OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Wieczór Trzech Króli

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-12-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377475157
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
"Wieczór Trzech Króli" - niezwykle popularna komedia dworska, z brawurowo rozegranym motywem przebieranki scenicznej. Fabuła skupia się na perypetiach bliźniąt, Violi i Sebastiana, rozdzielonych morską katastrofą i nieświadomych swych wzajemnych losów. Próba przetrwania w nowej rzeczywistości pociąga za sobą serią zabawnych nieporozumień, prowokując zarazem do głębszej refleksji nad tożsamością i pułapkami miłosnych złudzeń. W tle króluje okrutna farsa: pałacowi birbanci i utracjusze toczą wojnę z purytańskim majordomem. Wartkie dialogi i misterne intrygi spajają zaprawione dziegciem melancholii pieśni błazna Feste. To najbardziej "muzyczna" ze wszystkich sztuk Szekspira jej tekst zaczyna się wręcz od refleksji na temat związku muzyki z miłością.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Noelka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Przeczytane,

"Wieczór Trzech Króli" - komedia Szekspira


 


"Wieczór Trzech Króli" to zabawna komedia omyłek Williama Szekspira, która pokazuje, że miłość jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody.


William Szekspir kojarzy się głównie z tragediami "Romeo i Julia", "Hamletem" i "Makbetem". Jednak ten płodny dramatopisarz na swoim koncie miał także komedie. Jedną z nich jest "Wieczór Trzech Króli", którego adaptację miałam okazję oglądać niedawno w Teatrze Polskim w Warszawie. Zainspirowana sztuką, postanowiłam zapoznać się z wersją książkową.


Na początku warto wspomnieć, że sztuka ta powstała około 1600 roku. A jej nazwa nawiązuje do Święta Trzech Króli, które obchodzone jest 6 stycznia. Akcja sztuki rozgrywa się w fikcyjnej krainie o nazwie Iliria (dziś można ją przypisać do Albanii).


Główną bohaterką jest Viola, która wraz z bratem bliźniakiem Sebastianem rozbija się u wybrzeży Ilirii. Zaraz po katastrofie rodzeństwo traci ze sobą kontakt i każde z nich myśli, że to drugie zginęło w morskiej toni. Viola wpada na szalony pomysł przebrania się za mężczyznę, zmiany imienia na Cesario i wstąpienia do służby księcia Orsino.


Tymczasem władca Ilirii ma wobec nowego sługi swoje plany - ma być on bowiem posłańcem między nim a Olivią, piękną damą, w której jest szaleńczo zakochany. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że Cesario, czyli przebrana Viola, się w nim podkochuje... Co z tego wyniknie?


"Wieczór Trzech Króli" to zabawna komedia omyłek, w której nie brakuje nieoczekiwanych zwrotów akcji. Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem - miejscami wierszem, miejscami prozą.


Trzeba przyznać, że Szekspir miał ciekawy pomysł na wątek miłosny, w którym początkowo rodzą się same nieodwzajemnione uczucia między bohaterami. Jednak jak na komedię przystało, wszystko musi się skończyć pozytywnie. W dodatku w swoim dziele poruszył temat rozwarstwienia społecznego, różnic między płciami i ludzkiej tożsamości. Polecam ten utwór miłośnikom komedii i Williama Szekspira. To klasyka, którą warto znać.

agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Szekspir ciągle mnie zadziwia. "Wieczór trzech króli" postanowiłam przeczytać, ponieważ zależało mi na obejrzeniu filmu powstałego w oparciu o tą komedie. A skoro film jest ekranizacją to wolałam najpierw przeczytać pierwowzór pisany. Ale nie spodziewałam się, że książka spodoba mi się aż tak bardzo. Bardzo podobały mi się te 'przebieranki' Violi i konsekwencje jakie z tego wynikły. Ale również list adresowany do Malwolia był genialnym pomysłem na ubarwienie akcji. Szekspir ma ciekawy sposób pisania, jego dramaty naprawdę dobrze się czyta, mimo tego, że autor żył w XVI w. Zauważyłam też, że jego utwory często stanowią inspiracje do współczesnych filmów, ale również książek, a to jednak chyba o czymś świadczy. A mianowicie o tym, że mimo tego, że autor pisał kilkaset lat temu to jego dramaty są na tyle życiowe (nawet we współczesnym świecie), że ciągle można czerpać z nich inspiracje i szukać odniesień do prawdziwego życia.
Szkoda, że "Wieczoru Trzech Króli" nie przerabia się na lekcji języka polskiego, bo jest to jeden z lepszych dramatów Szekspira.
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Do kupienia,Internety,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2002-03-05, Na półkach: Przeczytałem,
LenaVenator Linia koment
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
break
Okładka - Wieczór Trzech Króli Ktokolwiek widział
Claire Douglas
Okładka - Wieczór Trzech Króli Urwany trop
Lone Theils
Okładka - Wieczór Trzech Króli Wróć za mną
Meredith Walters
Okładka - Wieczór Trzech Króli Tęsknota
Gaël Faye
Okładka - Wieczór Trzech Króli Łabędzie z Piątej Alei
Melanie Benjamin
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów