Uczeń architekta

Dwór Sulejmana szczelnie oplatają intrygi, a w jego sercu trwa bezlitosna walka o władzę. Do sułtańskiej menażerii trafia młody opiekun białego słonia, Dżahan. Wkrótce zostanie uczniem mistrza Sinana, najsłynniejszego architekta imperium osmańskiego. Jego sercem zawładnie córka sułtana – księżniczka Mihrimah, a wyobraźnią – potężne budowle. Chłopiec stopniowo odkrywa, kim jest, a z drobnego złodziejaszka staje się wielkim budowniczym. Meczety, mosty, karawanseraje, pałace, akwedukty – historia Dżahana nieodwracalnie splata się z historią Stambułu, miasta mozaiki, które olśniewa, fascynuje i pochłania.

Informacje dodatkowe o Uczeń architekta:

Tytuł oryginału: Ustam ve Ben
Język oryginału: turecki
Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski

Kup książkę Uczeń architekta

Uczeń architekta - opinie o książce

Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2016-07-12, Przeczytałam,

Bardzo lubię książki osadzone w historii Bliskiego Wschodu. W zeszłym roku zachwycałam się pozycją Theresy Revey  "Na drugim brzegu Bosforu", wspaniałej historii o końcu świetności Turcji. Tym razem w "Uczniu Architekta" przeniosłam się parę stuleci wstecz, w czasy panowania wielkiego Sulejmana II a także jego dwóch następców. Od dawna chciałam poznać historie wychodzące spod pióra Elif Shafak, nie byłam jednak pewna jak wypadnie to spotkanie. Dziś chciałam się podzielić wrażeniami :)

Do wspaniałej menażerii sułtana trafia biały słoń, niezwykły podarunek z Indii, a wraz z nim jego opiekun, młody chłopak Dżahan. Jego losy bezpowrotnie splatają się ze zwierzęciem, choć jego wcześniejsze życie jest niepewne. Z czasem chłopak poznaje wspaniałości i okropności tureckiej stolicy, trafia również na nadwornego architekta, który postanawia go uczyć. Dżahan zakochuje się w budynkach, które przyszło mu budować, w pracy, którą wykonuje, ale również w pewnej osobie, która jest poza jego zasięgiem.  Ta książka przedstawia bardzo szeroki zakres czasu, ograniczony życiem Dżahana. Jako bardzo młody chłopak trafia na dwór Sulejmana II, twierdząc że wraz ze słoniem przypłynął z Indii. Chłopak jest wycieńczony, wystraszony i zastraszony. Wielkie uczucie, które czuje do słonia pozwala mu przetrwać, z czasem udaje mu się dopasować, ale dopiero spotkanie z Sinanem, nadwornym architektem sułtana, zmienia jego życie. Mężczyzna bierze go pod swoje skrzydła, pomaga w nauce i pozwala spełniać się w projektach. Długie i obfitujące w wiele wydarzeń życie bohatera pozwala wraz z nim poznać tamtejsze realia. Spędzić czas w sułtańskich pałacach, na ulicach miasta, wśród Cyganów, na wojennych drogach, a nawet w lochach. Dżahan prowadzi nas drogą, która pozwala poznać ówczesny świat.
Autorka wplotła w tę historię bardzo dużo wątków, dlatego też trudno je wszystkie przedstawić a jednocześnie ciężko wskazać głównego bohatera. Oczywiście historię poznajemy poprzez losy Dżahana, jednak w jego otoczeniu pojawia się bardzo dużo postaci, które również trzeba uznać za ważne. Od sułtana i paszy, a także jego najbliższych, poprzez bardzo licznych zatrudnionych w pałacu, ludzi mieszkających w mieście, uczniów Sinana, a kończąc na Cyganach. Nie można zapomnieć również o bardzo silnej więzi łączącej kornaka ze słoniem.
W życiu Dżahana pojawia się bardzo wiele intryg, które odkrywa czasami bardzo szybko, czasami jednak po latach. Są momenty, kiedy historia zbliża bohatera do sułtana, czasami niezwykle blisko, a czasami upodla go do granic możliwości. Tamtejszy świat bardzo wyraźnie dzieli ludzi na tych u władzy i pozostałych, bogatych i biednych. Wszystko to okraszone jest nutką wschodu. Niezwykłym spojrzeniem na życie i świat, który możliwy jest chyba jedynie w tamtych realiach.
Czym byłby "Uczeń architekta" bez budowania. Dżahan, Sinan oraz pozostali uczniowie przez lata budują: meczety, karawanseraje, pałace, mosty, akwedukty. Nie raz muszą mierzyć się z dylematami moralnymi, przeciwdziałać sabotażom, mierzyć się z upływem czasu.
Mam pewność, że Elif Shafak to pisarka, z którą zawrę bliższą znajomość. Historia, którą przedstawiła w tej książce jest niezwykle wielowymiarowa, pozwalająca odkryć świat zapomniany, ale jakże piękny, tajemniczy i pachnący wschodem.

Avatar użytkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2016-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek w 2016, Mam,
"Architektura to rozmowa z Bogiem. A On nigdy nie wypowiada się głośniej niż w samym środku świata" Dawno żadna książka tak mnie nie wciągnęła i zafascynowała. "Uczeń architekta" Elif Shafak to perełka na jaką czekałam od dawna. Opowieść zawiera w sobie przekrój wszystkich ludzkich uczuć przez miłość i zafascynowanie do zdrady,nienawiści. Niepowtarzalny klimat XVI wiecznego Stambułu, gdzie mieszał się niewyobrażalne wręcz ubóstwo i przepych oddany jest w książce z mistrzowską precyzją. Moim zdaniem opowieść ta jest lepsza niż "Opowieści z tysiąca i jednej nocy" bardziej życiowa niż bajkowa. Dżahan główny bohater, to młody chłopak, który bardzo dużo przeszedł i w wyniku splotu zdarzeń trafił na dwór sułtana Sulejmana podając się za opiekuna słonia Dżahana. Z początku Dżahan jest "drobnym złodziejaszkiem" i kradnie dla kapitana Garetha,który mu pomógł,ale też wymusił na chłopcu obietnicę kradzieży dla niego bogactw. Dzięki swoim zdolnością Dżahan staje się uczniem nadwornego architekta, mistrza Sinana. Dzięki Sinanowi chłopak pobiera nauki i wraz z trzema innymi protegowanymi mistrza. Dżahan przeżeywa wraz z Czochtą wiele przygód,poznaje miłość - księżniczkę Mirimah córkę sułtana. Niestety nie obejdzie się też bez intryg,zdrady i dotkliwych strat. "Czasem,aby dusza mogła rozkwitnąć trzeba zranić serce" Polecam tą książkę, bo jest tak różnorodna,że każdy na pewno znajdzie tam coś dla siebie. A ja muszę sięgnąć po inne powieści Elif Shafak.
Avatar użytkownika - Foxie
Przeczytane:2016-08-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek w 2016 r., Mam,
Czterdzieści zasad miłości
Elif Shafak0
Okładka ksiązki - Czterdzieści zasad miłości

Co może wyniknąć ze spotkania rozczarowanej życiem Amerykanki z trzynastowiecznym perskim poetą? Ella Rubinstein ma wiele powodów, by uważać swoje życie...

10 minut i 38 sekund w tym dziwnym świecie
Elif Shafak0
Okładka ksiązki - 10 minut i 38 sekund w tym dziwnym świecie

Czy wystarczy 10 minut i 38 sekund, aby opowiedzieć całe ludzkie życie? Leila nie żyje. Jej ciało jest martwe, ale mózg jeszcze pracuje. Każda kolejna...