1939. Wojna? Jaka wojna?

Ocena: 5 (2 głosów)

Co sprawiło, że Polacy na kilka miesięcy przed wybuchem straszliwej wojny, popadli w zbiorowy optymizm i nie wierzyli, że stoją na krawędzi Armagedonu?

Piątego stycznia 1939 roku kanclerz Adolf Hitler z najwyższymi honorami podejmuje Józefa Becka, polskiego ministra spraw zagranicznych, w swojej alpejskiej rezydencji w Berghof i zapewnia go, że na niczym nie zależy mu tak bardzo, jak na silnej i niezależnej Polsce. Zwykli Polacy żyją swoimi codziennymi sprawami.

Trzydziestego pierwszego sierpnia tego samego roku Joachim Ribbentrop nie chce się spotkać z żadnym polskim dyplomatą. Uznaje, że nie ma o czym rozmawiać.

Czy w 1939 roku mogło się to wszystko potoczyć inaczej?

Po przeczytaniu dziesiątek wspomnień, pamiętników, dzienników, książek, starych gazet – wydaje mi się, że istniała też inna droga. Gdańsk naprawdę był celem Hitlera, a nie – jak uczono mnie w szkole – tylko pretekstem do rozpętania wojny.

Cezary Łazarewicz – dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach, między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor wielu książek, laureat nagród, w tym Nike za Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. Mieszka pod Warszawą, pochodzi z Darłowa.

Informacje dodatkowe o 1939. Wojna? Jaka wojna?:

Wydawnictwo: Czerwone i czarne
Data wydania: 2020-09-04
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-66219-15-1
Liczba stron: 308
Tytuł oryginału: polski

Tagi: historia druga wojna lato 1939

więcej

Kup książkę 1939. Wojna? Jaka wojna?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

1939. Wojna? Jaka wojna? - opinie o książce

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2020-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książki - 2020,

Autor w opisanej książce skupia się na nastrojach Polaków, które panują w roki 1939, u jednych zwykłe życie, brak większych obaw o własne życie, niedopuszczanie myśli o nadchodzącej wojnie a u drugich niepokój, ale też pewną naiwność, bo wielu nie chciało myśleć nawet o możliwości wojny. Jest to zbiór pamiętników, notatników oraz tekstów z gazet, tworzą przemyślenia i wspomnienia z każdego miesiąca roku 1939. Ciekawe zapiski m.in. Goebbelsa, Ciano, czy pracowników polskiego MSZ oceniające bieżącą sytuację polityczną. 

Link do opinii

Ostatnie chwile pokoju, ostatnie chwile spokoju i życia bez strachu. O tym jest ta książka. Co czuli? Co myśleli? Czy mogli spodziewać się tego co niedługo miało nastąpić? To były pytanie jakie kotłowały się w mojej głowie przez jej lekturą. I cóż, niketórzy czuli, że coś się święci, ale takiej hekatobmy nie przewidzieli. Ciesz się, że autor przytoczył kilka fragmentów, które opisali prywatlni ludzi. Sa one cenne. Niestety, mógł sobie darować te dodane przez polityków. Chociaż one pokazały bezczelność Rzeszy oraz naiwnosć naszych polityków oraz przebiegłość Stalina, głupotę ,,sojuszników''. Czyta się dobrze, każdy miesiać to jeden rozdział. One pokazują jak budowała się sytuacja i nie zgodzę się z autorem, że wojny można było uniknąć. To co przedstawiono  wksiażce temu zaprzecza. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Powrót matki
Danuta Awolusi ;
Powrót matki
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy