Okładka książki - Tożsamość anioła

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: dona

Jeśli pewnego dnia okaże się, że jesteś aniołem i twoja obecność na ziemi to nie przypadek… Czy w to uwierzysz? Andrea to wrażliwa i inteligentna dziewczyna, ale brak jej pewności siebie. Nawet kiedy Kaspar, najatrakcyjniejszy chłopak na studiach, okazuje jej zainteresowanie, nie potrafi mu zaufać. Kaspar budzi w niej niezrozumiały niepokój, tym bardziej że dookoła zaczynają się dziać rzeczy trudne do wyjaśnienia. Dziewczyna ma poczucie, że jej śladem ktoś podąża. Ktoś, kto nie jest człowiekiem… Czy znajdzie w sobie siłę, by zmierzyć się z przeszłością i zmienić przyszłość? Jak wiele można poświęcić dla miłości?

Avatar użytkownika - aniusiaczek92
aniusiaczek92
Przeczytane:, Ocena: 5,

Andrea Volton to nieśmiała, niezbyt ufna dziewczyna, która ma masę obowiązków i praktycznie zero wolnego czasu. Studentka oprócz tego, że pilnie i sumiennie się uczy, znajduje również chwilę na to, by pomóc innym - czy to pracując w fundacji Hope, czy też odwiedzając dom starców. Współlokatorką Andrei jest sympatyczna i nieco szalona Carmen, która próbuje od czasu do czasu choć odrobinę rozruszać swoją koleżankę. Oczywiście w książce nie mogło zabraknąć wątku romansowego. Obiektem westchnień tak głównej bohaterki, jak i kilku innych dziewczyn jest boski Kaspar Legrand - uparty, inteligenty i niezwykle pociągający chłopak. Nic więc dziwnego, że Andrea wietrzy jakiś podstęp, kiedy ten niezwykły młodzian zaczyna się nią interesować i próbuje nawiązać z nią bliższe relacje. Gdyby bohaterce było jeszcze mało, to jej śladem podąża jakiś dziwny mężczyzna, który niekoniecznie jest śmiertelnikiem...
Świat wykreowany przez polską pisarkę jest bardzo interesujący, książka nie jest nużąca, wręcz odwrotnie, bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta, co było w głównej mierze możliwe dzięki prostemu językowi powieści i świetnym dialogom bohaterów. Cała historia została dokładnie przemyślana i napisana w bardzo dobry sposób, autorka powoli wprowadza we wszystko czytelnika, kawałek po kawałku poszczególne elementy układanki trafiają na swoje miejsce, aczkolwiek nie oznacza to, że ksiażka jest przewidywalna i niezaskakująca. Mimo że Zelman podejmuje ostatnimi czasy bardzo popularną tematykę aniołów, historia Andrei nie jest taka sama jak inne tego typu.

Mogłoby się wydawać, że ta ksiażka, jak wiele innych nowości rynkowych nie porusza żadnych sensownych i istotnych tematów. Ale autorka pisze nie tylko o miłości. Zwraca również uwagę na problemy świata, takie jak wojna, głód czy bieda. Obnaża całą prawdę o człowieku, ukazując zarówno jego wady i zalety. Nie jest to tak naprawdę mdła historia i nieustająca sielanka, Tożsamość Anioła niejednokrotnie zmusiła mnie do przemyślenia kilku kwestii. Oczywiście nie jest to też jakaś książka filozoficzna, po prostu Zelman w prosty romas paranormalny wplotła również "głębsze treści".
Powinnam w zasadzie napisać coś więcej o bohaterach i relacjach między nimi. Andrea jest bardzo sympatyczną i wrażliwą osobą, której nie sposób nie polubić. Bardzo podoba mi się jej postawa wobec ludzkiej krzywdy i to, że angażuje się w akcje charytatywne. Co prawda, nie zawsze akceptowałam podejmowane przez nią decyzje, ale wywarła na mnie jak najbardziej pozytywne wrażenie. Kaspar, nasz przystojniak, zyskał mimo wszystko moją sympatię; choć nie jest on całkiem bez wad, niemniej jednak zalet zdecydowanie ma więcej. Strasznie podobały mi się jego rozmowy z Andreą - były zarówno nastrojowe, jak i budziły uśmiech na mojej twarzy. Tajemniczy osobnik, podążający za bohaterką to Narthangel - nie chcę zdradzać, kim był, ale mocno mnie irytował, miałam ochotę go kopnąć i wysłać na księżyc. W książce pojawiają się także biblijne anioły, m.in.. Rafael czy Lucyfer i odgrywają w niej nawet sporą rolę, zwłaszcza ten drugi.

Nie sądziłam, że książka polskiego autora może być tak dobra, jestem raczej sceptycznie nastawiona do polskich tworów - wystarczy spojrzeć na to, co jest puszczane w kinach, by zrozumieć dlaczego. Gorąco zachęcam wszystkich do przeczytania Tożsamości Anioła, bo jest to naprawdę ciekawy kawałek literatury i myślę, że warto się z nim zapoznać.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - justsmileback
justsmileback
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Bardzo przyjemna lektura. Mnie osobiście pochłonęła. :) Pełna magii, nieprzewidywalna, z ciekawym zakończeniem. :) Godna polecenia. :)
Avatar użytkownika - kpotter
kpotter
Przeczytane:2014-08-18, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2014,
Kolejna książka o aniołach, którą przypadła mi do gustu :)
Avatar użytkownika - jelissa
jelissa
Przeczytane:2011-12-16, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
najlepsza książka na świecie <33333333
Avatar użytkownika - Karmelek3
Karmelek3
Przeczytane:2014-05-04, Ocena: 6, Przeczytałem,
Zaczyna się od Andrei, po Amandę aż na Azathrze. Przeczytaj całą sagę i oddaj się pięknym zdaniom powieści . ;)
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2014-01-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2014, Mam,
Intrygująca historia, oparta wyjątkowo na motywach biblijnych, co w świecie pełnym wampirów i małych magików, uwalniających świat od zła, jest nie lada wyzwaniem. W sumie dla każdego, chociaż główni bohaterowie są stosunkowo młodzi.
Avatar użytkownika - teano
teano
Przeczytane:2013-04-25, Ocena: 3, Przeczytałem, Wyzwanie - 52 książki 2013,
Na początku mnie zirytowała. Najbardziej tym, że udawała amerykański szajs najgorszego sortu. Że polska autorka, a bohaterka musi koniecznie nazywać się po amerykańsku, mieszkać w kampusie uniwersyteckim i w ogóle cała sceneria zdecydowanie amerykańska. Wprawdzie nie ma nazwy miasta, dzieje się to "somewhere in America" ale zdecydowanie "in America" chociaż nazwa kraju też nie pada. No tak, w Polsce coś takiego by się nie mogło zdarzyć, za mały kraj, za mało ciekawy, tak? Grrr... Po drugie wytarty schemat: nieatrakcyjna brzydula, w której nie wiadomo dlaczego największe ciacho (nie dość, że przystojny, to jeszcze najlepszy student i do tego bogaty) widzi księżniczkę i gotów jest oddać za nią życie. I wszystko podlane paranormalnym sosem. No nic, tylko rzucić do kosza. Ale... :) Bardzo plastyczne opisy, przyjemny język. I stopniowo, w miarę postępu akcji, pojawiają się ciekawe pytania egzystencjalne. A to akurat lubię - kiedy książka nie jest tylko watą cukrową, po której zostają co najwyżej mdłości, ale jednak ma jakieś drugie dno, skłania do refleksji. I nawet jeśli niespecjalnie spodobał mi się "wabik na czytelnika" to jednak stwierdzam, że jest to książka warta zauważenia. Niewykluczone, że za jakiś czas do niej wrócę, spróbuję rozgryźć w co właściwie autorka pogrywa z czytelnikiem :)
Avatar użytkownika - lidziak
lidziak
Przeczytane:2011-04-12, Ocena: 5, Chc przeczytać,
Bardzo ciekawa i zaskakująca historia. Napisana prostym językiem. Nieprzewidziane zwroty akcji zachęcają do dalszego czytania. Serdecznie polecam.
Avatar użytkownika - jamagd
jamagd
Ocena: 5, Chc przeczytać,
Ciekawa zapowiedz. Zaintrygowalo mnie to, ze jakis czlowiek moglby sie dowiedziec, ze jest aniolem, niezwykla istota. To musi byc ciekawa, pelna metafizyki ksiazka...
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Tożsamość anioła Autor: Lidia Helena Zelman wydawnictwo: Nasza Księgarnia data wydania: 9 marca 2011 ISBN: 978-83-10-11985-8 liczba stron: 328 Jeśli pewnego dnia okaże się, że jesteś aniołem i twoja obecność na ziemi to nie przypadek... Czy w to uwierzysz? Andrea to wrażliwa i inteligentna dziewczyna, ale brak jej pewności siebie. Nawet kiedy Kaspar, najatrakcyjniejszy chłopak na studiach, okazuje jej zainteresowanie, nie potrafi mu zaufać. Kaspar budzi w niej niezrozumiały niepokój, tym bardziej że dookoła zaczynają się dziać rzeczy trudne do wyjaśnienia. Dziewczyna ma poczucie, że jej śladem ktoś podąża. Ktoś, kto nie jest człowiekiem... Czy znajdzie w sobie siłę, by zmierzyć się z przeszłością i zmienić przyszłość? Jak wiele można poświęcić dla miłości? Tożsamość Anioła to niezwykle barwna i ciekawie napisana opowieść o dziewczynie, która stopniowo odkrywa prawdę o sobie i musi zdecydować, którą ścieżką podąży dalej. Wbrew pozorom wszystko może się zdarzyć, nic nie jest z góry przesądzone. Każdy ma prawo wyboru, choć wcale nie jest to takie proste zadanie, na jakie mogłoby początkowo wyglądać."Jeśli pewnego dnia okaże się, że jesteś aniołem i twoja obecność na ziemi to nie przypadek... Czy w to uwierzysz ?"
Tożsamość anioła
L.H Zelman0