Opis ksiązki
Kup Teraz

Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2013-02-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788375364965
Liczba stron: 544
Dodał/a książkę:takahe
Książka Diköttera to wstrząsający zapis jednej z największych katastrof XX wieku — wielkiej klęski głodu w Chinach, będącej konsekwencją bezwzględnej polityki Mao Zedonga. W ramach kampanii, której hasłem było: więcej, lepiej, prędzej i taniej, Chiny miały stać się jedną z najprężniejszych gospodarek świata, jednak rezultaty okazały się tragiczne — ten „sen szaleńca” kosztował życie kilkadziesiąt milionów ludzi. Dikötter, któremu udało się dotrzeć do wielu niedostępnych dotąd dokumentów, opisuje ten wstrząsający okres historii najnowszej z naukową precyzją i pisarską swadą. Jego książka spotkała się ze znakomitym przyjęciem i otrzymała wiele wyróżnień i nagród, m.in. prestiżową BBC Samuel Johnson Prize for Non-Fiction, wyróżnienie w finale Nagrody. im Bernarda Schwartza 2011 przyznawanej przez Amerykańskie Towarzystwo Azjatyckie, była także książką roku 2011 według „The Independent”, „The Economist”, „The Sunday Times”, „The Daily Telegraph” i „New Statesman”.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
alison2 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Pomimo iż już często czytałam o skutkach polityki Mao w latach 1958-62, książka zaskoczyła mnie ilością wstrząsających detali. Wstrząsających, choć sam dokument jest bardzo rzeczowy - tu chodzi o fakty a nie wyciskanie łez. Nie znalazłam książki o podobnej tematyce, która byłaby równie starannie opracowana. Dla osób zainteresowanych tym trudnym okresem w historii Chin lektura obowiązkowa.
slpablos plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,Wyzwanie - Historia Zebrana 2013,
Wstrząsająca. Na tyle, że momentami zdania są jak kamienie oskarżeń. Poruszyła mnie chyba bardziej nawet niż "Archipelag GUŁag" czy "Naga Wyspa. Gułag Tity", gdyż obraz jest dużo szerszy, obejmuje życie codzienne, a raczej śmierć. Bo tym właśnie jest komunizm - wypaczeniem, marnotrawstwem, barbarzyństwem, miernotą, dętymi hasłami i lipnymi liczbami mającymi budować rzeczywistość - tylko na papierze, i przede wszystkim śmiercią najokrutniejszą z możliwych, gdzie nawet zwłokom nie daje się spokoju, tylko przerabia na nawóz.Lubię czytać fantastykę i horrory, ale nawet te najbardziej ekstremalne Edwarda Lee nijak się mają do historii. Na tej pozycji na razie zakończę wyzwanie Historii Zebranej.
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - Historia Zebrana 2013",
Najdoskonalsza praca poświęcona tragicznej historii Chin w okresie rządów Mao Zedonga, jaką do tej pory miałam okazję przeczytać w swoim życiu. Każdy miłośnik historii ale i zwykły czytelnika ciekawy świata, znajdzie tutaj niezwykle kompetentna i wyczerpującą relację polityki Mao względem chińskiego społeczeństwa na przełomie lat 50-tych i 60-tych.

Praca Dikottera to rzeczowa ale i wielce emocjonalna relacja o największej klęsce głodu w historii Chin, zapoczątkowaną szaleńczą wizją imperialnego sukcesu gospodarczego, która doprowadziła do głodowej śmierci miliony ludzi.

Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle bogaty zbiór dokumentów, często dotąd utajnionych, jak i również licznych fotografii, które pomagają czytelnikowi lepiej zrozumieć bezmiar tej tragedii. W większości są to źródła chińskie, co czyni ową pracę wyróżniającą spośród innych poświęconych tej tematyce, a tym samym bardziej wartościową.

Pierwsze rozdziały pracy poświęcone są sytuacji politycznej Chin, a w szczególności jej stosunków z innymi krajami, w tym z ZSRR. Kolejne omawiają realizację planu gospodarczego, zaś ostatnia cześć jest poświęcona czysto ludzkiej tragedii.

"Wielki głód.." to pozycja przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, czym na pewno zyskuje i w związku z tym mogę z całą pewnością polecić ową książkę każdemu czytelnikowi.
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Zawolka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aliane Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962 Abchazja
Wojciech Górecki
Okładka - Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962 Polacos. Chajka płynie do Kostaryki
Anna Pamuła
Okładka - Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962 Dół
Andriej Płatonow
Okładka - Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962 15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem
Jakub Banasiak
Okładka - Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962 Tam
Natasza Goerke
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów