Opis ksiązki
Kup Teraz

Wśród swoich

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-03-05
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788375109009
Liczba stron: 152
Dodał/a książkę:czytam
Osiem nowych, przeplatających się opowiadań, w których Amos Oz powraca duchem do miejsca i czasu, z których wyrosła jego twórczość.

Wśród swoich to lektura przejmująca, hipnotyzująca, przedstawione sytuacje i postacie są niezwykle realistyczne, dzięki czemu pozwalają zajrzeć poza zasłonę czasu i kultury, a zarazem, jak zwykle u Oza, dotykają doświadczeń uniwersalnych i ważnych - spraw, o których zazwyczaj się nie rozmawia.

Akcja ośmiu opowieści rozgrywa się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych, to jest w miejscu i czasie, w których Amos Oz przeżywał młodość i dojrzewał do pierwszych literackich kroków. Są to portrety postaci snujących intymne marzenia i doznających bolesnych doświadczeń - lęku, niespełnionych nadziei i tęsknot, poczucia straty - pozostających w cieniu tyleż śmiałego, ile naiwnego marzenia syjonistycznych pionierów o stworzeniu nowego człowieka i społeczeństwa. Spod sielankowego obrazu wyłania się ułomna ludzka natura, przewijają się charakterystyczne dla Oza motywy - osamotnienie, niemożność nawiązania autentycznych więzi.

Amos Oz, eseista, prozaik i publicysta, najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Walczył w wojnie sześciodniowej oraz w wojnie Jom Kipur. Od lat działa na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Został uhonorowany literacką Nagrodą Izraela oraz licznymi nagrodami międzynarodowymi, a jego książki przełożono na trzydzieści siedem języków. Od kilku lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
welka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki na 2013,
Książka z górnej półki. Nieco innej, bowiem trudno sobie wyobrazić życie w prawie spartańskich warunkach - gdzie dzieci nie mają prawa mieszkać razem z rodzicami, że od małego uczą się samodzielności, najpierw muszą pracować, aby potem móc pójść na studia... Oczywiście - wtedy, gdy przyjdzie ich kolei, na kierunek wybrany wspólnie z całą radą, która decyduje o tym, jak wygląda życie członków kibucu. Bohaterowie poszczególnych opowiadań pojawiają się jako drugoplanowe postaci w następnych powiastkach, przez to odnosi się wrażenie, że postrzegamy społeczność z wielu perspektyw, wielowymiarowo...Pozostaje tylko mały niedosyt, bo książka zdecydowanie za szybko się kończy, a chciałoby się trwać wciąż w jej zaiste hipnotycznym świecie.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
india5 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów