Andaluzyjski przyjaciel

Ocena: 4.25 (4 głosów)
Sophie Brinkmann jest pielęgniarką i samotną matką. Jej życie całkowicie się zmienia, gdy poznaje w szpitalu nowego pacjenta. Hector Guzman, wydawca z Hiszpanii, pociąga ją w nieodparty sposób i wkrótce zaczynają się spotykać. Hector ma jednak drugie oblicze – jest szefem andaluzyjskiej organizacji przestępczej, uwikłanej w międzynarodowy handel narkotykami. Sophie zostaje wplątana w walkę między dwiema organizacjami przestępczymi a szwedzką policją. Staje się pionkiem w niebezpiecznej grze. Będzie musiała poświęcić wszystko, w co wierzy, by uratować siebie i syna.

Andaluzyjski przyjaciel to pasjonujący thriller – wysublimowany, a jednocześnie brutalny – w którym rozmyciu ulega konwencjonalna granica między dobrem a złem. Przekonujący styl pisarski Alexandra Söderberga, pozwala mu z równą łatwością budować pełną napięcia akcję, jak i kreślić złożone sylwetki bohaterów. Andaluzyjski przyjaciel to pierwsza część trylogii o Sophii Brinkmann i organizacji przestępczej Hectora Guzmana.

Informacje dodatkowe o Andaluzyjski przyjaciel:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2012-10-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7554-463-3
Liczba stron: 512

więcej

Kup książkę Andaluzyjski przyjaciel

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Andaluzyjski przyjaciel - opinie o książce

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2017-05-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Sięgnęłam po tę pod wpływem wielu opinii. Ich rozstaw był od entuzjastycznych, poprzez obojętne do negatywnych. Uwielbiam powieści sensacyjne, thrillery i kryminały więc postanowiłam sprawdzić sama, która z tych opinii jest mi bliska. Pomysł na fabułę uważam za bardzo dobry, chociaż tematyka skorumpowanych policjantów nie jest nowa. Ale ujęcie tego tematu jest fajne. Książka jest trochę chaotyczna, pojawia się wiele wątków pobocznych i postaci, które w końcowym efekcie mocno zazębiają się z głównym wątkiem i bohaterami. Główna bohaterka Sophia Brinkmann w trakcie rozwoju akcji staje się postacią wyrazistą, ale porównywanie jej do Lisbet Salander moim zdaniem jest nie uzasadnione. Może w kolejnych częściach zbliży się do tej postaci, ponieważ zakończenie wyraźnie sugeruję, że poznany dalsze losy bohaterów. Zatem szukam drugiej części.
Link do opinii

Postać na pędzącym motorze, która strzela w stronę uciekającego samochodu, a w nim Sophie i tajemniczy mężczyzna. Takim prologiem autor wprowadza czytelnika w misterną fabułę. Zapowiada się doskonała rozrywka okraszona dawką emocji, napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Ale żeby poznać dokładnie wszystkie wydarzenia, które doprowadziły do tego miejsca, trzeba przenieść się o sześć tygodni wstecz.

Alexander Södenberg to szwedzki scenarzysta filmowy i telewizyjny, redaktor, dramaturg. Swoich sił postanowił spróbować w świecie stricte literackim. "Andaluzyjski przyjaciel" to zarówno debiut powieściowy autora, jak i rozpoczęcie trylogii o Sophie Brinkmann.

Na kartach książki poznajemy Sophie Brinkmann. Kobieta jest samotną matką i pracuje w szpitalu, jako pielęgniarka. Podczas jednego z dyżurów poznaje niejakiego Hectora Guzmana. Kobieta wyznaje zasadę, iż nie umawia się prywatnie z pacjentami, jednak urok osobisty i szarmanckość Hectora robią swoje. Dotychczas niezobowiązujące spotkania przybierają charakter coraz bardziej intensywny i formalny. Sophie jednak nie jest świadoma kim jest naprawdę Hector. Bowiem pod maską przystojnego i urokliwego dżentelmena skrywa się jego drugie oblicze. Mianowicie Hector jest szefem andaluzyjskiej organizacji przestępczej, która zajmuje się handlem narkotykami i bronią.

Gunilla to śledcza, która zajmuje się rozpracowywaniem szajki Hectora. Aby ułatwić sobie zadanie do współpracy postanawia namówić Sophie, która ma stać się donosicielką. Sophie zdezorientowana nie wie komu wierzyć, ale na jakiekolwiek działania jest już za późno, gdyż kobieta została wplątana w walkę między mafią, a szwedzką policją. Staje się przysłowiowym pionkiem w grze, ale jedno wie na pewno, musi ocalić syna...Jak zakończy się tak nieoczekiwany i dramatyczny splot wydarzeń dla kobiety spokojnej, którą i tak doświadczył już los?

"Andaluzyjski przyjaciel" został zakwalifikowany do gatunku thrillera sensacyjnego. Trudno z tą klasyfikacją się nie zgodzić, bowiem takie elementy jak: mnogość zwrotów akcji, szybkie tempo prowadzenia fabuły, sprawnie toczone śledztwo, splot niebezpiecznych i nieoczekiwanych sytuacji, czy wątek romansu jak najbardziej przemawiają za tym, iż jest kawał bardzo dobrej sensacji. Natomiast mnogość postaci i szybko toczących się wydarzeń mogą przyprawić o zawrót głowy. Jednak warsztat autora jest dobry, przejrzysty i dopracowany w każdym calu, dlatego też czytelnik nie odczuwa zagubienia, czy zmęczenia fabularnego, a wszystkie wątki z kolejnymi stronami układają się niczym pasujące do siebie puzzle. 
Mimo wcześniej wspomnianych mnogości wydarzeń, czy bohaterów powieść czyta się szybko, chociaż w niepokojącym oczekiwaniu co będzie dalej...Bowiem mimo szybkiego tempa akcji czytelnik główkuje co może wydarzyć się z kolejną stroną. Nic nie jest oczywiste, bo do samego końca nie wiadomo czy spodziewać się happy endu, czy też tragicznego zakończenia. Autor świetnie lawiruje pomiędzy dobrem, a złem, czy też delikatnością, a brutalnością naprzemiennie zacierając granice między tymi światami. 

