Bunt na Bounty. Historia prawdziwa

Fascynująca przygoda i niezwykły efekt badań autorki, która ujawnia zaskakującą prawdę o legendarnym buncie na ,,Bounty", najsłynniejszej morskiej historii wszech czasów.

28 kwietnia 1789 roku na pokładzie niewielkiego żaglowca HMS ,,Bounty", który półtora roku wcześniej wyruszył z misją transportową na południowy Pacyfik, doszło do rebelii. Załoga, pod przywództwem Fletchera Christiana, przejęła kontrolę nad okrętem, zmuszając dowódcę okrętu, Williama Bligha, i wiernych mu marynarzy do opuszczenia jednostki. W czasie gdy buntownicy obrali kurs na Tahiti, Bligh wraz z osiemnastoma członkami załogi przepłynął w niewielkiej szalupie 3500 mil morskich i bezpiecznie dotarł do wybrzeża wyspy Timor.

Minęły ponad dwa stulecia, odkąd Fletcher Christian zbuntował się przeciwko porucznikowi Blighowi, a szczegóły tej owianej tajemnicą rebelii na końcu świata pozostają wciąż żywe i tak intrygujące, jak prawda kryjąca się za jej legendą. Caroline Alexander przy pisaniu książki wykorzystała materiały z rozprawy w sądzie wojennym dziesięciu buntowników z HMS ,,Bounty" schwytanych na Tahiti. Alexander znakomicie opisuje, w jaki sposób mit romantycznego bohatera w zachodniej cywilizacji lepiej służył zdradzieckiemu Christianowi niż drażliwemu, ale odważnemu

Blighowi, którego czterdziestoośmiodniowa gehenna w otwartej łodzi pozostaje jednym z największych wyczynów żeglarskich w historii.

Bunt na Bounty jest fascynującą opowieścią o legendarnym epizodzie z dziejów Wielkiej Brytanii, a zarazem barwnym opisem przygody na niebezpiecznych wodach Pacyfiku w wyjątkowym okresie odkryć geograficznych i dominacji morskiej Royal Navy. Alexander zaspokaja jednak także dużo większą potrzebę: ukazuje, że prawda jest nieuchwytna, podlega interpretacji historycznej oraz może być - nawet po kilku wiekach - przedstawiona w nowym świetle.

Informacje dodatkowe o Bunt na Bounty. Historia prawdziwa:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2022-07-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: The Bounty: The true story of the Mutiny on the Bounty.
Tłumaczenie: Fabian Tryl
Ilustracje:Ula Pągowska

Tagi: Bounty bunt marinistyka historia Wielkiej Brytanii William Bligh Oceania odkrycia

Kup książkę Bunt na Bounty. Historia prawdziwa

Niezłomny. Legendarna wyprawa Shackletona i statku Endurance na Antarktydę
Caroline Alexander0
Okładka ksiązki - Niezłomny. Legendarna wyprawa Shackletona i statku Endurance na Antarktydę

Szefie, mam już dość żarcia kłaków renifera, zaraz będę miał od tego w środku kule włochate niczym koźle jaja. Dajmy to szyprowi i McCarthy’emu...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis