Bieżeństwo 1915 . Zapomniani uchodźcy

Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. „Niemiec będzie babom cycki obcinał” – niesie się po wsiach. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Niemieckie samoloty bombardują wojsko, nie szczędząc uciekinierów. Przy drogach zostają mogiły, część ciał leży niepogrzebana. Wybuchają epidemie. Masowo umierają dzieci.

Bieżeńcy – tak po rosyjsku nazywają uciekinierów carskie władze – są rozwożeni po całej Rosji. Gdy we wsiach gdzieś na Syberii czy nad Donem z trudem budują nowe życie, wybucha rewolucja, niszcząc pozostałe filary „odwiecznego porządku”: carską władzę i religię. Bieżeńcy znowu ruszają w drogę, teraz w drugą stronę, do odrodzonego Państwa Polskiego. Powrót przynosi kolejne „końce świata”.

Z terenu Polski wyjechać mogły ponad dwa miliony osób, ale o bieżeństwie milczą podręczniki. Opowieść ocalają potomkowie bieżeńców. To historia, którą można opowiadać z wielu perspektyw: ludzi postawionych w ekstremalnej sytuacji, chłopów, których świat ginie na ich oczach, wreszcie – uchodźców, uciekinierów, ofiar kolejnych wojen.

Informacje dodatkowe o Bieżeństwo 1915 . Zapomniani uchodźcy:

Bieżeństwo 1915 . Zapomniani uchodźcy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-10-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
O bieżeństwie po raz pierwszy usłyszałam właśnie dzięki projektowi autorki. Książka w ciekawy i wyczerpujący sposób przybliża tę tematykę, a niektóre relacje bieżeńców są tak wstrząsające, że długo nie mogą wyjść z głowy. Zajmująco i skrupulatnie.
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-12-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia
Aneta Prymaka-Oniszk0
Okładka ksiązki - Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia

Doświadczenia mniejszości białorusko-prawosławnej rzadko mieszczą się w oficjalnej historii Polski. Panowała niepisana zasada, by nie rozmawiać o doznawanych...