Opis ksiązki
Kup Teraz

Upadłe damy II Rzeczpospolitej. Prawdziwe historie

Ocena ( 10 osób )
4.7
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-11-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2792-7
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:czytam

BEZWZGLĘDNE, ZDECYDOWANE I ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNE. NAJSŁYNNIEJSZE ZBRODNIARKI II RP!

Słowa ze słuchawki długo jeszcze dudniły w uszach młodej sekretarki: „Zabiłam go”. Mówiła księżniczka. Gdy przyjechała policja, ciało narzeczonego księżniczki Zofii Zyty wciąż leżało w sypialni. Księżniczka brała kąpiel. Zrozpaczona, doprowadzona na skraj załamania kobieta czy bezwzględna morderczyni? Broniła swojego honoru czy zabiła dla pieniędzy? Śledztwo i proces toczyły się w równym stopniu w salach sądowych i na łamach bulwarówek. Inspektorowi Niedzielskiemu nie trzeba było wiele, by zorientować się, że w sprawie rzekomego porwania małej Zosi coś nie gra. Wiedział też, że to może być jego życiowa szansa. Na takich sprawach robi się policyjne kariery. Zainteresowanie mediów było gwarantowane. Ale czy morderczynią dziewczynki mogła być jej własna matka? I dlaczego miałaby zabić swoją dwunastoletnią córkę? Morderczynie, oszustki, dzieciobójczynie, szantażystki, burdelmamy i przywódczynie gangów. Bezradne i doprowadzone do rozpaczy ofiary czy po prostu brutalne i złe zbrodniarki? Historie zebrane w tej książce opowiadają o kobietach, które nie chciały ulec losowi, nawet jeśli oznaczało to wejście na drogę przemocy i okrucieństwa. Kamil Janicki, autor bestsellerowych Pierwszych dam II Rzeczpospolitej, odsłania przed czytelnikami nieznane fakty. Choć życie elit było pełne przepychu i elegancji, to międzywojenna Polska miała i inne oblicze. Szczególnie kobieca droga do życiowego sukcesu i niezależności najeżona była przeszkodami. Takiej książki o II Rzeczpospolitej jeszcze nie było!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
mxf plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książkę trudno zakwalifikować do konkretnego gatunku. Najbliższa jest literaturze faktu, ponieważ podawane w niej informacje bazują na autentycznych wygrzebanych w archiwach materiałach. Jednak z uwagi na niezwykły dar autora do opisywania wydarzeń oczami bohaterek, książka ta może spokojnie aspirować do gatunku powieści kryminalno-detektywistycznej. Plastyczny język autora sprawia, że osiem krótkich spraw czyta się jak antologię opowiadań, w której poznajemy bohaterów i ich życie codzienne, a następnie w atmosferze emocji zbieramy kolejne poszlaki, aby ostatecznie wydać osąd w ważnej sprawie obyczajowej.

Książka jest kompilacją materiałów archiwalnych, artykułów, prac naukowych, cytatów i opowieści świadków tamtych czasów, które to pozwoliły autorowi na przedstawienie sylwetek kobiet i prześledzenie ich historii oraz motywów mających wpływ na popełnione zbrodnie. Autor prześwietla dokładnie historię związaną z konkretną kobietą - najpierw zdaje relację tak jak przedstawiały ją ówczesne media i ludzie. Następnie w wyniku żmudnych i kompletnych badań historycznych przedstawia historię tak jak zdarzyła się naprawdę. Rzecz jasna w każdym przypadku sądy osądziły konkretny przypadek w oparciu o zebrane materiały, które można poświadczyć zgodnie ze stanem źródeł - niestety w każdym przypadku różniły się one znacznie od podawanych przez media (głównie brukowe gazety.

Mnie najbardziej spodobał się jednak sposób w jaki Janicki przedstawia społeczeństwo lat trzydziestych XX wieku. Wielokrotnie odwołuje się do informacji dotyczących struktury społecznej, przedstawia w sposób bardzo wiarygodny obywateli wielu warstw, rodziny oskarżonych i ich ofiar. Ciekawi także strategia oskarżenia i obrony - argumentacja obu stron, która pomogła podjąć sądowi lub ławnikom taką a nie inną decyzję. Ale nader wszystko autor wiele czasu poświęcił na przedstawienie szkiców psychologicznych oskarżonych kobiet, które sporządzali wówczas psychologowie sądowi. Inna bardzo ciekawa sprawa to informacje na temat technik i procedur stosowanych oraz rozwijanych nowych nauk mających pomóc w badaniu dowodów i ujmowaniu winnych. Autor bawi się tekstem, co mu się chwali. Każdy rozdział bazuje na tytule znanego filmu, a następnie wstęp do sprawy jest napisany w luźny i zabawny sposób, co sprawia, że czyta się go z wielkim zainteresowaniem.
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
"Upadłe damy II Rzeczpospolitej" kryją na swoich kartach dokładnie opisane historie siedmiu słynnych zbrodniarek - każda sprawa składa się z zbeletryzowanej opowieści oraz jak najobiektywniej opisanego przebiegu sprawy, często połączonego nawet z próbą stworzenia psychologicznego portretu winnej, odszukania jej motywów nawet w odległej przeszłości. Same historie dotyczą różnych spraw: od łapówkarstwa po dzieciobójstwo.
Czytając tę książkę nie da się wyzbyć wrażenia, że autor naprawdę przyłożył się do swojej pracy - bogata bibliografia, obiektywizm, opisywanie nie tylko samej zbrodni, ale i śledztwa czy spraw sądowych. Z drugiej strony ten nadmiar informacji jest miejscami nużący, a niektóre rozdziały wydawały mi się rozciągnięte do granic możliwości. Mimo wszystko ten tytuł to ciekawostka dla miłośników okresu międzywojnia, możemy się też z niego dowiedzieć wiele nie tylko na temat samych zbrodni, ale też moralności społeczeństwa tych czasów.
Iszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Ciekawa, wciągające książka o zbrodniarkach II Rzeczpospolitej, lukach w prawie i nierówności ludzi wobec prawa. Polecam!
nureczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
,,Upadłe damy II Rzeczpospolitej" Kamila Janickiego wpadły w moje ręce właściwie przypadkiem. Początkowo nie do końca byłam pewna, czy aby na pewno chcę poświęcić czas na lekturę tej akurat pozycji. Spoglądające z okładki oczy wampa sugerowały coś pomiędzy pitavalem a ,,Pudelkiem" w stylu retro. Tymczasem okazało się, że leży przede mną niezwykle ciekawa i wciągająca książka. W dużej mierze jest to zasługa płynnej, potoczystej narracji i przyjemnego języka, choć muszę przyznać, że trochę razi mnie nadużywanie kolokwializmów w komentarzach odautorskich. Sporadyczne użycie słów typu ,,wparowała" ożywia język i nadaje mu posmak naturalności, lecz nadużyte stwarza wrażenie wysilonego luzu. Są to jednak wpadki drobne, nie zakłócające ogólnie pozytywnego odbioru stylu autora.
Janicki wybiera sprawy, którymi żyła ówczesna opinia publiczna, sprawy które przyćmiły na moment burzliwe życie polityczne owego okresu, w tym ,,krzykliwego niemieckiego kanclerza". Zbrodnie są różne: morderstwa, szantaż, korupcja. Łączy je jedno - zostały popełnione przez kobiety. Autor unika pułapki, w którą często wpadają biografowie - nie podchodzi emocjonalnie do swych postaci. Ani ich nie wybiela, ani nie demonizuje. Szuka jedynie przyczyn, które pchnęły nieszczęsne niewiasty na drogę zbrodni. Analizuje ich pochodzenie, sytuację materialną, uwarunkowania społeczne i zmienne koleje losu.
Na szczególną uwagę zasługuje wierność realiom. Janicki wykonał ogromną pracę gromadząc bardzo bogate materiały, co przecież wcale nie było takie proste, jeśli weźmie się pod uwagę jak wiele akt i dokumentów zaginęło w czasie pożogi wojennej. Posiłkuje się zarówno materiałami z epoki - głównie ocalałymi gazetami i czasopismami (ach, ten nieodżałowany ,,Tajny detektyw"!), jak i współczesnymi opracowaniami.
Myli się jednak ten, kto sądzi, że siłą książki jest zagadka. Wręcz przeciwnie w większości przypadków od początku wiemy, kto jest winien. ,,Upadłe damy II Rzeczpospolitej" to przede wszystkim wspaniały obraz obyczajowości Polski okresu międzywojennego. Już sam dobór tematu sprawia, że zobaczymy pełny przekrój społeczeństwa: od księżniczki, przez żonę znanego polityka, po kobiety z warstwy średniej i żydowską sklepikarkę. Obserwujemy nie tyle dochodzenie (choć oczywiście ono też jest opisane) ile reakcje społeczeństwa. Widzimy jak prasa ,,nakręca" sensację, jak nagina fakty do z góry założonej tezy, jak opcja polityczna reprezentowana przez dany tytuł wpływa na ocenę faktów, obserwujemy ,,zamiatanie pod dywan" spraw niewygodnych, sztuczne kreowanie bohaterek masowej wyobraźni (dziś nazwalibyśmy je celebrytkami), poznajemy początki kariery (nie)sławnych ludzi, chociażby ,,czerwonego prokuratora", który kilkanaście lat po opisywanych wydarzeniach zostanie ulubieńcem samego Bolesława Bieruta. A już opisy ,,obyczajów" prasy II Rzeczpospolitej, niewybrednych ataków na konkurencję, przybierających czasami postać ,,wojenek na pióra" to prawdziwa wisienka na torcie.
I szkoda tylko, że gdy już przeczytamy ostatnią stronę rodzi się smutna refleksja, jak niewiele się od tego czasu zmieniło.

Opinia pochodzi z blogu: http://polekturze.blogspot.com
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bohaterki tej książki trudno nazwać prawdziwymi bohaterkami – mamy tu zabójczynie Ritę, Zytę i Marię, stręczycielkę Małgorzatę, oszustki Marię, Wandę i Helenę. Jednak autor jednoznacznie ich nie ocenia, pokazuje różne strony ich zachowania, to jak opinia publiczna zniekształciła ich reputację. W przypadku niektórych jednak trudno o współczucie, szczególnie druzgoczące są historie o kobiecie, która zmuszała małe dziewczynki do prostytucji (a sama miała własne dzieci) i o innej, która zabiła swoją córeczkę. Polecam tym, którzy lubią opowieści z międzywojnia, połączenia historii i powieści obyczajowej.
Plewka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Czytając „Upadłe damy II Rzeczpospolitej” byłam głęboko wstrząśnięta tym, że opisywane zbrodnie i zbrodniarki nie różnią się zbyt wiele od tego, co dzieje się w dzisiejszych czasach. Niestety, doszłam do smutnego wniosku, że ciemna strona ludzkiej natury jest uniwersalna i niezmienna. Książka jest napisana niczym zbiór krótkich kryminałów, więc nie będę zdradzać zbyt wielu szczegółów, żeby nie psuć Wam zabawy odkrywania prawdy z każdą kolejną stroną opowieści. Polecam ją nie tylko miłośnikom kryminałów, ale także miłośników historii i kryminologii. Książka jest bardzo wciągająca i myślę, że każdemu przypadnie do gustu :)
AmaiaSalamanca5 Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
SteveS Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agga Linia koment
Przeczytane:2014-03-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
hania22 Linia koment
Przeczytane:2014-03-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Franca Linia koment
Przeczytane:2014-04-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Literatura faktu,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Grojda Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów