Okładka - W służbie obozu marszałka Józefa Piłsudskiego. Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet (1928-1939)

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2012
Dodał/a książkę:helion

Dr Joanna Dufrat [...\ w wysoce profesjonalnej formie przeprowadziła analizę postaw i wpływów ideowo-politycznych grupy decyzyjnej Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet, po 1926 r. powiązanej z elitą rządzącą poprzez koleżeńskie i kombatanckie więzy z okresu wojny oraz powojenne związki małżeńskie. Kult Marszałka z jednej strony i dystans wobec trudnej do zaaprobowania autorytarnej polityki wewnętrznej jego następców rodził w ZPOK polityczne dylematy oraz wewnętrzne konflikty. Dr Joanna Dufrat wszystkie te zagadnienia skrupulatnie przeanalizowała, uzyskując poznawczo niezwykle interesujące efekty, pozwalające na sformułowanie nowych, nieznanych dotychczas twierdzeń o politycznym zaangażowaniu kobiet w latach międzywojennych. Ustaliła liczebność Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet, przedstawiła jego krąg przywódczy i zaplecze społeczne w skali kraju. Bardzo skrupulatna analiza materiału źródłowego zaowocowała nie tylko nakreśleniem ogólnego obrazu struktur lokalnych i ich zróżnicowanych politycznych postaw. Przede wszystkim ustaliła cele i mechanizmy działań władz państwowych wobec kobiet z własnego obozu politycznego, w tym skalę ich lekceważenia i zarazem wywieranych na nie politycznych presji. Równolegle przedstawiła ogrom wahań tych kobiet i wątpliwości wobec oczekiwanego od nich aktywnego firmowania polityki wewnętrznej państwa, zwłaszcza po śmierci marszałka Piłsudskiego.