Zmiana

Monika Jaruzelska dała się poznać czytelnikom jako wrażliwa obserwatorka. Jej kolejne książki pełne były trafnych spostrzeżeń, budziły duże emocje. ,,Zmiana" to opowieść o tym, że żyjemy w świecie ciągłych rewolucji, które przestaliśmy dostrzegać. Nasze życie, relacje, sposób porozumiewania się, a nawet stroje ulegają codziennym metamorfozom. Ma to swoje  konsekwencje w obyczajowości, a przede wszystkim - w myśleniu. To też opowieść o intymnym odbiorze tego, co serwuje nam dynamika naszych czasów.

Autorka konfrontuje swoje przemyślenia z czterema wybitnymi specjalistami: psychiatrą, medioznawcą, stoikiem i coachem.

Bo nawet kiedy wydaje się nam, że coś jest stałe, musimy uwierzyć, iż jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana.

- O czym piszesz? - pyta szarolubna z niedbałą nadwagą.

- O depresji w borderline - odpowiada płowogłowa w mdłych okularach.

- Suuuper! - rozkwita w uśmiechu aparat ortodontyczny, próbując rozsadzić po kątach desperacko wysuwające się przed szereg dwójki.

Zamawiają ciastka, herbatę, kanapki. Zanurzają się w psychologię głębi i beztrosko nabierają kilogramów. Chyba studentki z klinicznej. Patrzę na nie z czułością. Jak mało w nich narcyzmu. Sernik i dopamina.

Przy stoisku ,,Psychologia biznesu" wręcz przeciwnie. Szczupły brunet w typie młodego Tomasza Kamela. Modny. Czarne, monochromatyczne, najbardziej new z wszystkich newbalansów. Ciemny szalik precyzyjnie oplata szyję, szykownie chroni gardło, które pewnie za chwilę spróbuje którejś z technik efektywnej sprzedaży głosu w komunikacji społecznej lidera.

Jestem w księgarni Psyche Books & Cafe, która należy do Uniwersytetu SWPS. Przychodzę tu po zajęciach, które prowadzę dla II roku. Przeglądam książki i próbuję odgadnąć, na jakim wydziale studiują ludzie przebywający w księgarni.

Fragment książki

Monika Jaruzelska (ur. 1963) - publicystka, antropolog mody. Absolwentka polonistyki UW, studiowała również psychologię. Jedna z pierwszych polskich stylistek. Kierowała działem mody i stylizacji w magazynie ,,Twój Styl", współpracowała również z innymi pismami kobiecymi. Założycielka Szkoły Stylu, były członek zarządu i dyrektor artystyczny firmy jubilerskiej W. Kruk oraz luksusowej marki Deni Cler. Wykładowca Uniwersytetu SWPS. Autorka bestsellerowych książek ,,Towarzyszka panienka", ,,Rodzina" i ,,Oddech".

Informacje dodatkowe o Zmiana:

Zmiana - opinie o książce

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2022-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Zbiór felietonów i ciekawych rozmów ze specjalistami (psychiatrą, medioznawcą, coachem i stoikiem). Wszystko kręci się wokół zmiany, która jest jak wiadomo jedyną pewną rzeczą w życiu. Warto przeczytać.

Zmiana, modne ostatnio słowo. Zawsze kojarzone z czymś nieuchronnym, bo przecież dotyczy każdego z nas. Czasem pozytywna, dobra zmiana uskrzydli i nada sens na nowo, te złe odbierają chęć do życia.
O zmianie mówi autorka, córka znanego ojca, ale nie chce funkcjonować tylko w tej płaszczyźnie, bo nie odpowiada za te wydarzenia. Ale doskonale mogła je obserwować i zauważać jaki wpływ miały na społeczeństwo. Może dlatego wyrobiła sobie swój pogląd na świat, bardzo trafny.
Do rozmowy o zmianach zaprosiła kilku ekspertów z różnych dziedzin życia. Ale dzięki nim zobaczymy jaki wpływ na nas ma choćby zmiana w modzie, sposobie porozumiewania się, zwłaszcza między starszymi, a młodym pokoleniem, wychowanym na języku skrótów sms-owych.
Autorka wplata również sytuacje pochodzące z jej rodzinnego życia, w którym dominuje syn Gustaw i pies. A wszystko napisane eleganckim językiem, stonowanym, ale jednocześnie nie pozbawionym dowcipu czy ciętej riposty.

Rodzina
Monika Jaruzelska0
Okładka ksiązki - Rodzina

Poprzednia książka Moniki Jaruzelskiej ,,Towarzyszka Panienka" była głośnym wydarzeniem i natychmiast stała się bestsellerem. Córka generała opowiedziała...

Oddech
Monika Jaruzelska0
Okładka ksiązki - Oddech

Najnowsza książka Moniki Jaruzelskiej jest kontynuacją dwóch poprzednich bestsellerów – "Towarzyszki panienki" i "Rodziny". Najbardziej...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;