Bądź mi nożem

Piękna, zapadająca w pamięć książka. Dla Grosmana miłość jest obsesją, przejmującym na wskroś mirażem, obnażającym w kochankach to, co najbardziej pierwotne i bolesne.

"The Denver Post"

Bądź mi nożem to bodaj najosobliwsza i najsmutniejsza historia miłosna w dziejach literatury; emocjonująca, wyrafinowana i pełna wzruszeń.

"Los Angeles Times Book Review"

Grosman zabiera czytelnika w miejsca, do których być może  zapuszczają się tylko głupcy - tacy jak Jair - jednak ci, którzy za nim podążą, zapamiętają tę podróż na zawsze.

"The New York Times"

"Nie obawiaj się - nie chcę się z Tobą spotkać ani przeszkadzać w Twoim zwyczajnym życiu, chciałbym jednak, abyś zgodziła się otrzymywać ode mnie listy" - tak pisze po raz pierwszy nieznajomy do nieznajomej. Jest to propozycja epistolarnej historii miłości totalnej i gwałtownej. Ogranicza ją czas, ale nie ograniczają słowa mające prowadzić aż do samego końca drogi wiodącej ku Innemu. Tym Innym dla mężczyzny jest kobieta. O jej - Miriam - odpowiedzi dowiemy się tylko tyle, ile między wierszami wyczytamy z listów jego -Jaira. W monologu skrywającym głęboko głos kobiety, mężczyzna, który popleczników znajdzie w listach Flauberta i Kafki, dekonstruuje się sam i przemienia.  Sny, pycha, egoizm, narcyzm powoli kruszą się i pozwalają rozpoznać drogę prowadzącą nagiego w końcu mężczyznę do kobiety - zawsze nagiej i odsłoniętej.

Wymagająca i szlachetna partia, doskonale rozegrana przez Dawida Grosmana, który zgłębiwszy gramatykę wewnętrzną, poszukuje gramatyki miłości, przez którą, przez słowo i pismo, możliwe staje się dosięgnięcie Innego.

Dawid Grosman - ur. w 1954 roku w Jerozolimie, jeden z najważniejszych pisarzy izraelskich. Dziennikarz, autor książek dla dzieci, w 1991 roku otrzymał nagrodę Nelly Sachs za dokonania literackie. Twórca powieści: Ciałem rozumiem oraz Księga gramatyki intymnej, które wkrótce ukażą się  nakładem Świata Książki. W Polsce do tej pory wydano: Kto ze mną pobiegnie, Patrz pod: Miłość, Tam, gdzie kończy się kraj, Poza czasem.

Informacje dodatkowe o Bądź mi nożem:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-10-08

Kup książkę Bądź mi nożem

Bądź mi nożem - opinie o książce

Tam, gdzie kończy się kraj
Dawid Grosman0
Okładka ksiązki - Tam, gdzie kończy się kraj

Głośna powieść jednego z największych pisarzy izraelskich, w której wątki historyczne, polityczne i osobiste tworzą odę na cześć życia wbrew wszelkim...

Księga gramatyki intymnej
Dawid Grosman0
Okładka ksiązki - Księga gramatyki intymnej

Jedna z najważniejszych powieści w dorobku Dawida Grosmana i dziejach współczesnej literatury hebrajskiej.   Rok 1967, Bejt ha-Kerem, Jerozolima...