Bohaterowie wykreowani przez Alexandra Söderberga są różnorodni i wyraziści. Postać Sophie przedstawiona jest jako usposobienie łagodności, zaradności, odporności na toczące się wydarzenia, ale także wykazuje umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Natomiast postać Hectora zarysowana jest jako mężczyzny z klasą, uprzejmego z dużym urokiem osobistym, któremu kobiety nie umieją się oprzeć. Udając niemal wzorowego obywatela prowadzi drugie życie. Życie nurtu przestępczego, z którym jak powszechnie wiadomo nie jest łatwo zerwać, szczególnie, gdy się jest szefem grupy przestępczej. Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej ważnej postaci mianowicie Gunilli. Śledcza okazuje się, że również posiada dwa oblicza. Mimo pracy policji wychodzi na jaw, że jej działania nie są uczciwe. Bowiem zależy jej na karierze i szybkim wspięciu się na szczeble kariery, a nie na dobrze wykonanej pracy.

"Andaluzyjski przyjaciel" w pełni spełnił moje oczekiwania. Dynamicznie tocząca się akcja, plejada różnorodnych bohaterów, czy ukazanie walki dobra ze złem, nie pozwoliły na dłużej oderwać mi się od lektury. Na nieco ponad pięciuset stronach przeżywałam losy bohaterów z niektórymi z nich się faworyzując. A toczące się wydarzenia sprawiały wrażenie, iż dzieją się naprawdę. To zasługa wypracowanego stylu i warsztatu autora. Muszę przyznać, że jak na debiut to naprawdę rewelacyjna porcja sensacji, a potwierdzeniem moich słów jest to, że "Andaluzyjskiego przyjaciela" będziecie mogli zobaczyć na szklanych ekranach.

"Andaluzyjski przyjaciel" to solidna i pełnokrwista dawka sensacji, w której również nie zabrakło powiewu delikatności. Liczne wydarzenia, ciekawi bohaterowie, budowanie napięcia i towarzyszące emocje do samego końca, to główne zalety książki, przy której nie sposób się nudzić. Książka spełniła swoje zadanie w gatunku thrillera sensacyjnego i dostarczyła mnóstwo rozrywki. Polecam wszystkim miłośnikom gatunku, jednak osobiście uważam, że bardziej stworzona dla męskiego grona, aczkolwiek, jako kobieta lubię takie mocniejsze, czy wręcz brutalne akcenty (oczywiście wyłącznie w wersji literackiej, bądź filmowej). Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-12-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
,,Andaluzyjski przyjaciel" to thriller sensacyjny, który tak do połowy zapowiadał się bardzo dobrze, jednak jego dalsze wykonanie mnie rozczarowało. Poznanie przez Sophię Hectora, ich pierwsze spotkania, a także pojawienie się ,,na scenie" kilku innych postaci- to wszystko opisane było z werwą i psychologiczną analizą postaci. Widać, że bohaterka lubi swoją pracę, jednak ucieka w bezpieczną w samotność, a także, że pociąga ją Guzman. Intrygujący jest pewien wynajęty zabójca, gangsterzy, którzy wykonują rozkazy i nie oceniają zachowania w kategoriach dobra i zła, ogarnięty obsesją lekoman Lars. W sumie cały czas akcja obfituje w dynamiczne, czasami wstrząsające czy widowiskowe wydarzenia: pościgi, porwania, zabójstwa, które potrafią zaskoczyć, koncentruje się wokół przestępczości zorganizowanej, sfery bogactwa i władzy. Co jednak jest felerem tej powieści? Z pewnością to kwestia subiektywnego odbioru, jednak jak dla mnie za dużo było niepotrzebnych komplikacji, czasami mało zrozumiałych zwrotów akcji. Każdy każdego szantażuje, szpieguje, manipuluje, posuwa się do gróźb- miejscami niejasne są powiązania między bohaterami oraz ich motywacji, co sprawiało, że miejscami po prostu się gubiłam w fabule. Zabrakło mi- chyba najbardziej- wytłumaczenia motywacji Sophie, która jest centralną figurą w tym ,,czymś", ukazania większej ilości jej emocji- wprawdzie jest, że się boi, ale tego ,,nie czuć". Dla kogo jest ta powieść? Z pewnością dla fanów ,,męskiej" prozy sensacyjnej, brawurowej, wielowątkowej akcji o organizacjach przestępczych. Znalazłam informację, że to pierwsza część trylogii, stąd pewnie takie, a nie inne zakończenie. Nie sądzę jednak, bym skusiła się na kolejną część.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Birgitta
Birgitta
Przeczytane:2013-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek - 2013, Mam,
Pierwsze 150 stron ciągnęło sie niemiłosiernie. Później już akcja rozwinęła sie na tyle, że można było wciągnąć sie trochę. Jednak książka nie porwała mnie, historia mocno naciagana, postać pielęgniarki jakas nieprawdopodobna, nie tego oczekiwalam po przeczytaniu recenzji i opinii czytelników.
Link do opinii
Inne książki autora
Dobry wilk
Alexander Söderberg0
Okładka ksiązki - Dobry wilk

Pielęgniarka Sophie Brinkman została wciągnięta do świata przestępczego wbrew własnej woli. Jest teraz poszukiwana międzynarodowym listem gończym i razem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy