Domek nad morzem

Opowieść o tym, że mimo przeciwności losu, marzenia się spełniają. Czasami nawet, a może właśnie wtedy, gdy już przestajesz w nie wierzyć.

Pięćdziesiąt lat życia Ewy i jej przyjaciół obfituje w wydarzenia wspaniałe i dramatyczne. Są narodziny, śmierć, małżeństwa, zdrady, miłości, przyjaźnie, zwątpienia, osobiste tragedie, pragnienia... Warszawa, Bydgoszcz, Trójmiasto – tam dzieje się wszystko. To historia o tym, jak los przejmuje inicjatywę, czasem wystarczy mu tylko pomóc, mocno wierzyć i bardzo chcieć, by wszystko się udało.

„Domek nad morzem” to moja trzecia książka, ale można powiedzieć, że od niej wszystko się zaczęło. Bo losy pewnej dziewczynki, jej marzenia i dążenie do ich realizacji… coś mi dziwnie przypominają. Gdyby nie było tej dziewczynki, nie byłoby mnie i moich książek. Gdyby nie moje umiłowanie Trójmiasta, a najbardziej – Klifu Orłowskiego; poezji K. I. Gałczyńskiego oraz zwierząt – nie byłoby tej książki. Maria Ulatowska

Maria Ulatowska czytała od zawsze. To, że napisze książkę, wiedziała również od bardzo dawna. Na co dzień specjalistka od prawa dewizowego, dopiero na emeryturze znalazła trochę czasu i zrealizowała swoje marzenie. Mieszka w samym centrum Warszawy, ale najchętniej mieszkałaby gdzieś poza miastem… Na przykład tam, gdzie stoi dworek pośród sosen. Najbardziej bowiem kocha las, swoją rodzinę i psy. Może w trochę innej kolejności…

Informacje dodatkowe o Domek nad morzem:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011-10-04
ISBN: 978-83-7648-940-7

Kup książkę Domek nad morzem

Domek nad morzem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2019-04-30, Ocena: 4, Przeczytałam, ***Rak nieborak, ***Z książkami w tle,

"Domek nad morzem" Marii Ulatowskiej to powieść, która od bardzo długiego czasu znajdowała się na liście moich priorytetów czytelniczych. Bardzo się cieszę, że po kilku latach w końcu udało mi się po nią sięgnąć. A wiecie dlaczego?... Bo jest to opowieść o trudach życia, często smutnej i skomplikowanej codzienności oraz o marzeniach, które czasem potrafią się spełniać tak po prostu, pomimo wszystko.

Już od najmłodszych lat każdy z nas posiada jakieś marzenia. W sercu człowieka czy to małego, czy dużego drzemią pragnienia, do których mniej lub bardziej świadomie stara się dążyć. Marzymy o pieniądzach, ciekawej popłatnej pracy, czasem o sławie, podróżach do ciekawych miejsc albo po prostu o czymś bardziej zwyczajnym jak nowa rzecz lub upragniony przedmiot. Ewa - główna bohaterka powieści Marii Ulatowskiej marzy przede wszystkim o własnym domku nad morzem i córeczce. Chciałaby też zostać pisarką, bo od dziecka uwielbia przelewać swoje myśli na papier. Niestety w jej pogmatwanym życiu nie było ani możliwości, ani specjalnie czasu na spełnianie własnych pragnień. A jak wszyscy dobrze wiemy marzeniom trzeba dopomóc, aby mogły się ziścić. Los jednak bywa przewrotny, czasami postanawia zadecydować za nas i nie zawsze spełnia nasze życzenia tak, jak tego oczekujemy.

Jeśli macie ochotę poznać Ewę i przekonać się jakie niespodzianki przygotowało dla niej życie to zapraszam serdecznie do przeczytania "Domku nad morzem". Jeśli myślicie o podróżowaniu do różnych zakątków Polski od morza aż po góry to wybierzcie się na tę wycieczkę wraz z Ewą. Jeśli chcecie zobaczyć jak ciekawie autorka odmalowała słowem życie w Warszawie na przestrzeni pół wieku poczynając od wczesnych lat powojennych to ta powieść spełni Wasze oczekiwania. A może marzycie o pięknej poezji Gałczyńskiego w osobliwym i intrygującym wydaniu... - to wszystko znajdzecie właśnie w książce Marii Ulatowskiej.

"Domek nad morzem" to słodko - gorzka opowieść, w której dominuje nuta goryczy. Historia ta nie jest jednak pozbawiona nadziei, bo ta przecież umiera ostatnia, a optymistyczna wymowa całej opowieści przywraca wiarę w ludzi i we wszystko to, co dobre. Książka zainteresowała mnie ciekawą fabułą i nie mniej interesującymi wydarzeniami, od których trudno się oderwać. Sporo w niej lokalnego kolorytu, który bardzo cenię sobie w powieściach czy to kryminalnych, czy obyczajowych, czy opartych na prawdziwych wydarzeniach. Pani Marii udało się dobrze odtworzyć klimat PRL-u zwracając uwagę na wiele szczegółów charakterystycznych dla tamtych czasów. Stąd też powieść ma w sobie wiele autentyzmu, a bohaterowie są wiarygodni i dobrze dopasowani do opisywanej epoki. Ponieważ jest to chyba szósta powieść autorki, jaką miałam przyjemność przeczytać, zdążyłam się już przyzwyczaić do charakterystycznego stylu pisarskiego pani Marii i nawet go polubić. Książkę czytało mi się bardzo dobrze i dość szybko, więc myślę, że i Wam lektura zajmie najwyżej dwa - trzy wieczory. Myślę, że będziecie zadowoleni z wyboru "Domku nad morzem", bo któż nie lubi czytać o marzeniach, które naprawdę chcą się spełniać. Polecam.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2016-03-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Autorka porusza problem trudnych relacji na linii ojciec-córka. A także wielkiej miłości głównej bohaterki do książek zaszczepionej przez ojca, a w szczególności do poezji Gałczyńskiego. Nie ma w niej bohaterów złych, tylko nie wszystkie podejmowane przez nich decyzje są właściwe. To opowieść o marzeniach, które czasem trudno spełnić, ale warto na nie czekać. To opowieść o zmarnowanych latach i uświadomieniu sobie, że gdyby nie zmarnowane szanse, od tak dawna mogłoby być się szczęśliwym. Ulatowska zawarła w powieści sporą dawkę goryczy, ale mimo tego książka nie jest tylko i wyłącznie smutna. Taka ciepła, prawdziwa, życiowa bajka dla dużych dzieci.
Avatar użytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-07-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 ksiazek, Mam,
Ulatowskiej książki nie potrzebują opini,każda jest fascynująca.
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2015-04-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Biblioteka,
Każdy z nas o czymś marzy. Marzenie głównej bohaterki z pozoru nie jest bardzo wymagające-córeczka i domek nad morzem. Jednak lata lecą a marzenie nadal nie spełnione. "Domek nad morzem" to historia kilku pokoleniowej rodziny. Lata lecą a bohaterowie książki odchodzą (momentami odnosi się wrażenie że autorka uśmierci wszystkich) z czym nie może pogodzić się główna bohaterka.
Ewa i jej pięćdziesięcioletnie życie.Historia Ewy i jej przyjaciół. Narodziny, śmierć,małżeństwa, zdrady.Losy ludzi których marzenia się spełniają ale w inny sposób niż zaplanowali.
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Całkiem sympatyczna opowieść. Poznajemy historię życia Ewy, od najmłodszych lat po wiek średni. Razem z nią chodzimy do szkoły, przeżywamy pierwszą miłość, tracimy bliskich i spełniamy marzenia :) Dobra książka na zimowy wieczór, lekka, ale wciągająca.
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2014-11-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
"Domek nad morzem" Marii Ulatowskiej nie porywa akcją, ale wciąga. Niby historia prosta, opowiadająca dzieje Ewy Brzozowskiej, od kilkuletniej dziewczynki do emerytki, ale czyta się przyjemnie. Nie ma nieoczekiwanych zmian akcji, jest szkoła, potem praca, miłość, przyjaźń, a jednocześnie pokazanie, że z małych rzeczy trzeba się cieszyć i że nie można niczego planować, bo życie lubi zaskakiwać i zmieniać nasze marzenia i plany.
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2014-07-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Domek nad morzem, córeczka, zostanie pisarką to największe marzenia Ewy. wszystkie się spełnią może nie niektóre nie dosłownie.Ksiązka warta przeczytania i dowiedzenia się jak potrafi być zagmatwane życie:)
Avatar użytkownika - ManicPixieDreamG
ManicPixieDreamG
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014,
Z powodu ozdobnej czcionki przez dwa lata byłam niezbicie przekonana że nazwisko autorki na okładce brzmi "Watowska", i jakoś nigdzie nie mogłam jej znaleźć. Jednak trafiła wreszcie w moje ręce i przez przypadkowe odkrycie zdumiałam się niepomiernie. Jeśli chodzi o treść, to zadowoli i miłośników Kalicińskiej i Katarzyny Grocholi, i p.Gutowskiej-Adamczyk też. Mogę ją z czystym sumieniem polecić, bo powieść jest dobra, a ja pewnie sięgnę po inne- bo to "Sosnowe dziedzictwo" i "Pensjonat Sosnówka" chcę przeczytać docelowo.
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki (2014),
Przyjemna pozycja, choć oczekiwałam chyba więcej po autorce. "Przypadkami Pani Eustaszyny" byłam zachwycona i wszystkim polecam, a "Domek..." trochę mój zapał ostudził. Podobał mi się motyw z pamiętnikiem głównej bohaterki, przynajmniej na samym początku, kiedy nie miał jeszcze formy "rejestru zmarłych" i liczyłam, że będzie utrzymany w pierwotnej wersji stanowiąc jednocześnie większą część tej pozycji, ale się pomyliłam. Do samej fabuły zastrzeżeń nie mam ;)
Chciałam się przekonać, czy kolejna książka Ulatowskiej będzie równi wciągająca co poprzednie. Nie pomyliłam się. Życiowa sceneria, bohaterowie, których można spotkać na codzień, a mimo wszystko ciągle jesteśmy zaskakiwani splotami wypadków.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-02-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Piękna zwykła-niezwykła historia życia dziewczyny, której marzenia się spełniają... jak zawsze Ulatowska mnie zachwyca, bezwzględnie wspaniała opowieść, niezbyt zawiła, tak poplątana w sam raz, jak to nasze zwykłe-niezwykłe życie!!!
Avatar użytkownika - jesienna-to-ja
Przeczytane:2014-04-28, Ocena: 4, Przeczytałem, Przeczytane,
Prawie siostry
Maria Ulatowska0
Okładka ksiązki - Prawie siostry

Nowa powieść autorki bestselleru ,,Sosnowe dziedzictwo".Po ukończeniu liceum Leksi, Teo i Luśka, czyli Aleksandra, Teodora i Jolanta, trzy przyjaciółki...

Kamienica przy Kruczej
Maria Ulatowska0
Okładka ksiązki - Kamienica przy Kruczej

Krucza 46 – wspólny adres, od którego zaczyna się każda historia w tej książce. Dzieje zwykłych ludzi na tle czasów, w których przyszło im żyć...