Buntowniczka

Galaktyka w ogniu intryg

Kris Longknife, córka premiera odległej planety wstępuje w szeregi Marines, aby wydostać się z cienia swej politycznie wpływowej rodziny.

Czy to los rzuca ją na pokład statku i wplątuje w sam środek negocjacji z flotą Ziemi? Czy spisek, który nie wróży niczego dobrego?

Kris ma niełatwy wybór - zbuntować się, albo przegrać. W Galaktyce wrze. Kosmiczna wojna wisi w powietrzu.

Informacje dodatkowe o Buntowniczka:

Buntowniczka - opinie o książce

Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2014-07-24, Przeczytałam, Mam,
Odległe światy, a jednocześnie tak bliskie - ogromne statki kosmiczne, najnowsza technologia, która sprawia, że Wszechświa nie wydaje się już tak wielki jak wcześniej. Mimo wielu politycznych zmagań ku zapewnieniu pokoju w galaktyce, marynarka wojenna ma ciągle ręce pełne roboty. Podporucznik Kris Longknife ma nieszczęście być ,,z tych Lognknife'ów", co za nic nie ułatwia jej wtopienia się w życie zwykłego wojaka. Dlaczego zdecydowała się służyć w armii? Chce udowodnić coś sobie czy innym? Mike Shepherd w książce ,,Buntowniczka", wydanej nakładem Fabryki Słów, ukazuje świat, w którym granice to już nie państwo, lecz planeta lub jej wielokrotność. Nie mamy do czynienia z dziwnymi ,,obcymi", lecz ludźmi, którzy opanowali Wszechświat. Jak to z ludźmi niestety bywa - zawsze znajdzie się grupa, której nie podoba się aktualna elita rządząca. Z prostego powodu - sami chcieliby być na ich miejscu. Widzimy świat, który jest na granicy politycznej klęski, w ogniu politycznych intryg, które mają na celu przesunięcie władzy w inne ręce. Pojawia się odwieczne pytanie - po której stać stronie - zastanego pokoju czy niepewnych zmian? Główna bohaterka, Kris Longknife, zostaje wciągnięta w wir wydarzeń. Jako podporucznik Marynarki Wojennej ma szansę na posmakowanie prawdziwej wojny i prawdziwego piekła, które ludzie są w stanie zgotować sobie samym. Czy nie złamie to jej ducha? Czy nie zmieni to jej trochę ,,romantycznego" podejścia, że wiele da się zmienić? Czy twarda Kris Longknife wyciągnie wnioski z burzliwej przeszłości i będzie w stanie odeprzeć stereotypy na swój temat? A może nazwisko Longknife dalej będzie kojarzone jedynie z byciem elitarną córką premiera Wardhaven? Wszystkiego dowiedzie się czytając ,,Buntowniczkę" Mike'a Shepherda. Uwielbiam dobre science-fiction, a dawno takowego nie czytałam. W związku z tym miałam ogromne nadzieje zabierając się za ,,Buntowniczkę". Nie zawiodłam się. Książka Mike'a jest naprawdę świetną porcją kosmicznej fantastyki. Autor wciąga Czytelnika do swojego świata już od pierwszej strony, a ciągłe zwroty akcji i spora doza dobrej wojennej historii nie pozwala na znużenie. Bohaterzy są wyraziści, Czytelnik jest w stanie wyobrazić sobie każdy rozdział jak dobry serial kosmiczny, w którym nie ma czerni lub bieli, jest wyłącznie szarość. Rozdziały w książce są krótkie, co ułatwia zadanie zarówno autorowi, jak i Czytelnikowi. Ponadto treść jest tak bogata, że można z niej wyciągnąć wiele wniosków i zanurzyć się w wielu przemyśleniach. Dodatkowo, przygody Kris Longknife spodobają się z pewnością tym, którzy czytali "Toy wars" Andrzeja Ziemiańskiego. Mieliśmy tam do czynienia z niezwykle twardą, zarówno psychicznie, jak i fizycznie Toy, która też była wyszkolona w wielu obszarach (posiadanie dowódcy takiego jak Dante, zobowiązuje!). Mike Shepherd napisał już aż piętnaście tomów sagi o Kris Longknife! Imponująca liczba, która mówi o tym, jak popularna to seria za granicami naszego kraju. Szkoda, że do nas dociera dopiero teraz, ale lepiej późno niż wcale. Mam cichą nadzieję, że teraz przekład i wydawanie tej serii nastąpi o niebo szybciej, bowiem nie mogę się doczekać następnych przygód podporucznik Kris Longknife.
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2014-07-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Bo z rodziną to się dobrze tylko na zdjęciach wychodzi... Kris Longknife ma zaledwie 22 lata i już jest bardzo rozpoznawalną postacią. Jednak nie ze względu na jej osiągnięcia w szeregach Marines, co dopiero ma zamiar zmienić, ale ze względu na swoje pochodzenie. Cała jej rodzina jest doskonale znana zarówno w świecie marynarki jak i politycznym. Jej ojciec jest premierem, a dziadkowie i pradziadkowie nie pozostają w tyle z tytułami, jednak Kris marzy tylko o jednym - wyrwać się od swojej rodziny. Nie chce być kojarzona z ,,tymi Longknife'ami", chce tworzyć własną historię i żyć swoim życiem. Chce, żeby inni widzieli w niej jej prawdziwe oblicze, a nie pochodzenie. Mówisz - masz. Kris będzie miała okazję się wykazać, bowiem przyszło jej żyć w czasach międzygalaktycznych walk. A spisek wisi w powietrzu... ,,Buntowniczka" to kolejna książka, która przenosi nas do świata, gdzie postęp technologiczny staje się czymś naturalnym, czymś na porządku dziennym. Rzecz nieunikniona. To wizja przyszłości, w której ludziom przychodzi żyć nie tylko na Ziemi, ale również w innych rejonach kosmosu. Jednak nie tylko w takim świecie znajdą się osoby rządne władzy, które zrobią wszystko, aby ich cele się ziściły - i to niekoniecznie te służące dobru ludzkości. Ale uwaga drodzy Państwo, mamy na pokładzie Buntowniczkę, której łatwiej przychodzi życie chwilą i słuchanie intuicji niż całkowite podporządkowanie się rozkazom. I wiecie co? W sumie wychodzi jej to na dobre. W końcu kobieca intuicja jest podobno niezawodna, więc marynarka na pewno na tym zyskuje. Nie jestem znawcą gatunku science-fiction, ale nie ukrywam, że pozwala mi on na oderwanie się od rzeczywistości i przeniesienie się do świata, który być może któreś z naszego pokolenia ujrzy na własne oczy. Książka Mike'a Shepherd'a to znakomicie zaprezentowana podróż w przyszłość, dzięki której możemy poczuć klimat walk kosmicznych i stanąć na pokładzie najnowocześniejszych statków czy też łodzi (ale uwaga, przed użyciem zapoznaj się z instrukcją - inaczej skutki mogą okazać się tragiczne, prawda Kris?). Świat przedstawiony przez autora jest ciekawy i został opisany w sposób wystarczający do uruchomienia wyobraźni czytelnika. Chwilami naprawdę czułam, że znalazłam się wewnątrz tej powieści, jako bierny obserwator wszystkich wydarzeń. Stałam z boku i na własne oczy mogłam ujrzeć, z czym przychodzi się borykać bohaterom. Kris jest postacią wyróżniającą się. Ta młoda dziewczyna potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji, poddaje analizie sytuację, w której się znalazła i posiada umiejętność podejmowania konkretnych decyzji. Jest odważna i wie, że życie to nie bajka. Jasno określa swoje cele i ma zasady moralne, którymi się kieruje. Jednak potrafi też pokazać pazur i jak sam tytuł wskazuje - zbuntować się. To dodaje jej wyrazu i charakteru, ale jest jeszcze coś - ta dziewczyna coś w sobie kryje i jest owiana nutką tajemnicy - a przynajmniej takie miałam wrażenie. Pozostałych bohaterów jest dosyć sporo i początkowo można się w nich nieco zagubić, ale po jakimś czasie to mija. Autor nie pokusił się o dodanie do tej powieści wątku romantycznego, co jest raczej dobrym zabiegiem, ponieważ uważam, że wybitnie zaburzyłby on całą atmosferę tej historii. W dużej mierze pan Shepherd skupił się na misjach Marines, rozwijającym się spisku i rodzinie Longknife. Język autora jest przystępny, chociaż niektóre fragmenty wydawały mi się niezrozumiałe. Wydaje mi się jednak, że problem tkwi w czymś innym - osobiście odczułam lekki niedosyt w tej historii i chciałabym mieć możliwość lepszego zrozumienia kilku faktów, a odczułam wrażenie, że autor z góry założył, że są one oczywiste. Tempo akcji jest umiarkowane, co teoretycznie nie jest niczym złym, ale zabrakło mi momentów pełnych napięcia, w których mogłabym krzyknąć ,,Wow, to dopiero coś!". Odrobinę przyspieszone tempo też by nie zaszkodziło, ale jak już pisałam wyżej - nie ma w tym nic złego, jest to jedynie kwestia gustu. ,,Buntowniczka" to dobra pozycja, która potrafi czytelnika zainteresować. Nie wiem, czy każdy się tutaj odnajdzie, bowiem książki tego typu są dosyć specyficzne i trzeba je lubić, aby się skusić na czytanie, ale wiadomo jak to jest - każdy czasami ma ochotę na coś nowego i świeżego, więc tutaj warto by było zwrócić uwagę na twórczość tego autora. Na pewno nie znajdziecie tutaj nudy i powielania schematów, a dwudziestodwuletnia bohaterka sprawi, że młodym osobom będzie się tutaj łatwiej odnaleźć. Nie żałuję czasu spędzonego z tą książką, bowiem Kris jest intrygującą postacią a historia wciąga. Jednak ze względu na mój niedosyt i pewne drobne mankamenty wystawię ocenę 7/10 z nadzieją na to, że druga część to nadrobi.

Książke czyta się ekspresowo dużo akcji język łatwy i przyjemny. Podporucznicz Kris córka i wnuczka ludzi, którzy zapsiali się w historii Galaktyki wyrusza na swoją pierwszą misję gdzie mierzy się z bardzo ziemskimi problemami dla jednych nie do rozwiązania lecz dla młodej i odważnej kobiety okazują się misją do wypełnienia.

Avatar użytkownika - antila
Przeczytane:2014-11-20, Przeczytałam,
Dezerterka
Mike Shepherd0
Okładka ksiązki - Dezerterka

Niepokorna marines powraca. Kris Longknife ponownie wkracza do piekieł galaktyki. Tym razem musi uratować swojego najlepszego przyjaciela z rąk przebiegłego...