D.H. Lawrence. Mężczyzna żonaty

Brenda Maddox, korzystając z najnowszych materiałów, przedstawia D.H. Lawrence'a nie jako brodatego proroka o nienawistnym spojrzeniu, ale Lawrence'a sympatycznego: wesołego parodystę, błyskotliwego dziennikarza, wizjonera w dziedzinie ekologii, a przede wszystkim - jak on sam siebie nazywał - mężczyznę żonatego.

Maddox bada zdumiewający, niespokojny żywot Lawrence’a przez pryzmat największej tego życia kontrowersji - jego małżeństwa z Friedą von Richthofen Weekley, które trwało aż do chwili, kiedy Lawrence przegrał swą heroiczną walkę z chorobą. Walkę, podczas której wyznał Friedzie: "nic poza tobą nie miało dla mnie znaczenia".

Maddox stawia czoło wszystkim rzucanym na Lawrence’a oskarżeniom - o mizoginizm, rasizm, pornografię, tłumiony homoseksualizm, niewdzięczność i skąpstwo. Po raz pierwszy ujawnia odnotowane przyznanie się Lawrence’a, że poszukiwał dla siebie partnerów biseksualnych, a na podstawie literatury pamiętnikarskiej i fotografii dowodzi, że piękna Rosalind Baynes, z którą dopuścił się jedynego udokumentowanego cudzołóstwa, była głównym pierwowzorem bohaterki powieści Kochanek Lady Chatterley.

Brenda Maddox, pisarka i dziennikarka, jest autorką pięciu książek. Jej wysoko oceniona biografia Nory Joyce (polskie wydanie Nora Joyce. Żywot prawdziwej Molly Bloom, tłum. W. Sadkowski, Twój Styl, 2004) zdobyła nagrodę dziennika Los Angeles Times, a także otrzymała francuską Prix du Meilleur Livre Etranger.

Informacje dodatkowe o D.H. Lawrence. Mężczyzna żonaty:

Wydawnictwo: Twój Styl