Bądź zdrowa, Lizbono

Zmysłowa, namiętna i przepełniona tęsknotą niczym pieśni fado. Wielka, tragiczna miłość na barwnym tle poruszającej historii Portugalii. Saga rodzinna, romans i powieść obyczajowa w jednym. Wspaniała powieść o wielkiej, zakazanej miłości. Rok 1908, Portugalia, prowincja Alentejo. W cieniu sękatego drzewa oliwnego piętnastoletnia Juliana "Juju" Carvalho i dwa lata starszy Fernando Abrantes przysięgają sobie wieczną miłość. Od dzieciństwa są nierozłączni. Ale ojciec Juliany, właściciel wielkich plantacji dębu korkowego i oliwek, a zarazem jeden z najbardziej wpływowych ludzi w regionie, zabrania córce spotkań z Fernandem. Z kolei rodzice Fernanda, biedni chłopi, uważają, że ta miłość ich syna przyniesie same kłopoty. Jak potoczą się losy Juliany i Fernanda? Jakie będą losy ich dzieci? Fabuła obejmuje dwie wojny światowe, dyktaturę Salazara i upadek portugalskiego kolonializmu, a akcja rozgrywa się głównie na prowincji, wśród winnic i plantacji dębów korkowych, a także w pięknej Lizbonie. [Świat Książki, 2009]

Informacje dodatkowe o Bądź zdrowa, Lizbono:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2009 (data przybliżona)

Kup książkę Bądź zdrowa, Lizbono

Bądź zdrowa, Lizbono - opinie o książce

Kolejna saga na mojej półce to książka Bądź zdrowa Lizbono.Opisane są w niej losy sióstr Carvalho,ich dzieci,wnuków, i całej rodziny.Losy rodziny ukazane są na tle wojen i dyktatury politycznej.Wiedziałam że istniała Dyktatura na Dominikanie,czy w Hiszpanii-ale szczerze mówiąc nie wiedziałam ze była też w Portugalii.Cenię autorkę właśnie za przybliżenie realiów życia za takiej dyktatury,przemian społecznych i politycznych.Każda z sióstr Carvalho,miała pogmatwane życie uczuciowe,przeniosło się to też na ich dzieci ,i wnuki.Każdy w tej rodzinie,ma swoje tajemnice małe,i większe-rzutujące na losy całej rodziny.Losy ciekawe,kontekst polityczny i społeczny także-ale jedno co mnie denerwowało,to to że miałam wrażenie że za dużo osób w tej książce.I czasem traciłam rachubę kto kim jest.Przeczytałam 3 sagi,w tym jedną dwutomową.Każda rozgrywała się w innym kraju,i na innym kontynencie.Cieszę się z takiego doświadczenia książkowego.
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-12-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

Piękna, nastrojowa opowieść o rodzinie, miłości, przyjaźni i konsekwencjach życiowych wyborów rozciągnięta w latach na niemal cały XX wiek. Losy bohaterów zostały przedstawione na tle wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w Portugalii w latach 1908-1974.
Juliana Carvalho jest jedną z pięciu córek bogatego plantatora dębu korkowego – panienką z dobrego domu, dla której, podobnie jak i dla pozostałych dzieci, rodzice zaplanowali przyszłość.

Fernando Abrantes to niezwykle ambitny chłopak z biednej, wiejskiej rodziny, który za wszelką cenę chce wyzwolić się z więzów swojego pochodzenia i zrealizować zaplanowane cele.

Juju i Fernando przyjaźnią się od dziecka. Z biegiem czasu dorastają i ich znajomość ewoluuje od przyjaźni do wielkiej miłości. Na drodze do szczęścia stają jednak różnice w pochodzeniu, które są nie do zaakceptowania przez rodzinę dziewczyny. Młodzi spotykają się potajemnie, ale żadne nie ma odwagi przeciwstawić się zakazom, ich związek nie ma przyszłości.

Kiedy okazuje się, że Juliana spodziewa się dziecka, dziewczyna decyduje się wyjść za mąż za majętnego chłopaka z dobrego domu Ruiego da Costa, którego wybrali dla niej rodzice. Kobieta nie jest pewna czy jej narzeczony Rui, czy też ukochany Fernando jest ojcem dziecka.

Od tej pory drogi Fernanda i Juju się rozchodzą i każde żyje swoim życiem. Juliana mieszka z mężem i córeczką Laurą w posiadłości męża, niebawem rodzi się im mały synek Paulo. Żyją na wysokim poziomie, choć bez miłości, obok siebie. Wtedy dociera do Juju, że tak naprawdę przez wszystkie te lata tęskni za swą dawną miłością…

Fernando porzuca pracę zarządcy majątku Belo Horizonte w Altenejo, jaką wykonywał na rzecz ojca Juliany, wyjeżdża i z jeszcze większym zapałem realizuje swoje zamierzenia. Zostaje pilotem wojskowym, jest osoba szanowaną, zakłada własną rodzinę i chce być szczęśliwy.

Kiedy los ponownie krzyżuje drogi bohaterów uczucie tłumione od lat wybucha z wielką siłą. Juliana i Fernando zapominają o całym świecie, zaczynają się systematycznie spotykać, spędzać ze sobą czas i na wiele lat zostają  kochankami.

W tym czasie wiele się dzieje… Rodzina Carvalho bankrutuje, ogromny majątek Belo Horizonte w Altenejo powoli upada, następne pokolenia dorastają, Laura – córka Juju zostaje sławną malarką, na świecie pojawia się mały Ricardo – synek Laury, syn Juliany – Paulo wyrasta na egoistycznego i złego człowieka, który manipuluje ludźmi, do Portugalii docierają echa obu wojen, a ukrywana przed wszystkimi miłość Juliany i Fernanda wciąż trwa…

Echa dawnych lat i przeszłych decyzji wracają do bohaterów, gdy okazuje się, że Ricardo – wnuk Juju jest coraz bardziej podobny do Fernanda, jest takim samym indywidualistą, ma zielone oczy swojego dziadka, jego charakter i zainteresowania.

Czy tajemnica, jaką przez lata skrywa w swoim sercu Juliana wyjdzie na jaw? Czy Laura pozna prawdę o swoim biologicznym ojcu? Jak zakończy się ta ciekawa saga rodzinna?

Jestem pod dużym wrażeniem tej powieści, choć postać Juliany chwilami mnie denerwowała. Jej decyzje i ich konsekwencje dały się przewidzieć. Kobieta taka jak Juju, nieco zepsuta przez dostatek w jaki opływała, okazała się kiepską matką, która nie potrafiła zatroszczyć się we właściwy sposób o swoje dzieci. Laura i Paulo ponosili konsekwencje zachowań swoich rodziców i powielali te błędy w stosunku do swoich dzieci. Zakończenie może trochę zbyt banalne, ale cóż… to w końcu saga rodzinna.

Książka spełniła moje oczekiwania, miło i przyjemnie się ja czytało, wartka akcja i wielowątkowość tej powieści sprawia, że nie ma tu czasu na nudę. Moje pierwsze spotkanie z Aną Veloso uważam za udane.

Polecam.

Przeczytane:2009-07-13, Przeczytałam,
Dziewczyna znad Rio Paraíso
Ana Veloso0
Okładka ksiązki - Dziewczyna znad Rio Paraíso

Piękna nieznajoma. Kim może być kobieta znaleziona nad brzegiem rzeki Rio Paraiso? Jest młoda, piękna i ciężko ranna, a gdy odzyskuje przytomność, mówi...

Zapach kwiatów kawy
Ana Veloso0
Okładka ksiązki -  Zapach kwiatów kawy

Brazylia, 1884 rok. Siedemnastoletnia Vitoria da Silva prowadzi beztroskie życie w rodzinnej hacjendzie Boavista. Jako córka wpływowego barona kawowego...