Cicha władza mikrobów

Jak i dlaczego drobnoustroje w ciele człowieka wpływają na zdrowie i szczęście

W człowieku jest tylko 10% człowieka. Na każdą z komórek ludzkiego ciała przypada dziewięć uzurpatorskich obcych komórek, nie składamy się więc tylko z mięśni i kości, ale także z bakterii i grzybów. Jesteśmy chodzącymi koloniami drobnoustrojów!

Do niedawna uważano, że te mikroby prawie nie mają znaczenia, ale odkrycia naukowe dowodzą, że one tak naprawdę zarządzają naszymi organizmami, a bycie zdrowym człowiekiem jest bez nich niemożliwe.

W swej odkrywczej, przełomowej książce brytyjska biolog Alanna Collen omawia najnowsze badania naukowe, ukazując, jak drobnoustroje zasiedlające ciało człowieka wpływają na wagę, układ odpornościowy, zdrowie psychiczne, a nawet życiowe wybory! Twierdzi, że wiele współczesnych chorób, i to nie tylko schorzeń jelit, ma źródła w tym, że nie potrafimy pielęgnować najbardziej podstawowej i trwałej relacji, tej, która łączy nas z osobistą kolonią mikrobów. Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do komórek ludzkich, możemy modyfikować żyjące w nas mikroby.

Informacje dodatkowe o Cicha władza mikrobów:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2016-10-14
Kategoria: Popularnonaukowe

Kup książkę Cicha władza mikrobów

Cicha władza mikrobów - opinie o książce

Alanna Collen, jest magistrem biologii, posiada też doktorat z biologii ewolucyjnej. Pani doktor jest ekspertem w dziedzinie echolokacji nietoperzy. Zafascynowana nietoperzami, w wieku 22 lat, jako asystentka brytyjskiego chiropterologa, spędziła trzy miesiące w sercu rezerwatu Krau w Malezji. Z tej wyprawy przywiozła nie tylko mnóstwo wspomnień, ale też odkleszczową tropikalną infekcję. Została zdiagnozowana dopiero po kilku latach, zaczęła brać antybiotyki, dużo antybiotyków, co miało pomóc w walce z chorobą. Niestety, przyjmowanie takiej ilość leków dało początek nowym, uciążliwym objawom. Autorka zrozumiała, że przyczyną tego stanu rzeczy jest wybicie w jej organizmie nie tylko szkodliwych drobnoustrojów, ale również tych pożytecznych. I tak zaczęły się jej poszukiwania. Chciała dowiedzieć się nie tylko, jakich spustoszeń dokonały antybiotyki w jej organizmie, a dokładniej w kolonii mikrobów, chciała wiedzieć, co może zrobić, aby przywrócić ich równowagę. Ta książka to wynik jej poszukiwań.

Prawda jest taka, że człowiek to tylko 10% człowieka, resztę stanowią mikroorganizmy. Na każdą z komórek naszego ciała przypada aż dziewięć obcych komórek. Mikroorganizmy różnego rodzaju żyją z nami w symbiozie, odpowiadając za nasze zdrowie fizyczne, ale też, jak dowodzą cytowane przez autorkę badania, za zdrowie umysłowe. Zaburzenia drobnoustrojów organizmu mogą być więc przyczyną nie tylko dolegliwości żołądkowo-jelitowych czy innych fizycznych dysfunkcji organizmu, ale też lęków czy depresji. Mało tego, okazuje się, że nasi towarzysze mogą mieć wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Brzmi przerażająco? Trochę tak. Warto więc wiedzieć, jak żyć w zgodzie z mikrobami zamieszkującymi nasze ciała. A ta książka daje taką wiedzę. Daje sporą dawkę naukowych informacji, które pomogą poznać nasze drobnoustroje i nas samych, mówi też co możemy zrobić, aby się z nimi zaprzyjaźnić i żyć zdrowiej.

Ciężko ocieniać taką książkę pod względem fabularnym, bo to literatura popularnonaukowa. Mogę jednak napisać, że treści, które zawiera ta pięknie wydana książka są niezwykle interesujące i przede wszystkim potrzebne. To jest jedna z tych książek, których treść po przeczytaniu trzeba przemyśleć, przyswoić i zacząć stosować w życiu. Chociaż temat do łatwych nie należy, książkę czyta się dobrze. Autorka ma lekkie pióro, więc książka powinna być dla każdego zrozumiała. Można byłoby się przyczepić jednego, braku w tekście odsyłaczy do wymienionych w bibliografii źródeł. Są one konieczne w pracach naukowych, nie jestem natomiast pewna, czy ta dokładność jest niezbędna w książkach popularnonaukowych, dlatego czepiać się nie będę.

Na koniec autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego i jak pojawiły się choroby XXI wieku. I nie będzie chyba niespodzianką, jeśli napiszę, że chodzi o wspominaną już wielokrotnie równowagę między dobrymi a złymi drobnoustrojami. Przez nasz styl życia, niezdrową żywność i szkodliwe nawyki, zrujnowaliśmy nasz mikrobiom, co ma katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Nie można się z tym nie zgodzić, na pewno ma w tym swój udział szereg różnych czynników, jednak jednym z kluczowych elementów jest równowaga naszych drobnoustrojowych społeczności.

Dla kogo jest ta książka? Myślę, że dla każdego, kto ceni swoje zdrowie. Dużo tu konkretnej, potrzebnej i przede wszystkim fachowej wiedzy, wydanie jest piękne, a język przystępny. Mnie zmusiła do zastanowienia się nad kilkoma sprawami związanymi ze zdrowiem. Mam nadzieję, że i dla Was ta pozycja będzie wartościowa. Oczywiście polecam :)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.