Barwna, oparta na materiałach archiwalnych, opowieść o jednej z najważniejszych polskich instytucji wychowawczych XX wieku. Andrzej Friszke przedstawia Związek Harcerstwa Polskiego jako organizację wychowującą zaangażowanych społecznie obywateli.

Książka ukazuje ewolucję relacji Związku Harcerstwa Polskiego z władzami PRL. Początek opowieści wyznacza zjazd łódzki z grudnia 1956 roku, czyli odbudowa ZHP na zasadzie kompromisu między dawnymi działaczami harcerskimi i grupą, która zaangażowała się lub dorastała w ZMP. Cezurą zamykającą opowieść jest koniec roku 1963, kiedy w wyniku decyzji najwyższych władz PZPR autonomia ZHP zostaje złamana, a związek poddany ścisłej politycznej kontroli.

Informacje dodatkowe o Związek Harcerstwa Polskiego 1956-1963 . Społeczna organizacja wychowawcza w systemie politycznym PRL:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2016-06-03
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Związek Harcerstwa Polskiego 1956-1963 . Społeczna organizacja wychowawcza w systemie politycznym PRL

Związek Harcerstwa Polskiego 1956-1963 . Społeczna organizacja wychowawcza w systemie politycznym PRL - opinie o książce

Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności
Andrzej Friszke0
Okładka ksiązki - Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności

Andrzej Friszke o najważniejszych latach opozycyjnej działalności Jacka Kuronia. "Nie palcie komitetów. Zakładajcie własne" - te słowa Jacka Kuronia...

Polska. Losy państwa i narodu 1939 - 1989
Andrzej Friszke0
Okładka ksiązki - Polska. Losy państwa i narodu 1939 - 1989

Zwięzły, kierowany do najszerszego kręgu czytelników opis historii Polski obejmujący lata 1939-1989, autorstwa wybitnego historyka specjalizującego się...