Golfistka

Każdy chce być zdrowy, młody i piękny. Ale czy cenilibyśmy zdrowie, gdyby nie było chorób? Czy cenilibyśmy życie, gdybyśmy byli nieśmiertelni?
Piękna młoda kobieta z powodu raka sutka straciła obie piersi. Jej seksapil mocno ucierpiał. Z tego powodu zostawił ją mąż. Ale ona się nie poddała. Poprzez grę w golfa bohaterka odzyskuje równowagę psychiczną i fizyczną. Wróciła do pracy, poznała nowego partnera i zostałą matką.
Osoby ciężko chore, śmiertelnie chore również pragną szczęścia, miłości i satysfakcji seksualnej.
Podobnie jak w golfie, każdy z nas musi "grać własną piłką". Najlepszą rzeczą w życiu jest dzielenie się dobrem i szczęściem oraz pomaganie innym ludziom.
Ważna jest tolerancja i szacunek dla wszystkich niezależnie od narodowości, orientacji seksualnej czy religijności.
Jan Otrysko jest specjalistą chirurgii naczyniowej. Jego książki propagują tolerancję i szacunek dla wszystkich ludzi oraz zalecają czytelnikom życie zgodne z naturą.

Informacje dodatkowe o Golfistka:

Wydawnictwo: Rozpisani.pl
Data wydania: 2022-01-02

Kup książkę Golfistka

Golfistka - opinie o książce

"Kto wygrywa, nie jest takie ważne".

Do tej pory wydawało mi się, że golf to dość nudny sport, w którym trudno o dreszcz rywalizacji. Jak się jednak okazuje, taka gra może pomóc w pokonaniu życiowych trudności. Może także pomóc odzyskać poczucie własnej wartości. Wytrawni entuzjaści tej rozrywki wiedzą, że aby wygrać, trzeba grać, także w życiu. Wiedzą o tym także bohaterowie tej minipowieści.

Jan Otrysko to doktor nauk medycznych, specjalista chirurgii naczyniowej. Jest absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu i Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Od wielu lat pracuje w Niemczech, gdzie pisze i wydaje swoje książki.

Annegret w wyniku choroby straciła obie piersi. Straciła również męża, który nie potrafił zaakceptować jej nowego wyglądu. Bohaterka nie poddała się jednak przeciwnościom losu, a ukojenie w codziennej walce o swoje szczęście, dała jej gra w golfa. Pewnego dnia, na polu golfowym poznaje Wilhelma - mężczyznę, z którym rozpoczyna nowe życie, pełne seksualnego spełnienia i wewnętrznego zadowolenia, którego tak bardzo jej brakowało.

"Golfistka" to minipowieść, którą można przeczytać w ciągu jednego, dłuższego wieczoru z jasno podkreślonym przesłaniem, jakie pomiędzy stronami przemyca autor. Przesłaniem zawierającym w swojej treści tolerancję i akceptację odmienności wyrażającej się w kreacji głównej bohaterki. Jan Otrysko z odczuwalną wrażliwością ukazuje bowiem czym dla kobiety jest takie okaleczenie, jakiego doświadczyła Annegret i jak wpływa to na psychikę. Trzeba przyznać, że ta płaszczyzna okazuje się najbardziej przykuwającą uwagę, gdyż bardzo łatwo wejść w rolę kobiety, która próbuje rozpocząć swoje życie od nowa po przebyciu śmiertelnej choroby.

Opowieść o uczuciu jakie łączy gra w golfa to także w swojej wymowie, swoisty manifest poglądów autora wyrażający się między innymi w nawiązaniu do ludobójstwa w Auschwitz, które przemyca apel o to, aby nie być obojętnym. Jan Otrysko apeluje także o to, by przestrzegać prawa człowieka oraz o to, by europejskie wartości były podstawą życia społeczestwa bez względu na politykę i krajowe interesy. To widoczna płaszczyzna, z pewnością zgodna z duchem idei, jakie autor propaguje w swojej twórczości.

Warstwą towarzyszącą głównej osi fabularnej nowej książki Jana Otrysko jest płaszczyzna gry w golfa. Autor łącząc bowiem losy dwójki głównych bohaterów, serwuje wiedzę dotyczącą tego sportu, tłumacząc jak nazywa się odpowiedni kij służący do wybijania piłki z piasku, czy chociażby pokazując, że miejsca startu dla mężczyzn są bardziej oddalone od dołka niż miejsca dla kobiet. Te ciekawostki i wiele innych to dla mnie zupełnie novum, które poznawałam z zaintrygowaniem.

Dość specyficzną cechą warstwy językowej tej książki są przywoływane dość często nazwy własne różnorakich produktów, od samochodów po kosmetyki. Muszę przyznać, że po raz pierwszy spotkałam się z takim zabiegiem językowym, który na początku lektury dość mocno zaskakuje. To taka egzotyka i z pewnością cecha rozpoznawcza warsztatu pisarskiego Jana Otrysko.

"Golfistka" to opowieść o ludzkim dramacie i walce o własne szczęście, która wywołała we mnie ważne refleksje. Jej lapidarna forma i oszczędność w słowach być może nie każdego przekona, ale przesłanie idące z samej treści, już na pewno tak. A po jej lekturze być może zapragniecie zagrać w golfa.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski