Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki

Wyznanie to powieść biograficzna, opowiadająca historię dojrzałej, wykształconej kobiety, mieszkanki Małopolski, która w następstwie nieszczęśliwego wypadku, porzucenia przez męża oraz bezdusznego orzeczenia ZUS-u o zdolności do pracy mimo kalectwa, w czterdziestym roku życia podejmuje rozpaczliwą decyzję o wyjeździe do niemieckiego domu publicznego. Nie zna języka ale zna swoją wartość. Nie zna specyfiki zawodu ale mimo wszelkich przeciwności, dzięki dążeniu do perfekcji w każdej dziedzinie życia staje się profesjonalną prostytutką. A kiedy już osiąga cel i pracując w nowym zawodzie, jest w stanie utrzymać rodzinę, pojawia się On miłość życia, a wraz z Nim największa egzystencjalna rozterka: mieć czy być? Mieć pieniądze czy być kochaną? Wyznanie to pasjonująca powieść, pełna niezwykłych postaci i zdarzeń. Wątek biograficzny staje się punktem wyjścia do wielkiej literatury. Jesteśmy świadkami do bólu autentycznej spowiedzi, próby oczyszczenia się po upadku kobiety, której szczerość, inteligencja i zmysł obserwacji wywołują nasz podziw. Zarysowujący się w tle obraz tajemniczego świata zachodnioeuropejskiej prostytucji w dobie globalizacji zaskakuje swoimi mechanizmami i szerokością zasięgu. Dotyka postacie z wielu środowisk, w tym polityki, które obnażają przed nami swoje ukryte oblicze w fascynujących epizodach i dialogach.

Informacje dodatkowe o Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Promocja"
Data wydania: 2016-07-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788378201144

Kup książkę Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki

Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Temat trudny i kontrowersyjny. Sytuacja, którą przyniosło życie. Wielkie uznanie dla autorki za to, że nie wybielała się, nie szukała usprawiedliwień. W bardzo prosty a zarazem obrazowy sposób przedstawiła powody swej decyzji, swoje uczucia podczas parania się prostytucją. Oraz jakże cienką granicę pomiędzy zaprzeczeniem a zaaprobowaniem swojej osoby w tym zawodzie.
Długo siedziałam i się zastanawiałam czy mogę oceniać czyjeś prawdziwe życie przedstawione w książce? Prawdę powiedziawszy ciężko oceniać kogoś. Każdy w życiu kieruje się swoimi myślami, ideałami czy też pomysłami. Czasem życie stawia nas w sytuacjach bez wyjścia, przez co podejmujemy się czegoś, czego nigdy byśmy w życiu nie zrobili, gdyby nas sytuacja do tego nie zmusiła. Janka znajdując się w trudnej sytuacji, postanawia wyjechać do Niemiec do domu publicznego, by zostać prostytutką. Czy jej wybór był świadomy? Czy właśnie takiego życia pragnęła dla siebie? Książka jest próbą oczyszczenia po upadku kobiety, kobiety, która swoją inteligencją oraz spostrzegawczością potrafi nas zadziwić. "Stojąc pod prysznicem, już wiem, że kurestwa nie da się z siebie zmyć. Niczym. Ani detergentami, ani jakimkolwiek drapakiem. Mimo wszystko szoruję się aż do bólu. Prawie do krwi. Duszy jednak umyć nie można." Książki biograficzne są niezwykłymi pozycjami, które zawsze czytam z zapartym tchem. Autorka zaskakuje nas swoją szczerością aż do bólu, nie kłamie, nie stwarza jakiś niewiarygodnych sytuacji, po prostu opowiada jak było, co ją w życiu spotkało i jak to widzi dzisiaj. Poznajemy realia prostytucji o których wielu z nas miało tylko własne wyobrażenia. Czy autorce z łatwością przyszło wyznanie tego, że w wieku czterdziestu lat została prostytutką? Z całą pewnością nie. Ponownie musiała wrócić myślami do tamtych dni, które tak bardzo pragnęła zmyć z siebie. "Jak wynika z moich doświadczeń, do bycia kurwą potrzebny jest silniejszy kręgosłup niż u zwykłych ludzi. Po co? Żeby nie potraktowali cię jak ścierwo, jak szmatę. W przeciwnym razie zadepczą jak robala. I nie zauważywszy tego nawet, pójdą dalej." W świecie prostytucji nie liczą się ludzie, ich uczucia, zdrowie - tam liczy się pieniądz. Kobiety, które sprzedawają swoje ciało są w stanie zrobić wszystko, by wyeliminować swoją konkurencję. Niestety, w realnym świecie wygląda podobnie. Ludzie dla pieniędzy byliby w stanie zabić, oczywiście nie wszyscy. Kiedy ktoś poczuje szybki przypływ gotówki, wciąż pragnie więcej i więcej. Tak było również z naszą autorką. Pojechała by zarobić na rodzinę i chleb, a kiedy wróciła i pieniądze rozeszły się niczym ciepłe masełko, postanowiła znów wyjechać. Aż w jej życiu pojawił się On, mężczyzna, który wszedł do jej głowy i nie mógł z niej wyjść. Czy zatem Janka wybrała miłość, a może pozostała w ciągłej pogoni za pieniędzmi? Tego dowiecie się sami, sięgając po tę pozycję. Mówią, że prostytucja to jeden z najstarszych zawodów świata. Była, jest i zawsze będzie. Kobiety będą sprzedawać swoje ciało za pieniądze, ale co za tym idzie sprzedawać również cząstkę swej duszy diabłu. Bo jak inaczej można nazwać wykonywanie tego "zawodu"? ""Jestem jak oni", przyznaję w głębi serca. "Z jednej strony klaunem w cyrku zwanym życiem, z przyklejonym do twarzy sztucznym uśmiechem, oszustką, która okłamuje samą siebie, bo też godzi się na minimum od życia. I kurwą na dodatek. Z drugiej strony kobietą, którą spoliczkował los, rzucił w nicość. Zepchnął na bocznicę. Poddałam się, zgubiłam sens życia. Jestem zatem jak ci tam - szarą masą." Wyznanie to autobiograficzna historia, będąca swoistą spowiedzią bohaterki. To historia o trudnych wyborach, zakrętach życiowych, o pokusie na łatwy i szybki zarobek, który potrafi zgubić człowieka. Janka Szczęsna zyskuje w moich oczach, gdyż odważyła się opowiedzieć swoją historię bez zbędnego ubarwiania, co nas czytelników skłania do wielu refleksji. Na własne oczy przekonujemy się jak cienka jest bariera pomiędzy wygodą, a koniecznością. To książka, której nie można ocenić, bo jak możemy oceniać czyjeś wybory?
Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2016-08-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Najciekawsze, najbardziej poruszające i dające do myślenia historie to te, które pisze samo życie i dotykające tematu tabu, typu: narkomania, alkoholizm, pedofilia, przemoc, prostytucja. Dlatego dostając propozycję zrecenzowania książki Wyznanie, długo się nie wahałam nad podjęciem decyzji. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że prostytucja była od zawsze, jest i będzie nadal. Jak wiadomo to jeden z najstarszych i najbardziej opłacalnych zawodów świata, dla niektórych również najbardziej haniebny. W godzinę można zarobić pieniądze, na które inni muszą pracować cały miesiąc. Prawda, że oferta brzmi kusząco? Jednak nie zapominajmy, że sprzedając ciało, poniekąd sprzedaje się duszę diabłu. Kobieta, kiedy staje się kur*ą zostaje przez innych wytykana palcami, oceniana i wyśmiewana. Jednakże czy zasmakowanie raz łatwo zarobionych pieniędzy, pomoże w skończeniu z tym? W końcu bycie kur*ą to zawód, jak każdy inny, o czym przekonała się Janka Szczęsna.

Drzwi prostytucji raz otwarte na zawsze pozostają uchylone… „. str. 99

W książce poznajemy autentyczną historię czterdziestoletniej Janki Szczęsnej, która przez feralny wypadek w pracy otrzymała status inwalidy. Zakład ubezpieczeń społecznych odmówił przyznania jej wsparcia finansowego. Porzucona przez męża, bez środków do życia, z dwójką dzieci na utrzymaniu – Janka postanowiła wyjechać do Niemiec, aby osiąść w jednym z tamtejszych domów publicznych. Chciała zarobić na spłatę długów i mieć na życie. Tylko tyle. Powtarzała sobie, że odbije się od dna i skończy z prostytucją, alkoholem i wróci do domu. Jednak nic nie jest takie proste, łatwo zarobione pieniądze kuszą bardziej, niż się Jance wydawało. Zbieg okoliczności sprawił, że na jej drodze pojawił się mężczyzna, który podobnie, jak ona miał przygnębiającą przeszłość. Czy Janka wybierała miłość, a może pieniądze?

(…) straciłam dziewictwo z kurewstwem! Zostałam naznaczona! Napiętnowana! Nigdy już nie będę taka jak wczoraj (…)”. str. 11

Może uznacie mnie za naiwną, ale kiedy przeprowadziłam się do Niemiec, spacerując po mieście, ktoś mi powiedział: „a tam jest czerwona ulica”. Pytam, co ma na myśli? Odpowiada, że to ulica, gdzie znajdują się same domy publiczne. Teraz wyobraźcie sobie moje zdumienie. Nie wierzyłam własnym uszom. Pytam: ale jak to, tak legalnie, w biały dzień? Mój rozmówca przytakuje, opowiada, że dziewczyny siedzą na stołkach barowych w samej bieliźnie i wystawiają swoje „wdzięki” w witrynach domu, dokładnie tak jak w oknach sklepowych stoją manekiny, które reklamują odzież. Przyznam, że pomyślałam wtedy, że mój rozmówca nieco naciąga swoją historię. Po przeczytaniu Wyznania dotarło do mnie, że to wszystko prawda. W Niemczech zawód prostytutki (bo tak to trzeba nazwać) jest zarejestrowanym i legalnym zawodem, tak samo, jak lekarz, nauczyciel czy sprzedawca. Wystarczy jedynie pójść na policję i złożyć odpowiednie zeznanie, że kobieta do niczego nie jest zmuszana i chce się podjąć tej profesji na własne żądanie. W chwilę potem otrzymuje status prostytutki. Tak to działa, prostytucja w Niemczech jest legalna, ale pała się również swoimi zasadami, które w szczegółach opisała Janka Szczęsna.

Stojąc pod prysznicem, już wiem, że kurewstwa nie da się z siebie zmyć. Niczym. Ani detergentami, ani jakimkolwiek drapakiem”. Str. 41

Książka, jak sam tytuł wskazuje, jest swego rodzaju spowiedzią autorki, nie ulega wątpliwości, że trudną i bardzo osobistą. Historię opisała subiektywnie i bardzo ciekawie, dlatego nikogo nie zdziwi, że pochłonęła w całości moją uwagę. Wyznanie to w dużej mierze przemyślenia i relacje Szczęsnej z zawodu prostytutki, bardzo mało jest dialogów, jedynie tyle, aby podkreślić dosadność całej historii. Zdarza się, że w tekście pojawia się narrator w formie trzecioosobowej i puentuje myśli bohaterki. Czasami do głosu jest dopuszczony On – nowa znajomość Janki, ale w przeważającej części mówi Janka.

Istotną sprawą jest, że autorka ukazała bardzo dokładnie, jak od środka wygląda świat prostytucji i zasady w nim panujące. Czytelnik zagląda do tego domu i widzi panującą tam codzienność: kobiety, które w nim mieszkają oraz dokładny rozkład dnia. Janka akcentuje, że pochodzą z różnych krajów, mają rozmaite poglądy, jedne przyjeżdżają wyłącznie w celach łatwego zarobku, inne dla przyjemności, kolejne uciekają od trudnej przeszłości. Znajdują się lesbijki oraz kobiety pracujące, aby utrzymać w swoim kraju przytułek dla dzieci. Jakkolwiek nie tylko na prostytutkach zatrzymuje się fabuła. Janka bowiem opisuje klientów, ich zachowanie, wygląd, wiek. Stara się zrozumieć, dlaczego ci dobrze ubrani i majętni mężczyźni muszą płacić za sex. Uczula, że każda kur*a, to również człowiek, można zranić jej uczucia i sprawić ból fizyczny.

Jeśli się potknęłaś, a może nawet upadłaś, otrzep się i biegnij dalej do celu, jaki by on nie był”. Str 194

Ogółem książka bardzo dobrze wypada. Jest ciekawie skonstruowana, język jest żywy, czasami bardzo dosadny. Lektura tej książki z pewnością daje do myślenia. Zastanawiałam się, czy będąc w podobnej sytuacji, jak Szczęsna odważyłabym się na taki radykalny krok? Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie. Ponieważ jedne z najbardziej decydujących wyborów dokonujemy w chwili, kiedy życie nas do tego zmusza. Dlatego nie oceniajmy innych bowiem, nikt nie jest pewien, co przyniesie jutro. Z dnia na dzień można z bardzo szanowanej bizneswomen stać się kobietą zarabiającą na życie własnym ciałem i tym samym przekreślić wszystkie dotąd wyznawane wartości. Kolejna sprawa, kiedy potrzebujemy pomocy od państwa, a ono, zamiast wesprzeć to jeszcze bardziej nas zniechęca i w chwili determinacji zmuszeni jesteśmy do podjęcia ostatecznych kroków, które odbijają się na nas do końca życia. Tak było również w przypadku Szczęsnej. Kobieta, która była patriotką, wierzyła w Boga, pracowała uczciwie dla kraju, w którym się urodziła i, w którym miała zamiar się zestarzeć, praktycznie zostaje zmuszona do tego, aby wyjechać z kraju za tzw. chlebem. Przyparta do muru, porzuciła wartości moralne i kur*iła się z oprawcami jej babci, która przeżyła Auschwitz. Dla dobra dzieci stać ją było na takie poświęcenie.

Książkę zdecydowanie polecam wszystkim kobietom, bo kto lepiej zrozumie kobietę, jeśli nie druga kobieta? Powieść dotyka najczulszych zakamarków kobiecej duszy. Jeżeli sądzicie, że otrzymacie tutaj mnóstwo pikantnych scen, to jesteście w błędzie. Ponieważ nie jest to kolejna powieść erotyczna, to książka o prawdziwym życiu i chęci przetrwania w świecie pozbawionym jakiejkolwiek ułudy. Ukazuje ogromną siłę i odwagę, jaką dysponuje Janka Szczęsna, która była skłonna walczyć o przyszłość bliskich.

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2016-08-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
"(...) kurwa uśmiecha się szczerze tylko dwa razy - wtedy, gdy płacą, i wtedy, gdy wychodzą". To jak mawiają niektórzy, najstarszy zawód świata - biznes, który opłacał się zarówno kilka stuleci temu, opłaca się dzisiaj i będzie opłacał się w przyszłości. Zawód, dzięki któremu w godzinę można zarobić czasami tyle, na ile normalny człowiek musi pracować przez cały miesiąc. Zawód, który wzbudza zarówno odrazę, potępienie, ale także swego rodzaju podziw. Lektura "Wyznania" wzbudziła we mnie wszystkie te uczucia jednocześnie. Janka Szczęsna to wykształcona kobieta, pochodząca z Małopolski, która w wieku czterdziestu lat, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, pozostaje bez środków do życia. Porzucona przez męża, mająca dwójkę dzieci na utrzymaniu, niespodziewanie otrzymuje orzeczenie ZUS, które pozbawia ją złudzeń. Tragiczna sytuacja prowadzi ją do podjęcia trudnej decyzji - bohaterka wyjeżdża do niemieckiego domu publicznego, by swoim ciałem zapewnić rodzinie byt. "Wyznanie" to jak podpowiada podtytuł książki, historia autobiograficzna, będąca swoistą spowiedzią jej głównej bohaterki, która jest jednocześnie narratorem relacjonowanej przez siebie historii. Historii o trudnych wyborach, determinujących nasze życie oraz przede wszystkim o rosnącej w siłę, pokusie zarobku łatwego pieniądza, która potrafi doprowadzić do zguby każdego człowieka. Janka Szczęsna zdobyła się na to, by opowiedzieć całemu światu swoją historię i chwała jej za to. Jednak według mnie, autorka jeszcze większy szacunek zdobyła tym, że swój życiorys, swoją "karierę" profesjonalnej dziwki, ukazała bez żadnego ubarwiania, bez wybielania, co w konsekwencji zmusza do szerokiej refleksji nad specyfiką tej profesji i zmian jakie wywołuje w psychice kobiet. Janka Szczęsna dość dosadnie przedstawiła na własnym przykładzie, jak cienka jest granica pomiędzy koniecznością, a wygodą. To zatrważający obraz, któremu autobiograficzna wymowa dodaje tylko przerażającego wydźwięku. Fabuła została w głównej mierze przedstawiona poprzez pierwszoosobową narrację Janki, jednak czasami do głosu dochodzi także narrator trzecioosobowy, ukazujący jej życie. To ciekawy zabieg, pozwalający spojrzeć na losy bohaterki z innej perspektywy, a także podkreślający, dwa tak różne wcielenia tej kobiety - profesjonalnej prostytutki oraz kochającej matki. Abstrahując od wątku psychologicznego funkcjonowania prostytutki, ciekawą płaszczyzną fabularną książki jest ukazanie świata burdelu od środka. Dzięki Jance Szczęsnej czytelnik otrzymuje możliwość zajrzenia do codzienności tego typu kobiet. Różnorodny przekrój klientów - od dziewięćdziesięcioletniego staruszka, którego na tego typu wizytę ubiera sama żona do mężczyzn pragnących jedynie rozmowy oraz przytulenia. Autorka pokazuje nam także przejmujący obrazu prostytutek, pośród których można znaleźć zarówno nimfomanki, lesbijki, czy też kobiety zarabiające swoim ciałem na przytułek w Afryce. Jak się okazuje, świat jest bardziej kolorowy niż się nam wydaje i nawet lesbijka może trudnić się "kurewstwem". Historia Janki Szczęsnej, polskiej prostytutki, która zasmakowała łatwego i szybkiego zarobku to z pewnością nie historia o Pretty Woman. Jednak znajdziecie w jej życiorysie w pewne wątki, które pozwalają jeszcze uwierzyć w drugiego człowieka. To książka nie podlegająca jakiejkolwiek ocenie, bo jak z własnej perspektywy ocenić czyjeś życiowe wybory?
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2016-08-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2016, Mam,

Jak wiemy najstarszy zawód świata nigdy nie cieszył się wielkim szacunkiem. Kobiety zarabiające ciałem często nazywane kurtyzanami, szmatami, dziwkami, k***ami - kim tak naprawdę są? I co skłania je do parania się tą profesją?
"Co takiego musi się wydarzyć,  żeby upaść tak nisko, na poziom zero, jakim jest prostytucja?"
Bohaterkę tej książki, Jankę Szczęsną skłania do tego wypadek, przez który jej kariera zawodowa legła w gruzach, w następstwie czego pojawiała bieda i ogromne długi. Nikt nie wyciąga do niej pomocnej dłoni, załamuje się. W związku z czym wyjeżdża do Niemiec, aby zapewnić godne życie swojej rodzinie. Na początku wcale nie miała zamiaru pracować jako prostytutka. Ale życie okazało się przewrotne. I bynajmniej nie robiła tego dla przyjemności, z lenistwa czy innych niskich pobudek. Za godzinę pracy w domu publicznym może dostać tyle co przeciętny Polak zarabia przez miesiąc. Ale czy jest to wystarczająca rekompensata za całe to piekło, jakie musi przejść? Czy to cale upodlenie, zło jest tyle warte? A pieniądze szybko zarobione, jak wiadomo rozchodzą się jeszcze szybciej. Joanna i pozostałe kobiety zaczynają zastanawiać się nad tym czy płatna k**wa to jeszcze człowiek? Czy życiowe wartości mogą w miarę potrzeb czy upływu czasu się zmieniać? Kobietę zaczynają dręczyć wyrzuty sumienia, czuje niechęć do samej siebie. Z takimi dylematami i myślami musi zmagać się Janka każdego dnia. Ale czy jest coś, co sprawi że będzie wybawieniem jej z tej trudnej sytuacji? O tym musicie przekonać się już sami...
"Drzwi prostytucji raz otwarte na zawsze pozostają uchylone..."
Książka nie stroni od wulgarności, zawiera opisy które naprawdę dają do myślenia. Oprócz kobiety skrzywdzonej przez życie i okoliczności, dostałam coś więcej. Opowieść skłoniła mnie do zastanowienia się nad tym, czy ja, będąc postawiona w podobnej sytuacji, byłabym skłonna w imię miłości do dzieci, poświęcić się, poniżyć i złamać wszystkie swoje moralne zasady? Trudno na to jednoznacznie odpowiedzieć, dopiero życie weryfikuje nasze przekonania i wyznawane wartości.
To książka, która obnaża absurdy polskiego prawodawstwa i urzędniczej znieczulicy. Ale to również książka, która obnaża uczucia kobiety, jej duszę, jej skomplikowaną osobowość. Dostałam całą paletę emocji jakich się nie spodziewałam.
Powieść porusza, zmusza do przemyśleń i jest dla czytelnika przesłaniem - stawia od wieków egzystencjalne pytanie: mieć czy być? Pokazuje że nie mamy prawa nikogo oceniać, piętnować, wyśmiewać, bo nigdy nie wiadomo co jeszcze zgotuje nam życie.
"Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki" polecam każdej kobiecie, aby przekonała się, że w każdej z nas drzemie ogromna siła, z której czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy. I pamiętajmy: gdy nie widzimy wyjścia z trudnej sytuacji, gdy wszystko wydaje się nam beznadziejne, to zawsze walczmy o siebie, o przyszłość swojej rodziny, bo nikt inny za nas tego nie zrobi.

Avatar użytkownika - planka1981
planka1981