Opis ksiązki
Kup Teraz

Wieczór Trzech Króli

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-12-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377475157
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
"Wieczór Trzech Króli" - niezwykle popularna komedia dworska, z brawurowo rozegranym motywem przebieranki scenicznej. Fabuła skupia się na perypetiach bliźniąt, Violi i Sebastiana, rozdzielonych morską katastrofą i nieświadomych swych wzajemnych losów. Próba przetrwania w nowej rzeczywistości pociąga za sobą serią zabawnych nieporozumień, prowokując zarazem do głębszej refleksji nad tożsamością i pułapkami miłosnych złudzeń. W tle króluje okrutna farsa: pałacowi birbanci i utracjusze toczą wojnę z purytańskim majordomem. Wartkie dialogi i misterne intrygi spajają zaprawione dziegciem melancholii pieśni błazna Feste. To najbardziej "muzyczna" ze wszystkich sztuk Szekspira jej tekst zaczyna się wręcz od refleksji na temat związku muzyki z miłością.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Noelka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Przeczytane,

"Wieczór Trzech Króli" - komedia Szekspira


 


"Wieczór Trzech Króli" to zabawna komedia omyłek Williama Szekspira, która pokazuje, że miłość jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody.


William Szekspir kojarzy się głównie z tragediami "Romeo i Julia", "Hamletem" i "Makbetem". Jednak ten płodny dramatopisarz na swoim koncie miał także komedie. Jedną z nich jest "Wieczór Trzech Króli", którego adaptację miałam okazję oglądać niedawno w Teatrze Polskim w Warszawie. Zainspirowana sztuką, postanowiłam zapoznać się z wersją książkową.


Na początku warto wspomnieć, że sztuka ta powstała około 1600 roku. A jej nazwa nawiązuje do Święta Trzech Króli, które obchodzone jest 6 stycznia. Akcja sztuki rozgrywa się w fikcyjnej krainie o nazwie Iliria (dziś można ją przypisać do Albanii).


Główną bohaterką jest Viola, która wraz z bratem bliźniakiem Sebastianem rozbija się u wybrzeży Ilirii. Zaraz po katastrofie rodzeństwo traci ze sobą kontakt i każde z nich myśli, że to drugie zginęło w morskiej toni. Viola wpada na szalony pomysł przebrania się za mężczyznę, zmiany imienia na Cesario i wstąpienia do służby księcia Orsino.


Tymczasem władca Ilirii ma wobec nowego sługi swoje plany - ma być on bowiem posłańcem między nim a Olivią, piękną damą, w której jest szaleńczo zakochany. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że Cesario, czyli przebrana Viola, się w nim podkochuje... Co z tego wyniknie?


"Wieczór Trzech Króli" to zabawna komedia omyłek, w której nie brakuje nieoczekiwanych zwrotów akcji. Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem - miejscami wierszem, miejscami prozą.


Trzeba przyznać, że Szekspir miał ciekawy pomysł na wątek miłosny, w którym początkowo rodzą się same nieodwzajemnione uczucia między bohaterami. Jednak jak na komedię przystało, wszystko musi się skończyć pozytywnie. W dodatku w swoim dziele poruszył temat rozwarstwienia społecznego, różnic między płciami i ludzkiej tożsamości. Polecam ten utwór miłośnikom komedii i Williama Szekspira. To klasyka, którą warto znać.

agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Szekspir ciągle mnie zadziwia. "Wieczór trzech króli" postanowiłam przeczytać, ponieważ zależało mi na obejrzeniu filmu powstałego w oparciu o tą komedie. A skoro film jest ekranizacją to wolałam najpierw przeczytać pierwowzór pisany. Ale nie spodziewałam się, że książka spodoba mi się aż tak bardzo. Bardzo podobały mi się te 'przebieranki' Violi i konsekwencje jakie z tego wynikły. Ale również list adresowany do Malwolia był genialnym pomysłem na ubarwienie akcji. Szekspir ma ciekawy sposób pisania, jego dramaty naprawdę dobrze się czyta, mimo tego, że autor żył w XVI w. Zauważyłam też, że jego utwory często stanowią inspiracje do współczesnych filmów, ale również książek, a to jednak chyba o czymś świadczy. A mianowicie o tym, że mimo tego, że autor pisał kilkaset lat temu to jego dramaty są na tyle życiowe (nawet we współczesnym świecie), że ciągle można czerpać z nich inspiracje i szukać odniesień do prawdziwego życia.
Szkoda, że "Wieczoru Trzech Króli" nie przerabia się na lekcji języka polskiego, bo jest to jeden z lepszych dramatów Szekspira.
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2002-03-05, Na półkach: Przeczytałem,
LenaVenator Linia koment
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza