Geniusz

W 1942 roku grupa Japończyków dokonuje zuchwałego porwania pewnego naukowca. Wydarzenie to odbije się echem ponad pół wieku później, kiedy to młody, spokojny, niedoszły muzyk Micky Frasier dokona heroicznego czynu i uratuje napadniętego przez dwóch zbirów doktora od niechybnej śmierci. Ocalony mężczyzna jest kimś wyjątkowym, geniuszem w każdej dziedzinie, a spotkanie z nim całkowicie odmieni przeciętne dotąd życie Frasiera. Doktor jest wynalazcą metody znacznie poprawiającej funkcjonowanie ludzkiego mózgu i w ramach podziękowania postanawia podzielić się głęboko skrywanym mrocznym sekretem ze swoim wybawcą. Poznawszy go Micky wplącze się w przerażającą aferę zagrażającą życiu jego samego i najbliższych mu osób.
Geniusz to powieść o marzeniach i cenie, jaką trzeba zapłacić za ich spełnienie.

Informacje dodatkowe o Geniusz:

Geniusz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2019-06-16, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdyby bez trudu można było przyswoić sobie całą wiedzę, jaką dysponuje nauka? I osiągnąć mistrzostwo w każdej dziedzinie nauki czy sztuki? I zachować pamięć przodków – nie musieć uczyć się na błędach, mieć doświadczenie tysiąca lat, samemu pozostając młodym? Taką wizję daje nam „Geniusz” Grahama Mastertona. Jest to wizja jednocześnie pociągająca i przerażająca. I nie tylko dlatego, że – jak mówi jeden z bohaterów: „gdyby wszyscy byli geniuszami, kto sprzątałby toalety?”… Przede wszystkim dlatego, że taka nieograniczona wiedza i talent, niewymagające żadnego wysiłku i pracy, chyba nie byłyby w stanie uszczęśliwić człowieka. Bo czym byłoby życie, bez dążenia do wiedzy, bez ciekawości świata, bez ciągłego doskonalenia się? Trochę za bardzo poszłam w filozofię, ale do takich właśnie pytań skłania ta książka – choć nie obawiajcie się: to nie jest nudny traktat naukowy ani jakieś tam teoretyczne rozważania – na pierwszym miejscu jest akcja. I to akcja dosyć brawurowa, pełna zmian, dynamiczna, dramatyczna i niekiedy komiczna.

„Geniusz” ma wszystko, żeby być świetną książka, a jednak… podobał mi się umiarkowanie. Najpierw zaskoczył mnie, bo autora znałam do tej pory tylko jako twórcę horrorów (zresztą książka przypisana jest do tego gatunku - zupełnie niesłusznie!) – bardzo dobrych i trzymających w napięciu. Tymczasem tutaj mamy thriller czy też powieść akcji – i niby jest dobrze napisany, autor umiejętnie dozuje napięcie, potrafi zaskoczyć czytelnika i zmusić go do myślenia, a jednak miejscami robi się to wszystko nużące i czytelnik trochę gubi się w liczbie postaci. Chwilami też akcja staje w miejscu i wtedy robi się nudno; niezbyt ciekawe są również wewnętrzne przemyślenia bohaterów. Ale oczywiście – są też pozytywne sprawy.

Dużym plusem tej książki są bohaterowie, którzy angażują się w poszukiwanie tajemniczego doktora – geniusza. Trzeba przyznać, że Constance, John i Micky to niezwykła grupa detektywów. Starsza pani pracująca w galerii sztuki, młody chłopak marzący o karierze rockowej, a na razie zmywający naczynia w restauracji, no i John – jedyny profesjonalista w tym gronie, autentyczny detektyw, który naprawdę zna się na swojej pracy. Problem w tym, że ich przeciwnicy też się znają! I dysponują niezłymi środkami ułatwiającymi im poszukiwania. Dlaczego tyle osób szuka tajemniczego geniusza? Jakie mają wobec niego zamiary? I najważniejsze: komu uda się go znaleźć?  Przeczytajcie, a się dowiecie.

Bardzo podobał mi się sam początek książki, kiedy akcja przenosi się do czasów drugiej wojny światowej i prezentuje brawurową i zuchwała akcję japońskich komandosów na amerykańskim wybrzeżu. Świetnie się to czyta, wzbudza to w czytelniku zaintrygowanie i zaciekawienie – ciągle, przez całą dalszą lekturę, kiedy akcja przenosi się już w czasy współczesne, mamy gdzieś z tyłu głowy tę akcję i zastanawiamy się, kiedy dowiemy się, jak wiąże się ona z tym, co się dzieje obecnie. Trochę się oczywiście domyślamy, trochę podejrzewamy… Szkoda, że reszta nie trzyma takiego tempa i takiego stylu jak właśnie ten początek – bo wtedy byłaby to rewelacyjna książka, a tak – jest tylko dość dobra. Nie padniecie z nudów czytając, ale też chyba nie pochłonie Was bez reszty – mnie w każdym razie nie wciągnęła.

Podobało mi się zakończenie, no i sam pomysł na fabułę – bardzo oryginalny i dający do myślenia, a to ważne.

Komu może spodobać się ta książka? Myślę, że osobom lubiącym „medyczne” thrillery w stylu Cooka powinna przypaść do gustu – choć to oczywiście nie to samo, ale trochę mi przypominało klimat. Komuś, kto lubi, kiedy akcja się gmatwa, kiedy wciąż pojawiają się nowi gracze i kiedy „ci dobrzy” ciągle muszą uciekać przed „tymi złymi”. Paradoksalnie myślę, że fani horrorów Mastertona będą zawiedzeni – bo tutaj nie było tej dynamiki i napięcia, do jakich nas przyzwyczaił.

Podsumowując: ciekawy pomysł na fabułę, lektura chwilami pasjonująca, a chwilami nudna. Dość nierówna, ale nie żałuję, że przeczytałam, bo naprawdę zmusza do myślenia.

Krzywa Sweetmana
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Krzywa Sweetmana

Nieznany snajper zabija niewinnych ludzi jadących autostradą, ludzi, których nic ze sobą nie łączy. Ale czy na pewno? To właśnie zamierza ustalić...

Rozkosze miłości czyli Co zrobić, by kochać się sześć razy w tygodniu
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Rozkosze miłości czyli Co zrobić, by kochać się sześć razy w tygodniu

Jak wszyscy wiemy na początku znajomości pary kopulują non stop, by z łóżka nie wychodziły (lub innego miejsca służącego do zaspokajania swych pragnień...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz