Białe kłamstewka

Jak to jest, kiedy przyjaciółka oszuka przyjaciółkę? Annick, córka prezydenta Togo i francuskiej aktorki, przez całe życie próbuje uciec przed prawdą o niezmierzonych bogactwach swojej rodziny. Rebecca, córka bankiera, jest doskonałą córką, doskonałą żoną i doskonałą matką, ale zaczyna się zastanawiać, czy kiedykolwiek będzie żyła tak, jak sama chce. Tash, córka rosyjskiej emigrantki, nigdy nie poznała swojego ojca. Uwolniła się ze szponów biedy i ma teraz świat u stóp, dlaczego więc musi walczyć, żeby utrzymać się na powierzchni? Trzy przyjaciółki spotykają się i rozchodzą, kłócą i oszukują, ale wciąż o sobie myślą. Każda pamięta szeptane na ucho tajemnice i niekończące się rozmowy przez telefon po lekcjach. Jednak pora dorosnąć. Czy uda im się pogodzić przyjaźń i dorosłe życie, gdy los rzuci je w różne strony świata? Jak poradzą sobie z sukcesami i upadkami?

Informacje dodatkowe o Białe kłamstewka :

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-01-13
ISBN: 978-83-7943-850-1
Tytuł oryginału: Little White Lies
Tłumaczenie: Kulczycka-Toncerska Hanna

Kup książkę Białe kłamstewka

Białe kłamstewka - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-08-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Powieść pełna barwnych postaci i malowniczych opisów. Wielowątkowa opowieść o życiu trzech szkolnych przyjaciółek  pochodzących z różnych zakątków świata, rodzin, warstw  społecznych. Sporo retrospekcji, komplikacji politycznych, rodzinnych zawiłości i zawirowań uczuciowych.

Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2016-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Opowieść o życiu trzech przyjaciółek z czasów szkolnych. Każda z nich pochodzi z innej sfery, czy to materialnej, czy kulturowej. Poznajemy tło życia ich rodzin, aż od czasów II wojny światowej. Wchodzimy razem z nimi w świat dorosłych i poznajemy jego blaski i cienie. Każda z dziewczyn podąża zupełnie inną drogą. Każda ma swoje problemy i radości. Od ich historii trudno się oderwać. Opowieść jest tak zbudowana, że jak dla mnie mogłaby trwać jeszcze długo i w ogóle nie nużyć czytelnika.
Avatar użytkownika - karola27
karola27
Przeczytane:2016-03-07, Ocena: 5, Przeczytałam, wyzwanie: 52 książki w 2016 roku,

"Będę miała co czytać". Tak brzmiały moje słowa zaraz po otworzeniu przesyłki z książką "Białe kłamstewka". Nic w tym dziwnego, bo liczy sobie ponad 656 stron. Czasami takie tomiszcza mogą przerażać. Pewnie połowę książki zajmują opisy, będzie wiało nudą jak nic. Ale jakie jest później miłe zaskoczenie, gdy okazuje się, że mamy do czynienia z wciągającą historią. Ja zostałam wciągnięta i to po przeczytaniu tylko samego króciutkiego prologu.

Wzorów tatuaży jest wiele, tak jak ich znaczeń. Nawet zwykły trójkąt może mieć swoją symbolikę. Rebeca, Tash i Annick, trzy nastolatki, które na znak swojej szkolnej przyjaźni postanowiły właśnie w ten sposób ozdobić swoje ciało. Tak jak tatuaż, ich przyjaźń będzie wieczna. Żadna z nich w tym czasie nie przeczuwała, że dorosłe już życie, a raczej jedno wydarzenie wystawi ich relacje na próbę...

Z przyjaźniami zawartymi w dzieciństwie bywa różnie. Jedne mają szansę przetrwać, drugie wręcz przeciwnie. W najnowszej książce autorstwa Lesley Lokko mamy do czynienia właśnie z takim rodzajem przyjaźni.

Tash jest córką rosyjskiej emigrantki. Wychowywała się bez ojca. Niestety nie grzeszy urodą i z tego też powodu zmaga się z brakiem zainteresowania ze strony płci przeciwnej. Wie jak smakuje bieda, ale wierzy, że kiedyś i ona stanie się zamożną kobietą. Taką jak jej przyjaciółki. Annick to córka prezydenta Togo i znanej francuskiej aktorki. Urodą rozprasza uwagę każdego mężczyzny napotkanego na swojej drodze. Rebecca jak przystało na córkę bankiera nigdy nie zaznała biedy. Pochodzi z rodziny o dość konserwatywnych zasadach. W dużej mierze przyczyniło się do tego wyznanie religijne.

Na uwagę zasługuje pewien ciekawy fakt. Jak widzimy, dziewczyny więcej dzieli niż łączy. Jednak te różnice nie stanowiły dla nich żadnych przeszkód.

Pisarka pisząc "Białe kłamstewka" postanowiła połączyć przeszłość z teraźniejszością. Dzięki temu czytelnik będzie miał możliwość lepiej zapoznać się daną postacią. Wplotła w główną treść wiele ciekawych wątków, również tych o tematyce historycznej.

Z tego typu książkami, w których poruszonych jest kilka tematów jest pewien problem. Niejednokrotnie w trakcie lektury może okazać się, że jest ich za dużo. Gubimy rytm i nie wiemy co i jak. Ale w przypadku tej powieści, wszystkie elementy układanki zostały ze sobą idealnie dopasowane. Tworzą jedną spójną całość.

Z każdą stroną książki wzrastała moja czytelnicza ciekawość. Co będzie dalej, jak potoczą się losy trzech przyjaciółek? A gdy dotarłam do momentu, w którym pojawiły się pierwsze tajemnice, kłamstwa i tytułowe kłamstewka wręcz nie mogłam oderwać się od książki. Zostałam wciągnięta na amen. A propos kłamstw dopadła mnie pewna refleksja. Czy istnieje jakiś podział na te większe i na te mniejsze skoro mamy do czynienia ze zdrobnieniem? Warto się nad tym zastanowić, bo jak dla mnie kłamstwo to kłamstwo bez względu na to jakiego jest gabarytu.

"Białe kłamstewka" to świetnie napisana powieść i niech nikogo nie zrazi jej grubość. Ja spędziłam w jej towarzystwie bardzo miło czas i na pewno w przyszłości sięgnę po kolejne książki Lesley Lokko. Ale gdy pierwszy raz spojrzałam na okładkę nazwisko autorki wydawało mi się jakieś znajome. Starość nie radość, więc i pamięć nie ta. Przecież ja już miałam przyjemność spotkać się z twórczością tej pani! Było to jakiś czas temu za sprawą książki "Świat u stóp". Wypożyczyłam ją ze swojej biblioteki. Niestety nie posiadałam wtedy bloga, więc nie miałam przyjemności jej recenzować. Pamiętam, że przypadła mi do gustu.

Szafranowe niebo
Lesley Lokko0
Okładka ksiązki - Szafranowe niebo

Opowiadając dzieje dwóch rodzin, połączonych osobą wszechwładnego ojca, autorce udało się mistrzowsko opisać współczesny świat. Historia...

Pamiętne lato
Lesley Lokko0
Okładka ksiązki - Pamiętne lato

Rodzina Keelerów ma wszystko – prestiż, pieniądze, wysoką pozycję społeczną i tajemnicę, która zburzy jej starannie budowany wizerunek...