Van Gogh. Życie

Nowa, pełna nieznanych informacji biografia geniusza malarstwa.

Książka Naifeha i White Smitha rzuca nowe światło na głębokie zainteresowanie artysty literaturą i sztuką, jego nieobliczalne i burzliwe życie miłosne, ataki depresji i choroby psychicznej, a także niejasne okoliczności śmiertelnego postrzelenia w wieku trzydziestu siedmiu lat. Autorzy dzięki współpracy z Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie uzyskali dostęp do dotychczas niewykorzystanych materiałów - wśród nich do nieopublikowanych listów członków rodziny malarza.

Choć na temat van Gogha powstało wiele książek, a jego tragiczny los jest od dawna obecny w kulturze popularnej, to nikt nie podjął próby zbadania życia tego twórcy w sposób tak poważny i ambitny. Naifeh i White Smith odtworzyli je w sposób zdumiewająco żywy i przenikliwy psychologicznie.

Gregory White Smith i Steven Naifeh są absolwentami Wydziału Prawa Uniwersytetu Harvarda. Naifeh, który publikuje w czasopismach poświęconych sztuce i wygłasza wykłady w licznych muzeach, studiował także historię sztuki w Princeton, a w Fogg Art Museum na Harvardzie obronił pracę dyplomową w tej dziedzinie. Cztery napisane przez nich wspólnie książki trafiły na listę bestsellerów ,,The New York Timesa". Biograficzna książka ich autorstwa Jackson Pollock: An American Saga otrzymała Nagrodę Pulitzera, a także znalazła się w finale National Book Award.

Informacje dodatkowe o Van Gogh. Życie:

Van Gogh. Życie - opinie o książce

Avatar użytkownika - aisha123
aisha123
Przeczytane:2016-02-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo dobra książka pokazująca odtworzenie przybliżonej biografii Van Gogha, przeplatana z życiem i okresem powstawania obrazów. Autorzy sięgają po różne, wiarygodne źródła udostępnione, dzięki różnym instytucjom. Udostępniają też część korespondencji między Van Goghiem a jego członkami rodziny i opisują nową sytuację => prawdopodobieństwo śmierci Van Gogha wskazując nie na samobójstwo, tyle, co na przypadkowe zabójstwo, co potwierdzają relacjami żyjących członków, znających krewnych, którzy znali się z Van Goghiem. Dla mnie książkę czytało się w miarę przyjemnie, przejrzyście i książka wciągała. Ci, co mają czas na czytanie jej 24h powinni przeczytać w kilka dni ;-) Książka liczy 1024 strony ;-) Pierwszy raz w życiu miałam do czynienia z taką cegłą, co mnie cieszy, że ilość stron nie stanowiła przeszkody w czytaniu ;-) Książka zawiera też najważniejsze i najbardziej popularne obrazy Van Gogha a także zdjęcia członków rodziny. Większość obrazów jest na kolorowo wydrukowana ;-)
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;