Bezdzietne z wyboru

Myślisz tylko o sobie! Jeszcze ci się zmieni! Kto ci poda na starość szklankę wody?

Takie zdania to codzienność wielu kobiet, które wybrały drogę bezdzietności.

Niektóre z satysfakcją czerpią ze swojej niezależności pełnymi garściami. Do innych w przełomowych momentach wraca pytanie: ,,Czy na pewno nie chcę mieć dzieci?" i w tym wyborze utwierdzają się w życiu wielokrotnie. Są i takie, które noszą w sobie żal utraconej szansy.

Mówi się, że bezdzietność to emanacja szeroko pojętego kryzysu naszych czasów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się najmniej dzieci od końca drugiej wojny światowej. Co to oznacza? Co te statystyki mówią nam o współczesnych Polkach? Czy bezdzietne to egoistki czy pragmatyczki? Czy boją się restrykcyjnego prawa, nie mogą znaleźć odpowiedniego partnera, a może nie chcą rodzić ze względu na zmiany klimatyczne?

Bezdzietne z wyboru to pierwsza tak kompleksowa opowieść o niemacierzyństwie.

To rozmowy z kobietami o tym, dlaczego nie chcą mieć dzieci. To refleksje osób ze świata nauki - psycholożki, demografki, ginekologa - na temat tego coraz powszechniejszego zjawiska. Ale przede wszystkim to opowieść o prawie do decydowania o swoim życiu bez poczucia winy za niespełnienie społecznych oczekiwań.

Informacje dodatkowe o Bezdzietne z wyboru:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788383191782

Kup książkę Bezdzietne z wyboru

Bezdzietne z wyboru - opinie o książce

Bezdzietne z wyboru.

Justyna Dżbik-Kluge

Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Po te pozycje sięgnęłam przez to że długo sama byłam bezdzietna i miałam częściowo podobne przeżycia jak bohaterka pierwszego rozdziału.

W książce oprócz historii osób, które wybrały życie bez dzieci, były także opinie czy badania osób, które się tym zajmują. Historię były pokazane w taki sposób że doskonale można zrozumieć podejście tych kobiet czy małżeństw. Podoba mi się dyskusja która jest neutralna i żadna ze stron nie zmusza czy próbuje przeciągnąć na swoją stronę tylko bardziej jak dyskusja osób. Obie strony są usatysfakcjonowane i doskonale rozumiemy obie strony. Każdy rozdział dotyka tego samego tematu ale nie ma ciągłych powtórzeń aby książka posiadała objętość jak to często bywa.

Książkę polecam każdemu. Chyba przede wszystkim osobą,które nadal uważają że każdy musi mieć studia potem ślub a potem szybko dziecko. Pozycja pokazuje że wcale tak nie musi być. Inna osoba może pragnąc nie mieć dziecka. Że ja pragnę to nie znaczy że moja młoda sąsiadka także tego chce. Bądźmy bardziej tolerancyjni i starajmy się zrozumieć innych. Przecież nieposiadania dziecka nikogo nie krzywdzi, pod warunkiem że jest to decyzja a nie spowodowane biologicznie, wtedy nie posiadanie dziecka może boleć gdy się go pragnie.

Moja ocena jest wysoka i mam zamiar sięgnąć po inne pozycje tej autorki.

Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2024-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic
Justyna Dżbik-Kluge0
Okładka ksiązki - Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic

Dlaczego kobiety decydują się wstąpić do zakonu, gdzie składają śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości? O wszystko muszą pytać matkę przełożoną, nie...

Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek
Justyna Dżbik-Kluge0
Okładka ksiązki - Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek

Wakacje to czas zawieszony, w którym nie działają normalne zasady. Polak z dala od domu pozwala sobie na wiele, na znacznie więcej niż w normalnym...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski