Trzynaście zagadek

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2006-04-02
ISBN: 83-7384-549-6
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Trzynaście zagadek kryminalnych zadawanych sobie przez zgromadzone towarzystwo. Wszystkie te opowiadania łączy fakt, że trafne rozwiązania niezmiennie znajduje panna Marple.
anek7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Panna Marple mieszka co prawda w niewielkiej wiosce jednak uważa, że obserwacje poczynione wśród jej mieszkańców dają jej obraz całego świata. Bo chociaż dekoracje mogą być różne to natura ludzka raczej się nie zmienia... Co więcej, opierając się na owych obserwacjach panna Marple potrafi rozwiązać najbardziej zagmatwane zagadki kryminalne...

"Trzynaście zagadek" to właściwie zbiór opowiadań, których głównym motywem są takie właśnie historie opowiadane w gronie znajomych. Opowiadający musi znać rozwiązanie, a pozostali uczestnicy zabawy mogą na podstawie podanych szczegółów próbować odkryć sprawcę zbrodniczego czynu. Głównym atutem tej książki jest jej różnorodność - omawiane zdarzenia to nie tylko spektakularne morderstwa, ale również historie, które na pierwszy rzut oka nie zawierają w sobie żadnego przestępstwa.

Domorośli detektywi to ludzie rozmaitych profesji, ale znający całkiem nieźle naturę ludzką - pisarz, duchowny, sędzia, lekarz, emerytowany policjant. Panowie posługują się logiką natomiast panie (bo w grze biorą udział również kobiety) stawiają na emocje. Ze wstydem trzeba przyznać, że początkowo wszyscy traktują pannę Marple z pewną pobłażliwością - ot, trochę staroświecka, śmieszna staruszka.
Tylko jej udało się rozwiązać pierwszą zagadkę? Cóż, szczęście debiutanta.
To samo za drugim razem? Zdarzają się takie fuksy.
Trzecia, czwarta, piąta zagadka? No, no może i panna Marple jest staroświecka, ale intelektu i przenikliwości nie można jej odmówić...
Okularnica plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2013 ,
Według mnie ta książka jest najlepsza z całej kolekcji Agata Christie. Trzynaście oddzielnych, całkiem innych historii kryminalnych opowiadanych przy kawce w wyborowym towarzystwie a każdą rozwiązuje starsza Pani Marple. Godna polecenia :)
teano plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki 2013,
Bardzo lubię pannę Marple, więc z przyjemnością przeczytałam. Co tu więcej pisać? Agathy Christie nie trzeba nikomu polecać.
moonraavi Linia koment
Przeczytane:2016-07-07, Na półkach: Przeczytałem,