Wprowadzenie do kulturoznawstwa. Podstawowe terminy, problemy, pytania

Wprowadzenie do kulturoznawstwa Aleidy Assmann to niezwykle interesująca i erudycyjna wyprawa przez kluczowe tematy i problemy badań o kulturze. Omawiane zagadnienia autorka bogato ilustruje przykładami literackimi - od Szekspira i Miltona począwszy, przez Jamesa Joyce'a i Thomasa Stearnsa Eliota, na współczesnej karaibskiej pisarce Jamaice Kincaid skończywszy - wychodząc z założenia, że medium literatury stanowi uprzywilejowaną płaszczyznę artykulacji treści kulturowych. Poszczególne rozdziały zorganizowane są tematycznie wokół takich kwestii, jak: ,,znaki", stanowiące ,,podstawę antropologiczną", ,,media", czyli nośniki znaków, ciało, traktowane tu jako coś, co nie poddaje się rygorom znakowania, ,,czas i przestrzeń", czyli dwie podstawowe i kulturowo kształtowane kategorie poznawcze i egzystencjalne, wreszcie ,,pamięć" i ,,tożsamość", będące jednymi z kluczowych tematów współczesnych analiz kulturoznawczych. Ponadto, we wstępie autorka rekonstruuje dzieje kształtowania się dyscyplinarnych badań nad kulturą w obrębie dwóch tradycji - niemieckich Kulturwissenschaften i brytyjskich culture studies. Książka ta może służyć jako podręcznik dla  studentek i studentów kulturoznawstwa, antropologii kulturowej, filologii i innych kierunków humanistycznych.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje.

Informacje dodatkowe o Wprowadzenie do kulturoznawstwa. Podstawowe terminy, problemy, pytania:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-05-18
Kategoria: Inne

Kup książkę Wprowadzenie do kulturoznawstwa. Podstawowe terminy, problemy, pytania

Wprowadzenie do kulturoznawstwa. Podstawowe terminy, problemy, pytania - opinie o książce