Wyłącz zanim będzie za późno

Czy to my mamy komputer i Internet, czy też komputer i Internet mają nas? Spotkanie ze znajomymi - na czacie, szukanie miłości - na portalach randkowych, a do tego bogaty świat gier. W jednej chwili mogę stać się fascynującym rozmówcą, atrakcyjnym towarzyszem życia, a nawet superbohaterem ratującym świat. W wirtualnym świecie łatwo zafałszować rzeczywistość albo ulec urokowi pozornie bezproblemowego życia. Może więc wyłącz zanim będzie za późno? W tej książce terapeuci omawiają symptomy, przyczyny i skutki uzależnienia od komputera i Internetu. Opisują też autentyczne doświadczenia i terapie swoich pacjentów. Wnikliwie wyjaśniają słownictwo używane w grach komputerowych i na różnych portalach oraz wpływ kryjących się za nim treści na ludzką psychikę. Całość została wzbogacona materiałami graficznymi obrazującymi poszczególne zagadnienia. To doskonały poradnik dla tych, którzy szukają dróg wyjścia z problemów z komputerem, a także ich rodzin oraz terapeutów.

Informacje dodatkowe o Wyłącz zanim będzie za późno:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2014-01-14
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7767-888-6

Kup książkę Wyłącz zanim będzie za późno

Wyłącz zanim będzie za późno - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-03-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Autorkami tej książki są terapeutki - Petra Schuhler i Monika Vogelgesang. Obie mają wieloletnią praktykę w pracy z osobami uzależnionymi. W tej publikacji przekazują całą wiedzę zdobytą podczas swojego 15-letniego doświadczenia w tej dziedzinie. Jednak lektura tej książki nie jest substytutem terapii. Może jedynie wspomóc ludzi z symptomami siecioholizmu w zidentyfikowaniu odpowiedniej chwili na rozpoczęcie leczenia. Eksperci od terapii zgadzają się, że impulsem alarmowym jest przekroczenie 30 godzin wolnego czasu tygodniowo spędzanych przed komputerem i w sieci.
W książce autorki obrazują i opisują bardzo zróżnicowane postacie tego nałogu, ich symptomy i negatywne następstwa zaczynając od przypadłości ruchowych przez przemianę w sferze psychologicznej kończąc na apatii. Publikacja ukazuje wieloaspektowość tego zjawiska.
Więzi międzyludzkie a wykorzystywanie internetu, siecioholizm a moce witalne, misja bliskich nałogowca w terapii, samoświadomość a walka z uzależnieniem, stres, uczucia i rozum a natężenie nałogu - to kilka z wielu tematów drobiazgowo i fachowo przeanalizowanych przez terapeutki, które wspierają się przeglądem zaburzeń występujących u swoich pacjentów.
Nadzwyczajnie przydatne są dołączone do publikacji arkusze pracy. Po ich uzupełnieniu czytelnik może dowiedzieć się czy siecioholizm dotyczy ewentualnie również jego osoby. Karty te mogą wykorzystać również najbliżsi uzależnionego i dzięki nim mogą łatwiej zidentyfikować pierwsze symptomy tej poważnej choroby. Do nich również adresowany jest słownik terminów związanych z tematyką gier i czatów.
Omawiany poradnik powinien zawitać w progi bibliotek, poradni psychologiczno-pedagogicznych. Każdy rodzić powinien go obowiązkowo przeczytać, ponieważ z tą wiedzą będzie w stanie zaradzić problemowi w odpowiednim momencie. Dużym walorem tej publikacji jest również spis poradni i ośrodków psychoterapeutycznych wraz z ich adresami i telefonami kontaktowymi.
Podsumowując poradnik opublikowany przez Wydawnictwo WAM jest skierowany do każdego, kto poczuje potrzebę zgłębienia tematu uzależnienia od komputera i internetu. Napisany jest językiem zrozumiałym, przystępnym dla odbiorcy. Zawiera mnóstwo użytecznych informacji.

Petra Schuhler - starszy psycholog i psychoterapeuta, pracownik naukowy na Uniwersytecie w Konstancji, asystent naukowy na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, od 1985 psychoterapeuta w klinice AHG Münchwies, od 1991 roku naczelny psycholog Wydział zaburzeń psychicznych i psychosomatycznych, opiekun i wykładowca w terapii behawioralnej w uznanych krajowych instytucji szkoleniowych dla zachowania kliniczne terapii, terapeuta i wykładowca nauczania psychoterapii psychodynamicznej w uznanej w kraju instytucji szkoleniowej SITP, członek Komisji Egzaminacyjnej dla części ustnej państwową komisję egzaminacyjną Dobieranie Psychoterapia, laureatka nagrody Rozwoju 2006 Rady Nauki AHG w związku z rozwojem programu terapii behawioralnej dla zaburzeń osobowości i stylów osobowości nieelastycznych.
Monika Vogelgesang - specjalista neurologii i psychiatrii, medycyny psychosomatycznej i psychoterapii uzależnień od alkoholu i narkotyków, zaburzeń odżywiania, zaburzeń osobowości, zaburzenia lękowych, w tym skutków traumy, depresji, praktyk związanych z płcią (szczególnie patologicznego hazardu u kobiet), patologicznego wykorzystywania PC / Internet (siecioholizmu). Ukończyła zaawansowane szkolenie w psychoterapii psychodynamicznej, terapii behawioralnej terapii indywidualnej i grupowej. Członek Komitetu Audytu medycyny psychosomatycznej i Psychoterapii Stowarzyszenia Medycznego w Saarland. Wykładowca na Uniwersytecie Kraju Saary i Katolicki Uniwersytet Nauk Stosowanych w Kolonii. Wykładowca terapii behawioralnej w różnych instytucji szkoleniowych. Od 2001 naczelny lekarz szpitala AHG Münchwies. Członek w ​​radzie Instytutu Medycyny Behawioralnej i Terapii Zachowań, członek komisji egzaminacyjnej dla części ustnej egzaminu państwowego w szkoleniu dogłębnej w terapii behawioralnej dla psychoterapeutów psychologicznych.