Droga wiedzie przez sen

Tom 3 cyklu Gdzie diabeł mówi dobranoc

Według legendy wiele stuleci temu czwórka przyjaciół została wygnana z rodzinnej wioski, gdyż ludzie lękali się ich czarów. Rozeszli się w cztery strony świata, ale zadziwiającym zbiegiem okoliczności i tak wszyscy dotarli w to samo miejsce - do czarciego kamienia. Tam wywołali diabła i dobili z nim targu... Ich potomkowie przez wieki odczuwali skutki tego paktu i bezskutecznie próbowali się z niego wywikłać. Czy przedstawicielom kolejnego pokolenia uda się wreszcie wrócić do normalności? Jakie przeszkody będą musieli wcześniej pokonać? Z jakimi przeciwnikami się zmierzyć? Jakich sojuszników pozyskać? Małe miasteczko na odludziu stanie się sceną niezwykłych wydarzeń.

Klątwa nie zostaje zdjęta, rytuał się nie udaje. Okazuje się, że podczas jego odprawiania miejsce Nikodema zajął jego brat bliźniak, Mikołaj, o którego istnieniu nikt dotąd nie wiedział. No, prawie nikt... Za sprawą zaklęcia makowego kwiatu bracia, na zmianę, zapadali w sen na pół roku. Nikt nigdy nie zorientował się, że jest ich dwóch. Aż do czasu rytuału.
Alicja staje przed poważnym dylematem: obudzić Nikodema i doprowadzić do ponownego ceremoniału czy razem z Mikołajem spróbować przejść do innego wymiaru i tam odszukać ampułkę z krwią wszystkich przodków, o mocy mogącej nawet przywrócić życie umarłym. Żeby jednak podjąć jakąkolwiek decyzję, musi spotkać się z Nikodemem. Tylko on może wziąć udział w rytuale i tylko on zna miejsce ukrycia cymelium - księgi stanowiącej portal między wymiarami. Jedyną zaś drogą do chłopaka jest wejście w jego sen...

Informacje dodatkowe o Droga wiedzie przez sen:

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2021-01-25
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Droga wiedzie przez sen

Droga wiedzie przez sen - opinie o książce

Co my tu mamy…  Nieustający obiekt pożądania – ampulla z krwią wszystkich przodków, której zawartość może przywrócić życie umarłym. Inna ampułka. Klątwa. Przysięgi. Trzy Księżyce. Czarci kamień. Układy. Tajemnice. Zaklęcia. Szara magia. Amulety. Cymelium. Makowy kwiat. Półroczny sen. Pierwsza miłość. Demony słowiańskie. Siedemnastoletnia Alicja, na której barkach spoczywa odpowiedzialność za przyszłość wszystkich. Pokolenie nastolatków mierzące się z magicznym dziedzictwem. Ich opiekunowie. I Czarcisław – miasteczko, w którym wszystko jest możliwe i nic nie jest w porządku, bo tu słowo „normalnie” nie istnieje.

Mówienie, że w miasteczku jest dziwnie… jest dziwne. Tu nic nie jest w porządku. Między osobami, które się teoretycznie nie znoszą, panują skomplikowane relacje. Autorka celowo plącze sieć układów i powiązań, na arenę czarcisławskich wydarzeń wprowadza nowych bohaterów. Pojawia się komendant policji w spódnicy z zastępcą i kilka fantastycznych istot. Z kolei ci znani zaskakują swoją wiedzą i umiejętnościami. Atmosfera grozy gęstnieje. Coś okrutnego czai się w mroku.

Autorka nieustannie mnie zaskakiwała – swoją nieograniczoną niczym wyobraźnią, pomysłami nie z tego świata oraz niespodziewanymi zwrotami wydarzeń. Rodzinne tajemnice i powiązania przyprawiają o kolorowy zawrót głowy, nie mówiąc o innych. W pewnym momencie i ja się zapętliłam w wyjaśnieniach i odkrywanych faktach. Nie zliczę, ile razy otwierałam buzię ze zdziwienia. Nigdy nie byłam pewna, co czekało mnie na następnej stronie, jak potoczy się akcja obfitująca w zaskakujące nawet bohaterów wydarzenia i odkrywane fakty. Zamiana bliźniaków w czasie rytuału to był strzał w dziesiątkę tak jak pojawienie się Mikołaja, o którym mało kto wiedział, a który rozsupłał worek z tajemnicami skrywanymi od lat. Tu nic nie jest pewne. Dzięki temu autorka utrzymuje wysoki stopień zainteresowania czytelnika fabułą. Tu nie ma miejsca na nudę.

Autorka skrupulatnie przemyślała całość, zadbała o detale, napięcie i emocje, znakomicie wykreowała postacie. Choć książka jest obszerna, to spójna fabuła, dynamiczna akcja, sugestywny język budujący napięcie i dobry styl sprawiają, że powieść czyta się sama. Mało tego – chce się jeszcze. Szczególnie po takim zakończeniu. Wygląda na to, że będzie tom czwarty, gdyż tak ta seria nie może się skończyć, po prostu nie może.

"Droga wiedzie przez sen" to kontynuacja fantastycznej przygody. Zamieszkajcie w Czarcisławiu i dajcie się zaczarować i oczarować. Poszukajcie ampulli i cymelium, złóżcie kolejną przysięgę… Wejdźcie w ten fantastyczno-demoniczny świat całym sobą i towarzyszcie nastolatkom w zdjęciu klątwy.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-06-13, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, Fantasy, 2021,
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2021-03-30, Ocena: 4, Przeczytałam, fantastyka, SF, 52 książki 2021,
Księżyc jest pierwszym umarłym
Karina Bonowicz0
Okładka ksiązki - Księżyc jest pierwszym umarłym

Fascynująca mieszanina słowiańskich wierzeń, prastarych demonów, niesamowitych eliksirów i współczesności. Według legendy wiele stuleci...

Pierwsze koty robaczywki
Karina Bonowicz0
Okładka ksiązki - Pierwsze koty robaczywki

Ida kończy studia, po czym… znów trafia do szkoły średniej, tym razem jako belferka. Tam przyjdzie jej zmagać się nie tylko z nową maturą...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;