Opis ksiązki
Kup Teraz

Van Gogh. Życie

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-11-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788379434824
Liczba stron: 1040
Dodał/a książkę:elibri

Nowa, pełna nieznanych informacji biografia geniusza malarstwa.

Książka Naifeha i White Smitha rzuca nowe światło na głębokie zainteresowanie artysty literaturą i sztuką, jego nieobliczalne i burzliwe życie miłosne, ataki depresji i choroby psychicznej, a także niejasne okoliczności śmiertelnego postrzelenia w wieku trzydziestu siedmiu lat. Autorzy dzięki współpracy z Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie uzyskali dostęp do dotychczas niewykorzystanych materiałów - wśród nich do nieopublikowanych listów członków rodziny malarza.

Choć na temat van Gogha powstało wiele książek, a jego tragiczny los jest od dawna obecny w kulturze popularnej, to nikt nie podjął próby zbadania życia tego twórcy w sposób tak poważny i ambitny. Naifeh i White Smith odtworzyli je w sposób zdumiewająco żywy i przenikliwy psychologicznie.

Gregory White Smith i Steven Naifeh są absolwentami Wydziału Prawa Uniwersytetu Harvarda. Naifeh, który publikuje w czasopismach poświęconych sztuce i wygłasza wykłady w licznych muzeach, studiował także historię sztuki w Princeton, a w Fogg Art Museum na Harvardzie obronił pracę dyplomową w tej dziedzinie. Cztery napisane przez nich wspólnie książki trafiły na listę bestsellerów ,,The New York Timesa". Biograficzna książka ich autorstwa Jackson Pollock: An American Saga otrzymała Nagrodę Pulitzera, a także znalazła się w finale National Book Award.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
aisha123 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo dobra książka pokazująca odtworzenie przybliżonej biografii Van Gogha, przeplatana z życiem i okresem powstawania obrazów.
Autorzy sięgają po różne, wiarygodne źródła udostępnione, dzięki różnym instytucjom. Udostępniają też część korespondencji między Van Goghiem a jego członkami rodziny i opisują nową sytuację => prawdopodobieństwo śmierci Van Gogha wskazując nie na samobójstwo, tyle, co na przypadkowe zabójstwo, co potwierdzają relacjami żyjących członków, znających krewnych, którzy znali się z Van Goghiem. Dla mnie książkę czytało się w miarę przyjemnie, przejrzyście i książka wciągała. Ci, co mają czas na czytanie jej 24h powinni przeczytać w kilka dni ;-) Książka liczy 1024 strony ;-) Pierwszy raz w życiu miałam do czynienia z taką cegłą, co mnie cieszy, że ilość stron nie stanowiła przeszkody w czytaniu ;-) Książka zawiera też najważniejsze i najbardziej popularne obrazy Van Gogha a także zdjęcia członków rodziny. Większość obrazów jest na kolorowo wydrukowana ;-)
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Van Gogh. Życie Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Van Gogh. Życie Prawda
Neil Strauss
Okładka - Van Gogh. Życie Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Van Gogh. Życie Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Van Gogh. Życie Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów