Okładka książki - W miejscach świętych. Medytacje biblijne

W miejscach świętych. Medytacje biblijne

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2011
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7505-725-6
Liczba stron: 440
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: RenataK

Ocena: 0 (0 głosów)

Od Mamre po Laodyceę.\r\nOd Księgi Rodzaju po Apokalipsę.\r\nSześćdziesiąt medytacji o Bogu objawiającym się w historii.\r\n\r\nSą takie miejsca na ziemi, do których człowiek udaje się, by doświadczyć szczególnej łaski Bożej. Śladami patriarchów, Jezusa i Maryi, i Apostołów podążać można także w zaciszu własnego serca. Każda z proponowanych tu medytacji zawiera krótki opis miejsca świętego, związany z nim tekst biblijny oraz refleksję biblijno-egzystencjalną, zakończoną pytaniami do osobistych przemyśleń. Ruszaj w drogę! Bo pielgrzymowanie, czy fizyczne czy duchowe, zawsze przynosi owoc.

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,

Przetłumaczona na 2403 języki świata Biblia jest księgą, która najlepiej i najprościej odzwierciedla mistykę miejsc świętych. Ogromny powód do radości mają ci, których udziałem stało się odwiedzenie kraju, będącego bezpośrednim świadkiem wydarzeń biblijnych. Książka „W miejscach świętych” przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców. Przemówi nie tylko do tych, którzy „na własnej skórze” doświadczyli bezpośrednich – i zarazem trudnych do opisania słowami – wrażeń z miejsc świętych, ale również ubogaci każdego, kto w jakikolwiek sposób czuje się związany z ziemią biblijną.

 

Stanisław Biel w swojej relacji skupia się na miejscach, gdzie bez wątpienia da się odczuć Bożą łaskę (do większości z nich pielgrzymował osobiście). Rozpoczynając od ziemi patriarchów (Mamre, Moria, Jabbok, Nebo, Karmel, Równina Cyprysów), prowadzi czytelnika poprzez czasy publicznej działalności Jezusa (Betlejem, Nazaret, Betania Zajordańska, Macheront, Tabgha, Cezarea Filipowa, Gedara i Geraza), aż do siedmiu kościołów doskonale znanych z Apokalipsy (Efez, Smyrna, Pergamon, Tiatyra, Sardes, Filadelfia i Laodycea).

 

Podczas lektury przestają być tajemnicą złożone pojęcia, takie jak: „In Gallicantu”, „Mensa Christi” i „Dominus Flevit”. Czytelnik ma okazję podążyć śladami Matki Najświętszej aż do Abu Gosh, gdzie na fundamentach bizantyjskiej bazyliki z piątego wieku góruje zbudowany przez Francuzów kościół, dedykowany „Pannie Maryi – Arce Przymierza”. W wędrówce przez wieki spocznie także u grobów znanych świętych: Piotra, Pawła, Jakuba, Jana i Filipa.

 

Wszystkie miejsca biblijne zostały szczegółowo opisane oraz zamieszczone na mapce. Rys historyczny poparto odpowiednimi fragmentami biblijnymi. Całości dopełniają autorskie wyjaśnienia i przemyślenia Stanisława Biela oraz pytania pozwalające czytelnikowi głębiej przeżyć analizowane treści (taki sposób ujęcia zagadnienia zalicza go do medytacji). Wybrana bibliografia nadaje lekturze charakteru naukowego.

 

Opublikowana nakładem Wydawnictwa WAM książka „W miejscach świętych”, została napisana w sposób ciekawy, prosty i przystępny. Przejście ścieżkami zaproponowanymi przez autora (od Księgi Rodzaju do Apokalipsy), pozwala czytelnikowi „oczyma duszy” zobaczyć wszystko to, co dokonało się w „Ziemi Pana”, a co miało pośredni i bezpośredni wpływ na dokonane dzieła zbawcze. Pomimo tego, że jest to literatura specjalistyczna, skorzystają z niej nie tylko kapłani i katecheci. Z powodzeniem posłuży wszystkim pragnącym doświadczyć Boga miłującego człowieka.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - viktoria12
viktoria12
Przeczytane:2012-10-04, Przeczytałem,
Inne książki autora
Gdzie jest Bóg w zagubionym świecie?
Stanisław Biel SJ 0
Okładka ksiązki - Gdzie jest Bóg w zagubionym świecie?

Książka Gdzie jest Bóg w zagubionym świecie? jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o sposób obecności Boga w świecie współczesnym. Wychodząc od fundamentalnych...

Duchowa pielgrzymka śladami apostołów Pawła i Jana
Stanisław Biel SJ0
Okładka ksiązki - Duchowa pielgrzymka śladami apostołów Pawła i Jana

W Azji Mniejszej ...poznasz tajemnicę garncarza ...poczujesz wir mistycznego tańca ...dotkniesz misterium w starożytnych kamieniach ...wsłuchasz się...

Reklamy