Opis ksiązki
Kup Teraz

Zdławiony krzyk

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2003-01-30
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 83-24103-23-6
Liczba stron: 199
Dodał/a książkę:izabela81

"Zdławiony krzyk" to dziennik z najeżonej trudnościami podróży do Afganistanu, jaką w zeszłym roku odbyła znana hiszpańska dziennikarka, zajmująca się sytuacją kobiet na świecie, ich prawami i naruszaniem tych praw. Pobyt w Afganistanie i w Pakistanie, w obozach dla afgańskich uchodźców zaowocował książką, która stała się wydarzeniem - w Hiszpanii miała aż dziewięć wydań w ciągu sześciu miesięcy. Autorka "Zdławionego krzyku" została na wniosek królowej Zofii uhonorowana tytułem Kobiety Roku przez hiszpańskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu. Ta książka to przejmujący obraz życia Afgańczyków, wśród których talibowie stanowią przecież tylko mały procent - 50 000 z ponad 20 000 000. To potępienie fundamentalizmu i hołd złożony niezwykłym, silnym kobietom. To groza, która miesza się z podziwem dla odwagi ludzi żyjących w piekle. I dla nadziei ukrytej pod burkami mieszkanek kraju, na który po 11 września 2001 zwrócone są oczy całego świata.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Ana Tortajada to znana hiszpańska reporterka, która postanawia napisać o tym, jak wygląda normalne życie w Afganistanie. Na zaproszenie swojej przyjaciółki Azady latem 2000 roku leci do jej ojczystego kraju, gdzie poznaje realia tamtejszego świata. Poznaje bliskich swojej przyjaciółki oraz panujące tam obyczaje. Książka więc jest dziennikiem podróży. Większość pracy powstała jednak na terenie Pakistanu, w Peszawarze i w znaczącej mierze odnosi się do sytuacji afgańskich uchodźców u wschodniego sąsiada Afganistanu. Autorka zajmuje się problematyką sytuacji kobiet na świecie - w tym przypadku skoncentrowała się na Afgankach. W książce sportretowane zostało środowisko afgańskich uchodźców w Pakistanie oraz kobiece ,,podziemie" w Afganistanie. Na zdjęciach znaleźli się m.in. uchodźcy pracujący dzień i noc przy produkcji cegieł w fabrykach pakistańskich, żebraczka ukrywająca swój wstyd pod burką na bazarze w Peszawarze, dzieci uchodźców afgańskich przy produkcji klatek, kobieta piekąca chleb w obozie uchodźców w Peszawarze, czy żebrząca afgańska dziewczynka na bazarze tkanin w Peszawarze.
Książka napisana jest ładnym językiem. Polecam.
Ana Tortajada na wniosek Królowej Zofii została uhonorowana tytułem Kobiety Roku przyznawanym przez Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.
break
Okładka - Zdławiony krzyk Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Zdławiony krzyk Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Zdławiony krzyk Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Zdławiony krzyk Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
Okładka - Zdławiony krzyk Bogowie Edenu
ANDREW COLLINS
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów