Zapach truskawek. Rodzinne opowieści

Gdy byłam dzieckiem, pierwszy kęs robiłam z zamkniętymi oczami, by lepiej poczuć smak potrawy. Od zawsze uwielbiałam jeść, rozmawiać o jedzeniu, przygotowywać je, a z czasem zaczęłam też o nim pisać, a nawet je fotografować. Książka, którą napisałam, to właśnie taki pachnący, przepełniony smakami zbiór opowieści. Zaglądam w niej do kuchni mamy, piekę szarlotkę z babcią Marysią, idę na targ z babcią Anią, wygrzewam się na słońcu z prababcią Janinką, ale i szperam w spiżarni Lucyny Ćwierczakiewicz oraz piekę wielkanocną babę z Marią Disslową. Wszystkie moje wspomnienia mają konkretny smak, dlatego zależało mi, by każde z nich wieńczył przepis. Dzięki recepturom moja opowieść staje się kompletna, a książkę można traktować jako zbiór historii o przeszłości, ale również jako źródło inspiracji w kuchni.

Informacje dodatkowe o Zapach truskawek. Rodzinne opowieści:

Zapach truskawek. Rodzinne opowieści - opinie o książce

Avatar użytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2016-12-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Anna Włodarczyk niewątpliwie jest pasjonatką gotowania i dobrego smaku. W swojej książce prezentuje nam swoją miłość w bardzo fajnej formie. Jej wspomnienia ułożone są porami roku, wszystko kręci się wokół rodziny, gotowania i jedzenia, a całość wzbogacona jest jej przemyśleniami i poglądami. W publikacji znajduje się wiele interesujących przepisów. Niektóre są mi znane ze smaku i zapachu, niektóre przywołują wspomnienie, ponieważ niegdyś gościły w naszej kuchni za sprawą babci. Natomiast te nieznane wywołują chęć, by je wypróbować. Zaletą książki jest to, że chociaż tworzą spójną całość z powodzeniem można do niej wracać czytając dowolny rozdział.
Avatar użytkownika - jezyna122
jezyna122
Przeczytane:2015-09-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,

"Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy"- Anthelme Brillat-Savarin

Anna Włodarczyk z wykształcenia jest prawniczką. Obecnie mieszka w Gdańsku i namiętnie kolekcjonuje stare książki kucharskie. W 2007 roku zaczęła prowadzić bloga "Strawberries from Poland", na którym zarażała swoich gości pasją do gotowania, fotografowania i przede wszystkim do pisania.

„Rodzinne opowieści”, to jej subiektywne spojrzenie na życie i towarzyszące mu kulinaria. Swoją książkę autorka podzieliła na cztery części, odpowiadające porom roku. Stworzyła w ten sposób treści ogromnie klimatyczne, pełne zarówno emocji, jak i smaków oraz wszędobylskich zapachów. Dużą rolę odgrywa tu natura, proponująca w danym okresie jakiś składnik. I tak na wiosnę mamy opowieści wielkanocne i anegdoty związane z jajkami, w lecie szał przetwórstwa owocowego, w jesieni pyszną szarlotkę, a w zimie zapach piernika na miodzie.

Autorka proponuje czytelnikowi lekkie oderwanie się od rzeczywistości, zachęcając do podróży w świat zmysłów, w którym zdecydowanie prym wiedzie smak, choć i zapach nie pozostaje w tyle. Zdecydowanie promuje wspólne gotowanie, które może łączyć pokolenia i być ogromnie twórcze. ,,Niemal każdy członek naszego rodu lubi gotować i robi to świetnie, a już wszyscy bez wyjątku lubimy jeść i o jedzeniu rozmawiać”. Wspomina również o jakże ważnej roli stołu w każdym domu, jako miejsca, które łączy domowników nie tylko z powodu jedzenia, lecz i ważnych spraw jakie się wokół niego toczą. Jej osobiste wspomnienia tworzą swoistą sagę rodzinną, przeplataną przepisami kulinarnymi, które niejednokrotnie poruszą kubki smakowe i zmuszą czytającego do przeszukiwania lodówki. Nic jednak nie wyda nam się godnym podjadania, ponieważ prezentowane przepisy wydają się tak realne i kolorowe, że kanapka z żółtym serem na pewno nie ugasi w nas pragnienia na pyszną potrawę.

Książka ma niewątpliwą zaletę - można ją czytać na wyrywki. Obojętne na której stronie otworzymy, wspomnienia czyta się płynnie i z dużym zaciekawieniem. Bije z nich ciepło, widać ciekawość autorki przy obserwowaniu świata, nie ma w nich pośpiechu, tak nam znanego z naszej codzienności. Dlatego naprawdę warto przycupnąć i poznać np. wielką fascynację autorki, jej miłość do starych książek kucharskich i przepisów skądinąd ogromnie malowniczych (np. pieczenie „bab bez ambarasu”, czy też przyrządzanie zefirów poziomkowych). Styl gawędziarski proponowany przez autorkę sprawdza się tutaj w stu procentach.

Zdanie z jej bloga „książka siedziała sobie we mnie” wydaje się tutaj jak najbardziej prawdziwe. Dołączone przepisy dodatkowo zapraszają do poznania nowych smaków i spróbowania swo

ich sił w kuchni.

Zapach truskawek”, to lektura przy której ożywają nasze wspomnienia, a wyobraźnia pracuje cały czas. Ogromnie przez to relaksuje i nastawia optymistycznie, dlatego zdecydowanie warta jest polecenia.

Apetyczna, pachnąca kuchnią czterech pór roku, doprawiona ziołami i miłością do gotowania i jedzenia. Interesujące przepisy. Część z nich zamierzam wykorzystać. Inne stanowią inspirację do samodzielnego eksperymentowania.
Retro kuchnia
Anna Włodarczyk0
Okładka ksiązki - Retro kuchnia

Anna Włodarczyk, pasjonatka gotowania i fotografii, opowiada o kuchni przedwojennej, którą wbrew pozorom wiele łączy ze współczesną: bogactwo...

Styl terapeutyczny w pracy nauczyciela polonisty
Anna Włodarczyk0
Okładka ksiązki - Styl terapeutyczny w pracy nauczyciela polonisty

Książka ta omawia wielowymiarowość pojęcia "terapii" w edukacji. W sposób ciekawy przedstawione zostały analizy i interpretacje autentycznych...