W zderzeniu z nowoczesnością człowiek zawsze staje między marzeniem a planem, przezornością a odwagą, spontanicznym poddaniem się biegowi rzeczy a kontrolą przemian.

Alvin Toffler, który zasłynął jako autor książki Szok przyszłości, stwierdził, że słowo „zmiana” jest kluczem do zrozumienia współczesnego czasu. Zmiana i innowacyjność są stale poszukiwane, mają swoją wartość na rynku, gdyż efektem jest ciągle nowa oferta. Zmiany te jednak mogą okazać się zbyt szybkie, powodują zamieszanie w psychice, która nie zdąży przywyknąć do wielu otaczających zjawisk, zanim znikną w fali nowych ofert i propozycji.

Czynnikiem największych zmian jest technika i nowe technologie, które stwarzają zjawisko nazywane inwazją nowości.

Pierwszym znakiem zmian jest radykalne zerwanie z przeszłością. Skraca się także znacznie kontakt ludzi z konkretnymi rzeczami: każda jest „na chwilę”, wymiatana ze świadomości przez kolejne mody i trendy.

Być albo nie być. Zamiast prawdziwego istnienia. Rzeczywistość wirtualna
E-samotność w cyber tłumie
Niby-miłość. Niby-przyjaźń. Niby-znajomi
Bez wstydu, bez prywatności, bez refleksji
Przysypani nadmiarem informacji. Przebodźcowanie jednostek i społeczeństw
Wszystko na sprzedaż. Big brotheryzacja czyli podglądanie świata
Elektroniczna przemoc. Sieciowe i postkulturowe wzorce przemocy
Zniszczone słowa. Postprawda, fejk niusy jako narzędzie kontroli
Sztuczna inteligencja. Niedoskonały umysł i idealny cynizm
Przyszłość ludzkości pozostaje nieznana. Jedno jest pewne: od stopnia refleksji nad człowieczeństwem i rozumienia osoby ludzkiej oraz jej godności zależy teraźniejszość oraz to, co z niej wyrośnie.

Informacje dodatkowe o Cyberpułapka. Jak internet, sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość skutecznie niszczą cywilizację:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2023-11-17
Kategoria: Inne

Tagi: współczesność technologia internet

Kup książkę Cyberpułapka. Jak internet, sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość skutecznie niszczą cywilizację

Reklama i jej reguły
ks. Andrzej Zwoliński0
Okładka ksiązki - Reklama i jej reguły

Mała książka, a w niej wszystko, co każdy winien wiedzieć o reklamie: historia, sposoby tworzenia, mechanizmy oddziaływania oraz granice etyczne. Całość...

Reality TV
ks. Andrzej Zwoliński0
Okładka ksiązki - Reality TV

Autor, ceniony znawca problemów współczesności, tym razem koncentruje się na kwestii programów tzw. żywej telewizji, reality TV. Jakie są jej źródła i...