T³umacz rzeczy. Z³o¿one sprawy w prostych s³owach

Ocena: 3 (1 g³osów)

Kolejna ksi±¿ka twórcy internetowego komiksu xkcd i autora What If? A co gdyby?, pierwszej pozycji na li¶cie bestsellerów New York Timesa, to zbiór schematów i opisów b³yskotliwie - i prosto! - obja¶niaj±cych wszystko od reaktorów j±drowych po d³ugopisy

Czy kiedykolwiek próbowa³e¶ dowiedzieæ siê o czym¶ niesamowitym czego¶ wiêcej, ale jedyne, na co trafi³e¶, to niezrozumia³y ¿argon? Z pomoc± przychodzi Randall Munroe. W ksi±¿ce u¿ywa on jednobarwnych rysunków i raptem tysi±ca (czy raczej "dziesiêciu setek") najpowszechniejszych s³ów, by obja¶niæ niektóre z najciekawszych na ¶wiecie rzeczy, w tym:

radiowo-cieplne pude³ka na jedzenie (mikrofalówki) wysokie drogi (mosty) budynki komputerowe (centra przetwarzania danych) wspólny dom poza Ziemi± (Miêdzynarodow± Stacjê Kosmiczn±) inne ziemie wokó³ s³oñca (Uk³ad S³oneczny) du¿e p³askie kamienie, na których ¿yjemy (p³yty tektoniczne) kawa³ki, z których wszystko jest zbudowane (uk³ad okresowy pierwiastków) samoloty z krêc±cymi siê skrzyd³ami (¶mig³owce) pud³a, które daj± ubraniom lepszy zapach (pralki i suszarki) worki wewn±trz Ciebie (ludzkie organy).

Jak one dzia³aj±? Sk±d siê wziê³y? Jak wygl±da³oby ¿ycie bez nich? I co by siê sta³o, gdyby¶my je otworzyli, podgrzali, sch³odzili, skierowali w inn± stronê albo nacisnêli ten tu przycisk?

W T³umaczu rzeczy Munroe podaje odpowiedzi na te pytania i na wiele innych. Ta zabawna, ciekawa i zawsze zrozumia³a ksi±¿ka jest dla ka¿dego - od 5 do 105 roku ¿ycia - kto kiedykolwiek zastanawia³ siê, jak i czemu to i owo dzia³a.

Informacje dodatkowe o T³umacz rzeczy. Z³o¿one sprawy w prostych s³owach:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2016-11-23
Kategoria: Komiksy

wiêcej

Kup ksi±¿kê T³umacz rzeczy. Z³o¿one sprawy w prostych s³owach

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

T³umacz rzeczy. Z³o¿one sprawy w prostych s³owach - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2017-03-27, Ocena: 3, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2017, Mam, Przeczytane,
"T³umacz rzeczy" - z³o¿one zjawiska w prostych s³owach   "T³umacz rzeczy" Randalla Munroe to zbiór prostych schematów i opisów, które obja¶niaj± wszystko, co zosta³o wymy¶lone - od reaktorów j±drowych po d³ugopisy.

Lekcje fizyki czy chemii nie nale¿a³y do przyjemnych. Dla mnie niektóre teorie i wzory by³y czarn± magi±. Mam bowiem humanistyczny umys³, który broni siê przed ¶cis³ymi przedmiotami. Jednak okazuje siê, ¿e wystarczy odpowiednie podej¶cie, by wszystko zrozumieæ. Przekona³ mnie do tego Randall Munroe, który napisa³ kolejn± ksi±¿kê wyja¶niaj±c± otaczaj±ce nas zjawiska.

"T³umacz rzeczy" Randalla Munroe to zbiór prostych schematów i opisów, które obja¶niaj± wszystko, co zosta³o wymy¶lone - od reaktorów j±drowych po d³ugopisy. Jej autor za pomoc± najprostszych s³ów postanowi³ wyja¶niæ trudne, ale bardzo ciekawe zjawiska.

Jak pisze we wstêpie Randall Munroe: To jest ksi±¿ka obrazków i prostych s³ów. Ka¿da strona t³umaczy, jak dzia³a co¶ wa¿nego lub ciekawego, za pomoc± tylko dziesiêciu setek s³ów, z których ludzie w naszym jêzyku korzystaj± najczê¶ciej. (...) Podoba³o mi siê pisanie tej ksi±¿ki, poniewa¿ pozwoli³o uwolniæ siê od strachu przed mówieniem czego¶, co mo¿e brzmieæ g³upio.

Autor pokazuje, ¿e nie trzeba trudnych s³ów, by przedstawiæ wa¿ne zjawiska. Wprost przeciwnie - proste s³owa i jednobarwnych schematy mog± sprawiæ, ¿e wiêcej zrozumiemy i poszerzymy swoj± wiedzê.

Zakres zaprezentowanych zjawisk jest bardzo ró¿norodny, m.in. mosty ("wysokie drogi"), mikrofalówki ("radiowo-cieplne pude³ka na jedzenie"), Miêdzynarodowa Stacja Kosmiczna ("wspólny dom poza Ziemi±"), ludzkie organy ("worki wewn±trz Ciebie"), uk³ad okresowy pierwiastków ("kawa³ki, z których wszystko jest zbudowane"), pralki i suszarki ("pud³a, które daj± ubraniom lepszy zapach").

Dobrym przyk³adem jest laptop, który zosta³ przedstawiony jako "zginany komputer". Munroe prezentuje jego wnêtrze oraz sposób otwierania i zamykania. Trzeba przyznaæ, ¿e ma ciekawe pomys³y na nazewnictwo. I tak napêd CD/DVD to "zapamiêtywacz". Kiedy pisze siê ksi±¿kê albo wk³ada grê do komputera, to zostaj± one tutaj. Je¶li wyjmie siê tê czê¶æ i w³o¿y do innego komputera, to te rzeczy siê na nim pojawi±. (Ale mo¿e mu siê te¿ co¶ pokrêciæ).

Munroe pisze, jak one dzia³aj± i sk±d siê wziê³y. Pokazuje, jak wygl±da³oby ¿ycie bez nich. I robi to w naprawdê przystêpny sposób - tak, ¿e zrozumie to nawet laik. Jest to ¶wietna zabawa w poznawanie otaczaj±cego nas ¶wiata. Polecam tê ksi±¿kê osobom od 5 do 105 lat.
Inne ksi±¿ki autora
What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania
Randall Munroe0
Ok³adka ksi±zki - What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

Jeden z najwiêkszych fenomenów czytelniczych ostatniego roku. Ksi±¿ka, która zebra³a ¶wietne recenzje w najwa¿niejszych ¶wiatowych mediach, poczynaj±c...

How To. Jak? Absurdalnie naukowe rozwi±zania codziennych problemów
Randall Munroe0
Ok³adka ksi±zki - How To. Jak? Absurdalnie naukowe rozwi±zania codziennych problemów

Najzabawniejszy i najmniej przydatny poradnik napisany przez genialnego autora niezwykle popularnego komiksu internetowego xkcd oraz bestsellerów...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;