Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz

Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego ,,Uciekinier przecina swój ślad".

Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykoebing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza?

A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas?

Książka Springera to opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu, który nam narzucono, i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata. Ale to także opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów, ale i gatunków literackich.

,,Nie sądź, że jesteś kimś - Nie sądź, że nam dorównujesz - Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas - Nie wyobrażaj sobie, że jesteś lepszy od nas - Nie sądź, że wiesz więcej niż my - Nie sądź, że jesteś kimś więcej niż my - Nie sądź, że się do czegoś nadajesz - Nie wolno ci się z nas śmiać - Nie sądź, że komuś na tobie zależy - Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć - Myślisz, że nic o tobie nie wiemy? - Nie myśl, że uciekniesz."

Informacje dodatkowe o Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-08-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Tagi: Europa Północna

Kup książkę Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz

Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz - opinie o książce

Filip Springer w poszukiwaniu Jante, małego miasteczka wciśniętegogdzieś między setkiduńskich cieśnin,zktórego towywodzi się geneza społeczeństwa duńskiego.

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Bardzo ciekawy reportaż nawiązujący do książki Aksela Sandemose "Uciekinier przecina swój ślad". Filip Springer wyjeżdża do Danii w poszukiwaniu Jante,którego prawa wpłynęły na życie społeczności robotniczej. W trakcie podróży odkrywa, że Jante to nie jest konkretne miejsce ale ogólnie panujące niepisane prawa. Bardzo interesująca książka,dociera do osób, na których prawo Jante miało wpływ na życie. Książka wzbogacona o ciekawe zdjęcia.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-11-27, Ocena: 4, Przeczytałam,
Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u
Filip Springer0
Okładka ksiązki - Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u

Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam... Ikony architektury...

Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach
Filip Springer0
Okładka ksiązki - Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

Błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny...