Dewiza Woosterów

Tom 1 cyklu Bertie Wooster i Jeeves

P. G. Woodehouse (1881-1975), niezwykle popularny angielski pisarz humorysta, jest autorem ponad sześćdziesięciu powieści, kilkuset opowiadań, wielu sztuk teatralnych i komedii muzycznych pisanych (wspólnie z innymi autorami) dla teatrów Broadwayu. Jego książki bawiły wiele pokoleń czytelników również w Polsce, gdzie ukazały się m.in. "Ptaszek z Picadilly", "Niedyskrecje Archibalda", "Miłość na okręcie", "Na kawalerce", "Panna dr Sally", "Dziękuję, Jeeves", "Wielce zobowiązany, Jeeves". Powieści Wodehouse'a zaludniają głównie postacie próżnujących arystokratów uwikłanych w różne absurdalne sytuacje życiowe i perypetie towarzyskie. Jednym z najkomiczniejszych jego bohaterów, występującym w wielu utworach, jest kamerdyner Jeeves, współczesne wcielenie klasycznej sylwetki mądrego sługi, inteligencją i doświadczeniem przewyższającego swego pana. Również w tej powieści głęboka mądrość Jeevesa, badacza psychologii jednostki, jego wyszukany sposób bycia i literacki język zabawnie kontrastują z postacią niezbyt szczodrze wyposażonego przez naturę przedstawiciela starego rodu Woosterów.

Informacje dodatkowe o Dewiza Woosterów:

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 1984 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: The Code of the Woosters
Tłumaczenie: Hanna Rowińska

Kup książkę Dewiza Woosterów

Dewiza Woosterów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2024-03-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 68, 52 książki 2024,

Lubię angielski humor, więc miałam sporą pewność, że mi się ta książka spodoba. Jest to cały cykl książek o brytyjskim arystokracie Bertie'm Woosterze i jego służącym o imieniu Jeeves, ale niestety tylko kilka zostało przetłumaczonych na język polski.

Tym razem Bertie Wooster wplątuje się w całą serię przygód za sprawą srebrnej krówki na śmietankę, którą desperacko pragnie posiadać jego ciotka, a jak się potem okazuje nie tylko ona.

Powieść lekka i zabawna, coś w stylu "Trzech panów w łódce nie licząc psa" jeśli chodzi o humor.

Ocena właściwie 3.5. Ciekawe intrygi, książka momentami nieco nużąca. Nie wiem jak innych, mnie Bertram Wooster denerwował.

Avatar użytkownika - Foxie
Przeczytane:2018-11-25, Ocena: 4, Przeczytałam,
Dziękuję Jeeves
Pelham Grenville Wodehouse0
Okładka ksiązki - Dziękuję Jeeves

Anglia w okresie międzywojennym. Perypetie młodego lorda zamieszanego w romans przyjaciela z młodą, bogatą damą. Jedynie lokaj Jeeves potrafi znaleźć wyjście...

Wielce zobowiązany, Jeeves
Pelham Grenville Wodehouse 0
Okładka ksiązki - Wielce zobowiązany, Jeeves

P.G.Wodehouse to ogromnie popularny humorysta angielski, którego utwory od przeszło pół wieku bawią czytelników całego świata. W niezwykle bogatej twórczości...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska