Wśród swoich

Wśród swoich to lektura przejmująca, hipnotyzująca, przedstawione sytuacje i postacie są niezwykle realistyczne, dzięki czemu pozwalają zajrzeć poza zasłonę czasu i kultury, a zarazem, jak zwykle u Oza, dotykają doświadczeń uniwersalnych i ważnych - spraw, o których zazwyczaj się nie rozmawia.

Akcja ośmiu opowieści rozgrywa się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych, to jest w miejscu i czasie, w których Amos Oz przeżywał młodość i dojrzewał do pierwszych literackich kroków. Są to portrety postaci snujących intymne marzenia i doznających bolesnych doświadczeń - lęku, niespełnionych nadziei i tęsknot, poczucia straty - pozostających w cieniu tyleż śmiałego, ile naiwnego marzenia syjonistycznych pionierów o stworzeniu nowego człowieka i społeczeństwa. Spod sielankowego obrazu wyłania się ułomna ludzka natura, przewijają się charakterystyczne dla Oza motywy - osamotnienie, niemożność nawiązania autentycznych więzi.

Amos Oz, eseista, prozaik i publicysta, najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Walczył w wojnie sześciodniowej oraz w wojnie Jom Kipur. Od lat działa na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Został uhonorowany literacką Nagrodą Izraela oraz licznymi nagrodami międzynarodowymi, a jego książki przełożono na trzydzieści siedem języków. Od kilku lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Informacje dodatkowe o Wśród swoich:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-03-05

Kup książkę Wśród swoich

Wśród swoich - opinie o książce

Avatar użytkownika - welka
welka
Przeczytane:2013-04-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki na 2013,
Książka z górnej półki. Nieco innej, bowiem trudno sobie wyobrazić życie w prawie spartańskich warunkach - gdzie dzieci nie mają prawa mieszkać razem z rodzicami, że od małego uczą się samodzielności, najpierw muszą pracować, aby potem móc pójść na studia... Oczywiście - wtedy, gdy przyjdzie ich kolei, na kierunek wybrany wspólnie z całą radą, która decyduje o tym, jak wygląda życie członków kibucu. Bohaterowie poszczególnych opowiadań pojawiają się jako drugoplanowe postaci w następnych powiastkach, przez to odnosi się wrażenie, że postrzegamy społeczność z wielu perspektyw, wielowymiarowo...Pozostaje tylko mały niedosyt, bo książka zdecydowanie za szybko się kończy, a chciałoby się trwać wciąż w jej zaiste hipnotycznym świecie.
Avatar użytkownika - AgnieszkaG
AgnieszkaG
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Pośród przyjaciół
Amos Oz0
Okładka ksiązki - Pośród przyjaciół

Osiem nowych, przeplatających się opowiadań, w których Amos Oz powraca duchem do miejsca i czasu, z których wyrosła jego twórczość. Historie wypełnione...

Do fanatyków. Trzy refleksje
Amos Oz0
Okładka ksiązki - Do fanatyków. Trzy refleksje

Oto trzy eseje, w których Amos Oz mierzy się z problemami historycznymi, politycznymi i społecznymi, ważnymi dziś nie tylko w Izraelu. Co jest...