100 dzieci

Na 100 dzieci tylko 6 mieszka w Europie, a 56 w Azji. 48 dzieci żyje w mieście, 85 ma dostęp do czystej wody, a 21 nie ma w domu prądu.

Jak żyją współczesne dwa miliardy dzieci? Kim są? Czym się zajmują? Jakimi językami mówią? Jak wyglądają ich szkoła, dom, pokój, co jedzą i w co się ubierają?

Codzienne życie dzieci na różnych kontynentach, wyznających różne religie, mówiących różnymi językami przedstawione za pomocą przystępnie przekazanych danych statystycznych i zilustrowane przyjaznymi infografikami. Mnóstwo ciekawostek, ale i poważnych tematów.

Niemiecka młodzieżowa nagroda literacka 2021 w kategorii non fiction.

Informacje dodatkowe o 100 dzieci:

Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2023-05-10
Tytuł oryginału: 100 Kinder

Tagi: Publikacje z wiedzy o świecie dla dzieci i młodzieży

Kup książkę 100 dzieci

100 dzieci - opinie o książce

Avatar użytkownika - mrs_zolza
mrs_zolza
Przeczytane:2023-06-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
"Na Ziemi mieszka około siedmiu i pół miliarda osób, w liczbach: 7 500 000 000. Niecałe dwa miliardy z nich to dzieci w wieku poniżej 15 lat."   Tak zaczyna się przepełniona liczbami książka "100 dzieci", której autorem jest Christoph Drösser.    Na przykładzie wioski, tworzonej przez 100 dzieci reprezentujących dzieci z całego świata, mamy okazję poznać jak różnorodni jesteśmy i jak różne są nasze środowiska.    I tak z książki dowiemy się, że na 100 dzieci aż 56 pochodzi z Azji, 13 mówi po chińsku, 21 nie ma w domu prądu, 16 nie ma butów, 33 ma psa, 75 nie potrafi pływać a 52 padło ofiarą przemocy w ciągu ostatniego roku.   Oprócz ciekawostek odnośnie zamieszkania, używanego języka, podziału płci czy wyznawanej wiary, znajdziemy tu również zagadnienia, które często są trudne, jak np. mieszkanie na ulicy, brak dostępu do wody czy pożywienia, czy wspomniana przemoc.    To książka, która w prosty sposób przybliża naszym dzieciom życie ich rówieśników na całym świecie. Odniesienie do liczby 100 ułatwia uzmysłowienie sobie jak wielka grupa reprezentuje dane zagadnienie. Dodatkowo pod każdym nagłówkiem umieszczono 100 kropek, i zakolorowano tyle, ile umieszczono w nagłówku, co pozwala jeszcze lepiej zrozumieć jak duża jest grupa danych dzieci.    Oprócz faktów liczbowych do każdego zagadnienia dodano krótki opis, wyjaśniający temat, np. dlaczego 5/100 dzieci mieszka na ulicy oraz czym się zajmują (nierzadko handlem narkotykami), dlaczego mieszkanie bezpośrednio nad morzem nie zawsze jest sielanką, lub co oznacza, że 10 dzieci pracuje (co to za prace i w jakich warunkach).   To raczej propozycja dla starszych dzieci czy młodzieży, właśnie że względu na te trudne treści. Myślę że także dla dorosłych bo pozwala zastanowić się nad tym co posiadamy i docenić to w jakich warunkach żyjemy.

Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-06-05, Przeczytałem, Mam,
Lubię od czasu do czasu zajrzeć do roczników statystycznych, by sprawdzić, jak zmienia się nasz świat, patrząc przez pryzmat zestawionych ze sobą danych. Ot, pozostałości po czasach studenckich, kiedy to statystyka była jednym z przedmiotów na moim kierunku. Radość sprawiło mi Wydawnictwo Mamania dzięki uprzejmości którego mogłam wraz z towarzyszącą mi córką przyjrzeć się bliżej danym zawartym w książce "100 dzieci". Autor Christoph Drösser opisuje w niej wioskę zamieszkiwaną przez dzieci z całego świata, a dokładnie przez setkę dzieci. Książka ta jest bardzo interesującą lekturą. Czytelnicy odkryją w niej wiele zaskakujących informacji, jak na przykład te, że: - ponad połowa dzieci pochodzi z Azji (dokładnie 56), tylko 4 dzieci mieszka w Ameryce Północnej, a 1 pochodzi z Australii, - 5 dzieci żyje na ulicy, - 9 dziewczynek rodzi dziecko przed ukończeniem 18 roku życia, - 21 dzieci nie ma prądu, - 16 dzieci żyje w biedzie, - 80 dzieci ma w domu telewizor, - 98 z nich zna Myszkę Mikey, - 5 dzieci ma jakąś niepełnosprawność, - 43 dziewczynki i 46 chłopców będzie potrafiło czytać i pisać. Wszystkie dzieci łączy jedna, wyjątkowa pasja. Ciekawi o co chodzi? Może to piłka nożna, albo rysowanie? Zachęcam do odszukania odpowiedzi na kartach tej niesamowitej publikacji. Dlaczego w moich oczach jest to książka wyjątkowa? Ponieważ uświadamia mojej córce, jak wygląda życie jej rówieśników w innych krajach, jak bardzo może ono odbiegać od naszej codzienności. Jest doskonałą bazą do rozmowy na temat tego, by doceniać to, co mamy, szanować innych, a kiedy to koniecznie otaczać troską, nie tracąc przy tym empatii. Pokrzepiające informacje znalazłam na końcu tej książki. Świat ciągle się zmienia, zatem zmienia się również sytuacja dzieci na świecie. Na szczęście na lepsze!
Fizyka Daj się uwieść!
Christoph Drösser0
Okładka ksiązki - Fizyka Daj się uwieść!

W książce ,,Fizyka. Daj się uwieść!" Christoph Drösser na przykładzie zajmujących historyjek z naszego dnia codziennego wyjaśnia, jak siły natury, w...

MatematykaDaj się uwieść!
Christoph Drösser0
Okładka ksiązki - MatematykaDaj się uwieść!

Matematyka to niekoniecznie denerwujące i nudne rzędy cyfr, którymi zamęczają się uczniowie, nauczyciele, rodzice i my wszyscy - przecież wszystkie te...