Dom sióstr

Wyjazd na Boże Narodzenie do Yorkshire, krainy wyżynnych torfowisk w północnej Anglii, miał być prezentem urodzinowym i ostatnią próbą uratowania rozpadającego się małżeństwa. Jednak od początku Barbarze i Ralphowi Ambergom nic się nie układa. Już od pierwszej nocy wynajęta przez nich posiadłość Westhill House zostaje odcięta od świata z powodu śnieżycy. Barbara, myszkując po domu, natrafia niespodziewanie na zapiski byłej właścicielki posiadłości, Frances Gray. Ich lektura ożywia niezwykłą historię sprzed pięćdziesięciu lat. Zagłębiając się w aurę miłości, nienawiści, pogardy i tęsknoty za wolnością, Barbara zaczyna poznawać własną duszę i dojrzewa do najważniejszej decyzji. Decyzji, która nie tylko zmieni jej życie, ale będzie zarazem dopełnieniem losu Frances Gray.

Informacje dodatkowe o Dom sióstr:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2011-05-04
Tytuł oryginału: Das Hause der Schwestern
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski

Kup książkę Dom sióstr

Dom sióstr - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Sięgnęłam po tą książkę, ponieważ zachęcił mnie opis na okładce. Przeczytałam również wiele pozytywnych recenzji o tej pozycji na innych portalach. Oprócz tego powieść jest z gatunku literackiego, który bardzo lubię.

Główni bohaterowie "Domu sióstr" to niemiecka para, która chcąc ratować swoje małżeństwo wyjeżdża do Anglii i wynajmuje tam dom. Gwałtowna zmiana stanu pogody przeistacza ich życie w koszmar. Zapominają o swych dawnych problemach.Teraz ich celem staje się przetrwanie.

Znalezione zapiski przez niemieckie małżeństwo oddają ogrom nieszczęścia opisywanego rodu. Różni członkowie rodziny opisani przez ostatnią właścicielkę domu to pozostali bohaterowie tej sagi. Akcja książki osadzona w Anglii na początku XX wieku, w czasach I i II wojny światowej jak i współcześnie. Pisarka ukazała negatywny wpływ konfliktów zbrojnych na dzieje poszczególnych generacji klanu. Opis mroczny, pełen dramatów. Niestety czytająca te odnalezione zapiski Barbara również doświadczy osobistej tragedii.

"Dom sióstr" to wspaniała opowieść o klanie z wątkiem sensacyjnym. Odnajdziemy tu również wątki miłosne i historyczne. Powieść pełna skrajnych emocji od miłości przez awersję, zdradę, zazdrość do nienawiści. Ogromne wrażenie wywarły na mnie dzieje życia Frances i losy członków jej rodziny. Historia przedstawiona przez pisarkę jest niezwykła, poruszająca i rozrzewniająca. Książka napisana jest jasnym i dostępnym językiem. Czyta się ją szybko. Treść książki bardzo ciekawa, wciągająca. Zakończenie zaskakujące.

Książka ta jest skierowana do bardzo szerokiego grona czytelników, zarówno młodych jak i starszych. Czytadło tak mi przypadło do gustu, że zamierzam w niedalekiej przyszłości zapoznać się z pozostałą twórczością Charlotte Link.

Avatar użytkownika - izagd2121
izagd2121
Przeczytane:2017-07-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Ciekawa opowieść o Frances Grey. Bohaterka bardzo intrygująca i odważna. Podziwiam ją za całoksztalt, choć nie podobało mi się jej postępowanie z Johnem. Powinna wyjść za niego za mąż.

Avatar użytkownika - Aksyd
Aksyd
Przeczytane:2017-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,
Uwiezieni w domu na odludziu, podczas zamieci śnieżnej. Już ten fakt przyciąga. Wątki romantyczne i historyczne dodatkowo budzą ciekawość. Dzięki tej książce spojrzałam na "Titanic" zupełnie inaczej.
Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2016-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam,
Nieco przydługawa opowieśc, ale na zimowe wieczory w sam raz
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-05-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Barwna, wielowątkowa powieść obyczajowa, która łączy w sobie historię, namiętny romans i sagę rodzinną. Akcja Domu sióstr osadzona jest w Anglii w czasach współczesnych, a także w burzliwym okresie I i II wojny światowej. Jest rok 1996. Niemieckie małżeństwo, Barbara i Ralph, chcące uratować wypalający się związek, postanawia odpocząć od codziennego życia i od pracy. Robią sobie prezent, wyjeżdżając na święta Bożego Narodzenia do Anglii. Położona na odludziu posiadłość Westhill House wydaje się odpowiednim miejscem, aby popracować nad ponownym scaleniem wątłego związku. Niestety aura nie jest ich sprzymierzeńcem, a szalejąca śnieżyca odcina dom od reszty świata. Zostają bez prądu, ogrzewania i pomału zaczyna kończyć im się jedzenie. Nie mając nic lepszego do roboty, Barbara błąka się po posiadłości. Przez przypadek natrafia na zapiski, a raczej dziennik, nieżyjącej już, dawniejszej właścicielki Westhill House, Frances Gray. Można też trzymać się prawdy. Prawda bywa okrutna, a czasem bolesna, ale przynajmniej jest prawdą. Dzięki niej cała sprawa ma jakiś sens. Dziennik ten stanowi bardzo intymną opowieść kobiety, która szczerze rozlicza się z życiem, ujawniając mroczne sekrety swojej rodziny. Opisana historia sięga początków XX wieku. Barbara, czytając, przenosi się między innymi w trudne czasy I i II wojny światowej. W historii tej jawi się obraz odważnej, silnej kobiety, mającej własne zdanie. Kobiety, która była nieszczęśliwie zakochana. Dom sióstr to powieść o miłości, wielkich namiętności, pożądaniu, zdradzie, ubarwiona ruchem sufrażystek, walką o prawa wyborcze kobiet oraz historią obu wojen. Ale to także opowieść o wielkiej stracie, tajemnicach, tęsknocie i trudnych wyborach. Całkiem dobrze pokazana została relacja między siostrami (jak ktoś ma siostrę, to wie o czym piszę), która wciąga bez reszty i nie pozwala oderwać się od lektury.
Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Para Niemców, Barbara i Ralph, uwięzieni przez zamieć śnieżną w starym domu w Anglii, odkrywają tajemnice mieszkających w nim ludzi. Ciekawe wątki, historie poszczególnych bohaterów w pierwszego i drugiego planu. Jednak najbardziej przyciąga postać Frances Gray- silnej, dzielnej, odpowiedzialnej, ale chyba na swoje nieszczęście inteligentnej, myślącej i pragnącej poznawać świat- to zmusza ją do podejmowania trudnych decyzji, do brania na siebie więcej niż inni. Dobrze się czyta, choć tłumaczenie nie najlepsze.
Fascynująca książka łącząca sagę rodzinną z wątkiem kryminalnym. Trzyma w napięciu i nie pozwala się oderwać. Akcja łączy dwie przestrzenie czasowe przeszłość i teraźniejszość.
Avatar użytkownika - wordila
wordila
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 2014, Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Kolejna powieść Link, znany bestseller. Bardzo udana, sprawnie napisana. Pogłębione rysy charakterologiczne postaci. Czytając ma się wrażenie, że Link wie o czym pisze, nieważne czy o depresji czy o pracy w policji, potrafi maksymalnie wczuć się i napisać coś co brzmi naprawdę realnie. Historia przez większość czasu tli się jako obyczajowa, by na końcu dać ujście wątkom kryminalnym. Świetna lektura.
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Świetna saga rodzinna na tle społeczno-historycznym Anglii w pierwszej połowie XX wieku. Burzliwy romans, sugestywne opisy przyrody, trudna walka o prawa kobiet, zmiana obyczajów - książka naprawdę wciąga.
Avatar użytkownika - morgit
morgit
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Audiobooki,
Kolejny audiobook wysłuchany :) Nie wiem czemu zasugerowałam się, że to będzie kryminał (w myśl, że jak szwedzkie, to kryminał ;)) - a to kawał dobrej powieści obyczajowej.
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
W ramach odpoczynku od "Nazywam się Czerwień" i klimatów gorącej, choć zimowej Turcji, postanowiłam zabrać się za coś lżejszego - także gabarytami - i przenieść się w klimaty prostszego kryminału i brytyjskiej tajemniczości. I choć może "Dom sióstr" nie spełnił moich oczekiwań mało wymagającego czytelnika, to zdecydowanie zapewniła mi niemal idealne poranki i wieczory przy gorącej herbacie i przy zawiejach zesłanych Polsce przez Ksawerego. Zostałam wchłonięta przez historię Frances Gray. Bez reszty. Charlotte Link posłużyła się dość popularnym, żeby nie powiedzieć oklepanym motywem odkrywania tajemnicy sprzed lat, tajemnic domu i jego mieszkańców. Ale zrobiła to tak zgrabnie i ciekawie, że podczas czytania, na myśl przychodziły mi same arcydzieła (wg mojej prywatnej oceny) - Wichrowe Wzgórza, Trzynasta opowieść, Smażone zielone pomidory... Bohaterowie powieści "Dom sióstr" żyją w dwóch wiekach i co najmniej czterech epokach, a wydarzeniami z życia głównej bohaterki, Frances Gray, można by obdzielić co najmniej cztery osoby. Urodzona w latach '90-tych XIX wieku, przeżyła lat prawie 90 i na jej przykładzie autorka książki pokazała przekrojowo całą najnowszą historię Anglii, ze wszystkimi jej ciemnymi i jasnymi stronami. Frances dołącza bowiem do ruchu sufrażystek, przebywa blisko frontu podczas I i II wojny światowej, organizuje życie swoje i domu w trudnych czasach po obydwu wojnach. Nie jest ideałem, nie jest kobietą ciężko doświadczoną przez los, która mimo wszystko zachowuje ideały młodości. Jest za to kobietą z krwi i kości - żywą, pełną sprzeczności, czasem bezwzględną, czasem sprawiedliwą, słowem - realną. A realizmu (choć niekoniecznie naturalizmu) przede wszystkim oczekuję od literatury. "Dom sióstr" to mocna historia, która daje do myślenia, pociąga i absorbuje całą uwagę czytelnika. Jest, moim zdaniem, pięknie napisana (przetłumaczona?), niebanalna i nieprzewidywalna. Tajemniczość zaśnieżonych wrzosowisk z Yorkshire potęgowała tylko zimowa pogoda. Skończyłam. I trudno mi pogodzić się z rzeczywistością.
Avatar użytkownika - Sardegna
Sardegna
Przeczytane:2013-03-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
"Dom sióstr" to historia o wielkiej miłości, ale i o równie wielkiej nienawiści. To historia o sile, wytrzymałości, honorze, lojalności, prawdzie. Przede wszystkim jest to jednak książka o ludziach, ich marzeniach, postawach i życiowych wyborach. Wielowątkowa, wielopostaciowa powieść z historią w tle. Jak dla mnie, na dzień dzisiejszy, zasługuje na miano najlepszej książki, przeczytanej w 2013 roku. więcej na: http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/04/dom-siostr-charlotte-link.html
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-11-08, Ocena: 4, Przeczytałam,
Tajemnice przeszłości potrafią burzyć teraźniejszość.
Avatar użytkownika - jukka82
jukka82
Przeczytane:2022-12-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,

To już właściwie klasyk. Bardzo ciekawa powieść o losach angielskiej rodziny na przestrzeni lat, podczas dwóch wojen światowych. Bogate tło obyczajowe, wyraziste postaci. Warto przeczytać.

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2021-11-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Poruszająca historia Frances Gray, która została przedstawiona w formie zapisków czytanych przez jedną z bohaterek. Postaci są świetnie rozbudowane, a cała opowieść ma w sobie głębię. Absolutnie nie można traktować tej pozycji jako kryminał, ponieważ jego cechy charakterystyczne ujawniają się dopiero na samym końcu. I właśnie dlatego jest to dokładnie to, co chciałam przeczytać - piękna historia XX-wiecznej Anglii, dopracowane postaci i umiejętnie połączone gatunki literackie. Emocje Frances, które poznajemy w trakcie czytania są tak wspaniale opisane, że nawet wojna okazuje się bardziej fascynująca niż kilka przywódców i dat ze szkoły.

Wciągająca, wspaniale napisana powieść obyczajowa.

Zdecydowanie wolę panią Link w wersji kryminalnej. Tymczasem otrzymałam dramat psychologiczny sięgający aż do I Wojny Światowej z wątkiem obyczajowym i lekkim muśnięciem wątku kryminalnego. Akcja toczy się dwutorowo, teraz i w przeszłości. Nie udało mi się polubić żadnej z bohaterek. Zbyt dużo nic nie wnoszących opisów długie strony, na których nic się nie dzieje. Gdyby skrócić pozycje o jakieś 100-150 stron nic by na tym nie straciła.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Thriller,sensacja,kryminał, 2023, E-booki,
Avatar użytkownika - Gryzelda
Gryzelda
Przeczytane:2022-01-06, Przeczytałem,
Niespokojne niebo
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Niespokojne niebo

Niemcy, lata 70. Felicja dożyła sędziwego wieku, ale nadal jest twardą kobietą biznesu, zarządczynią majątku i głową rodziny. Jej relacje z córkami...

Grzech aniołów
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Grzech aniołów

Maximilian ostatnie sześć lat spędził w klinice psychiatrycznej. Jego ojciec, Phillip, wzbrania się przyjąć go z powrotem na łono rodziny. Zrozpaczona...