Uczta Babette

4.0
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2004
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Ten zbiór pięciu przepełnionych mistycyzmem opowiadań był ostatnią książką Karen Blixen, podpisaną pseudonimem Isak Dinesen. Zdaniem krytyków osiągnęła w nich szczyt literackiego wyrafinowania i wrażliwości. Motywem przewodnim łączącym wszystkie te opowieści jest przeznaczenie, dotknięcie losu, które spada na bohaterów jako olśnienie, cicha przystań, cios czy odkrycie samego siebie.Najbardziej znana z tego zbioru jest "Uczta Babette" - na jej podstawie Gabriel Axel nakręcił film, który w 1988 roku zdobył Oskara dla najlepszego filmu zagranicznego.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,WYZWANIE 2014-52 książki,
Tytułowe opowiadanie to najlepsze w zbiorze:)
Dwie pobożne stare panny w dobroci serca przyjmują pod swój dach uciekinierkę z Francji, Babette. Po kilku latach ich kucharka wygrywa 10000 franków w loterii. Ponieważ wygrana zbiega się w czasie z setnymi urodzinami ojca panien, przygotowuje ona niezwykle wyszukana kolację. Goście są zachwyceni. Okazuje się, że Babette wydała nań całą sumę wygranej, w dodatku kiedyś prowadziła słynna restaurację Cafe Anglais, gdzie bywały elity:)
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Na półkach: Przeczytałem,Z biblioteki,