Opis ksiązki
Kup Teraz

Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 3

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-01-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-65156-00-6
Liczba stron: 86
Dodał/a książkę:czytam
Z kim w czasie studiów mieszkał na stancji Witkacy? Który polski matematyk mógł zapłacić karierą za udział w antycarskich demonstracjach? Który z wielkich pisarzy do ostatka bronił Polski choć bez trudu mógł ją opuścić, idąc w ślady większości kolegów po piórze? Odpowiedź na te i wiele innych pytań można znaleźć w najnowszej książce Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 3”.

Dwudziestolecie międzywojenne to okres, na którym III Rzeczpospolita chętnie się wzoruje. Gorące spory polityczne, magia rozbudowującej się Gdyni, heroiczna walka o scalenie ziem trzech rozbiorów – to wszystko silnie oddziałuje na wyobraźnię. Niektórych bohaterów tych wydarzeń doskonale pamiętamy: demiurgów polityki, czy pisarzy, o których do dziś uczy się w szkołach. Inni odchodzą w niepamięć.

„Zwykle z dwudziestoleciem międzywojennym kojarzymy kilka najważniejszych postaci na czele z Piłsudskim i Dmowskim, czy Żeromskim i Reymontem. W mojej książce chciałbym przedstawić tych bohaterów, o których zwykle się nie pamięta" - podkreśla Paweł Rzewuski, autor publikacji. - ,,Wielcy politycy mieli swoich współpracowników od różnych zdań Także klasycy literatury mieli groźnych konkurentów, którzy sprzedawali znacznie większe nakłady książek. Oni wszyscy tworzyli mozaikę międzywojennej Polski.”

Autor pisze m.in. o herosie literatury popularnej Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu, zapomnianym malarzu i mordercy prezydenta Narutowicza Eligiuszu Niewiadomskim, czy sławnym matematyku Lucjanie Emilu Böttcherze. Podstawę publikacji stanowią obok licznych biografii i prac naukowych, teksty źródłowe z epoki, m.in. często cytowane artykuły współczesnych bohaterom gazet oraz teksty samych bohaterów. Dzięki takiemu doborowi źródeł i częstym przytaczaniu ich treści możemy spojrzeć na opisywane postacie oczami im współczesnych, przekonując się, że były to naprawdę ważne osobistości.

„To, że pamięć o bohaterach mojej książki współcześnie często już wygasa, nie oznacza, że w swoich czasach byli oni nieznani. Wręcz przeciwnie! Na stronach „Wielkich Zapomnianych dwudziestolecia” często cytuję współczesne gazety, wspomnienia sławnych ludzi i popularne teksty z epoki, w których występują opisywane przeze mnie postacie. O ich wkładzie w życie przedwojennej Polski świadczy mnogość tych cytatów i odwołań. Stąd też tytuł mojej książki, podkreślający znaczenie tych ludzi” – wyjaśnia autor.

Paweł Rzewuski to historyk i filozof, redaktor portalu Histmag.org, specjalizujący się w historii międzywojnia. To już jego kolejna książka po dwóch częściach serii „Wielcy zapomniani dwudziestolecia” oraz e-booku „Warszawa – Miasto Grzechu” przybliżającego czytelnikom historię warszawskiej prostytucji. Te oraz inne e-booki można znaleźć w sklepie portalu Histmag.org na stronie: http://histmag.org/sklep/
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów