Generał. Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim

Z niezobowiązujących początkowo rozmów z głównym bohaterem, z czasem narodził się pomysł - wspólny Wojciecha Jaruzelskiego i autora - aby spróbować uczynić je kanwą biografii generała. Biografii w założeniu obiektywnej, ani napastliwej, ani uzasadniającej tezę o krystalicznej uczciwości i poczuciu honoru człowieka, któremu przyszło rządzić Polską w czasach przełomu. Prezentowana Czytelnikowi pozycja jest próbą zrozumienia niełatwego życiorysu, złożenia w całość układanki z okruchów ludzkiej pamięci i wyszperanych w zakamarkach archiwów dokumentów, nierzadko mających swą publiczną premierę w tej właśnie książce. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że chłopak z ziemiańskiej rodziny, naznaczony traumą zesłania, zdecydował się przyjąć liturgię komunizmu za swoją i czynnie wdrażać ją w Polsce. Jak doszło - i czy doszło w ogóle - do przemiany, w efekcie której po latach Wojciech Jaruzelski został pierwszym prezydentem wolnej ojczyzny?
W poszukiwaniu prawdy o człowieku i historii autor rozmawia ze świadkami wydarzeń sprzed lat i drobiazgowo analizuje tysiące dokumentów - poczynając od tych stworzonych na Kremlu i w państwach radzieckiej strefy wpływów, na regularnie dostarczanych Amerykanom raportach pułkownika Ryszarda Kuklińskiego kończąc. Benedyktyńska praca zaowocowała odnalezieniem prawdziwych perełek.

Jan Osiecki - z wykształcenia socjolog, z zawodu i pasji dziennikarz. Przez piętnaście lat odsłaniał kulisy prac polityków, przygotowując materiały dla ,,Newsweeka", Radia PiN, Programu III Polskiego Radia oraz innych redakcji.
Jest autorem wywiadu rzeki "Zbigniew Religa", "Człowiek z sercem w dłoni" oraz współautorem bestsellerowej serii książek "Ostatni lot", dziennikarskiego śledztwa dotyczącego przyczyn i przebiegu katastrofy smoleńskiej

Informacje dodatkowe o Generał. Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-07-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Generał. Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim

Generał. Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim - opinie o książce

Wywiad- rzeka poruszający wszystkie aspekty życia i kariery twórcy stanu wojennego.

''W poszukiwaniu prawdy o człowieku i historii, autor rozmawia ze świadkami wydarzeń sprzed lat i drobiazgowo analizuje dokumenty (....)".

Dywagacje są przystępne w odbiorze, szybko się je czyta. Jednak nie znajdziemy odpowiedzi na pytania, które pojawiają się podczas lektury.

Publikacja stanowi: ''próbę odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że chłopak z ziemiańskiej rodziny, naznaczony traumą zesłania, zdecydował się przyjąć liturgię komunizmu z swoją i czynnie wdrażać ją w Polsce".

Jan Osiecki nie feruje wyroków, nie prowadzi żadnych analiz. Generalnie pozycja ta nie poszerza wiedzy w żadnym wymiarze

Polaków rozmowy o polityce
Jan Osiecki0
Okładka ksiązki - Polaków rozmowy o polityce

Pasjonujące rozmowy ­z najbardziej wpływowymi polskimi politykami oraz znawcami sceny politycznej. Czym jest dziś prawdziwa polityka? W dociekliwych...

Zbigniew Religa. Człowiek z sercem w dłoni
Jan Osiecki0
Okładka ksiązki - Zbigniew Religa. Człowiek z sercem w dłoni

Historia spisana przez Jana Osieckiego pomogła stworzyć scenariusz filmu Bogowie opowiadającego historię profesora Zbigniewa Religi. Zbigniew Religa w...