Zanim umrze Iwan Iljicz

Książka jest znakomitym przewodnikiem po meandrach myśli Lévinasa. Naprzemiennie oświetla najtrudniejsze filozoficznie kwestie przez perspektywy przyjmowane przez Heideggera, Husserla i Lévinasa i zaskakująco adekwatnie wzmacniając te oświetlenia przez obrazy wykreowane pod piórem Lwa Tołstoja, jednej z literackich fascynacji Lévinasa. Książka ukazała się w serii "Filozofia w XXI wieku". Maja Chmura, absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filii w Katowicach) i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się filozofią współczesną, głównie fenomenologią i historią filozofii, jej zainteresowania skupiają się wokół problemu podmiotu w myśli współczesnej. "Największym walorem książki jest naprzemienne oświetlanie najtrudniejszych filozoficznie kwestii przez perspektywy przyjmowane przez Heideggera, Husserla i Lévinasa i zaskakująco adekwatne wzmacnianie tego oświetlenia przez obrazy wykreowane pod piórem Tołstoja, jednej z literackich fascynacji Levinasa. Niebagatelnym osiągnięciem interpretacyjnym jest też pokazanie, że filozofia Levinasa jest, wbrew niektórym pochopnym opiniom, racjonalizmem - "racjonalizmem, jak pisze autorka, rozpiętym do granic wytrzymałości". dr hab. prof. UW Jacek Migasiński Instytut Filozofii Uniwersytet Warszawski "Co to znaczy, wedle Lévinasa, być człowiekiem, być ja? Być ja to być: ciałem? Myślą? Szczęściem? Kim jestem, będąc sobą? Jakie jest, mówiąc słowami Pascala, "moje miejsce na słońcu"? Nie ma go już. Ono jest, już od zawsze, zajęte. Moje miejsce jest miejscem Innego. Próbując opisać skomplikowaną drogę myśli Levinasa, staram się zarysować jej filozoficzny (ale i literacki) horyzont, wskazać Lévinasowe inspiracje, wśród których niepoślednie miejsce zajmuje literatura rosyjska". Maja Chmura

Informacje dodatkowe o Zanim umrze Iwan Iljicz:

Wydawnictwo: WAiP