Gruba

Gruba nie jest zwykłą opowieścią o odchudzaniu czy poradnikiem, jak osiągnąć doskonałość. To książka o tolerancji, potrzebie akceptacji i o tym, że nawet niebagatelna otyłość nie wyklucza z życia pełną piersią.Magda ma 28 lat, jest świetnym grafikiem, dobrze zarabia, czeka na klucze do własnego mieszkania. Ma wielki talent i równie wielki problem. Jest GRUBA. Nie pulchna, nie okrągła czy puszysta, tylko po prostu gruba.Grubym wszędzie jest miękko. Otulina z tłuszczu działa jak anatomicznie dopasowana poduszka i nawet na niewygodnych siedzeniach w autobusie pozwala czuć się komfortowo. Nic nie uwiera, nic nie gniecie. Tylko sprzączka od stanika wrzyna się w ciało, ale z czasem zaczynasz ją ignorować.Wiele rzeczy musisz nauczyć się ignorować. Spojrzenia kobiet, które traktują cię jak przestrogę przed zjedzeniem nadprogramowej ilości kalorii. Brak spojrzeń mężczyzn, którzy mają cię za istotę aseksualną. Ignorujesz też nowe kolekcje ubrań w sklepach, bo wiesz, że nie są dla ciebie. Ignorujesz słowa, które wykrzykują dzieci na twój widok. Ignorujesz przestrogi lekarzy. Ignorujesz promienie słońca. Ignorujesz własne odbicie w lustrze.Ignorujesz problem.

Informacje dodatkowe o Gruba:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010 (data przybliżona)

Kup książkę Gruba

Gruba - opinie o książce

Książka pt. '' Gruba '' autorstwa Pani Natalii Rogińskiej napisana została w formie pamiętnika.

Jego główną bohaterką jest 28-letnia Magda. Jej życie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ nie jest akceptowana w swoim środowisku przez swój wygląd zewnętrzny.

Magda opisuje, w pamiętniku jak wygląda jej życie od strony osoby pokrzywdzonej przez los. Osoby fizycznie nieatrakcyjnej, wręcz aseksualnej.

Czytając, szybko można się domyślić, że praca i dom to dla niej dwa różne światy. Jednym punktem widzenia określa swoje relacje panujące w domu, natomiast drugim, określa relacje panujące w pracy. Skupia się zarówno na życiu osobistym, jak i zawodowym.

Magda nie znajduje poparcia w domu, żyje bez ojca, a wychowująca ją matka nigdy nie zwracała na nią szczególnej uwagi. Nie otrzymała ciepła od matki, które rodzic powinien dawać swojemu dziecku. Dziewczyna mogła liczyć tylko na babcię, która zawsze ją kochała, rozumiała, a przede wszystkim... akceptowała.

Magda pracuje jako grafik komputerowy. Swoją pracę zawodową bardzo dobrze. Pomaga, w pracy podejmując wykonywania nawet zleceń za swoich kolegów.

Doceniana przez szefa, który uważa ją za najlepszą w tym fachu pracownicę, a co najważniejsze nie zwraca uwagi na jej wygląd, lecz tylko na efekty pracy.

Pozornie szczęśliwa Magda, pragnie jednak czegoś więcej.

Problem bohaterki polega na tym, że ma ona skłonności do ciągłego jedzenia. Je wszystko to, co jej wpada w ręce i kiedy się zdenerwuje, musi zjeść coś słodkiego. Nie odmawia sobie jedzenia, ignoruje swój wygląd, ignoruje problem. Do czasu.

Magda zaczyna się zmieniać, już nie chce być doceniana tylko za swoją pracę, ona oczekuje czegoś znacznie więcej.

Podejmuje walkę z otyłością, co jest jednoznaczne, z tym że podejmuje walkę z samą sobą. Teraz jedynie zależy tylko od jej psychiki, od silnej woli, czy wytrzyma czas odchudzania się.

Czy Magda wygra walkę z własnymi słabościami?

Czy wygra walkę ze samą sobą?

Książka jest warta przeczytania, gdyż porusza problem związany z otyłością.

Problem, który w dobie XXI wieku ma ogromne znaczenie i otacza nas z każdej strony. Właściwie nie zdajemy sobie sprawy z tego, co czują osoby otyłe i jak jest im ciężko żyć w społeczeństwie.

Autorka przede wszystkim przedstawiła, jak wygląda świat oczami osób będącymi otyłymi.

Książka jest napisana w sposób bardzo zwięzły, łatwo się ją czyta.

Jest przeznaczona dla wszystkich niezależnie od wyglądu, ponieważ nie obraża osób otyłych, a wręcz pomaga im zrozumieć problem, skracając przy tym pozorny dystans do samego siebie...

Polecam przeczytać tę książkę.

Piękno jest w każdym z Nas Kolejna książka o wyzwaniach jakie życie stawia współczesnym młodym kobietą. Tym razem jednak kobietą, które jeszcze układają sobie swoje życie od podstaw. I w przypadku takich książek jednym z głównych oczekiwań jest odrobina dobrego humoru oraz ciekawe nowe świeże spojrzenie na współczesny świat. To moje pierwsze a jakże przyjemne spotkanie z jej twórczością Natalii Rogińskiej niespełna trzydziestoletniej autorki takich książek jak Alicja czy Maciejka. Magda również niespełna trzydziestolatka, jest świetnym dobrze zarabiającym grafikiem, w oczekiwaniu na klucze do własnego mieszkania mieszka z matką często odwiedzając babcie. Jest normalną dziewczyną, bo cóż z tego, że jest GRUBA. Mimo to nie tarci wiary w to, że kiedyś będzie wiodła szczęśliwe, życie... Książka to zabawna życiowa historia o codziennym życiu głównej bohaterki. O jej zmaganiach z samą sobą oraz niekiedy niezbyt przychylnym otoczeniem. Mimo, iż książka w odróżnieniu od tytułu nie jest zbyt gruba czyta się ją w bardzo przyjemnie spokojnym niezbyt szybkim tempie. Podsumowanie Plusy i minusy książki Tym, razem pod tą niepozorną okładką znajdujemy znakomitą opowieść, która za sprawą prostej historii przypomina Nam o tym, że piękno kryje się w każdym z Nas.A jeśli tylko w to uwierzymy życie przyniesie Nam więcej niespodzianek, które na swój sposób sprawiają, że stajemy się jeszcze piękniejsi. Choć przyznam, że na początku książki oczekiwałam zupełnie innego niż proponowane przez autorkę zakończenia? Jednym zdaniem Nie jest to książka o której można napisać zbyt wiele, to książka którą się poleca albo nie. Ja osobiście polecam. Cytat wart zapamiętania "...istotę aseksualną" zapamiętam na długo..., bo także czasem nią bywam choć do tej pory nie miałam na to nazwy... Z bloga
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-02-06, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Grubym wszędzie jest miękko.otulina z tłuszczu działa jak,anatomicznie dopasowana poduszka.Nic nie uwiera,nic nie gniecie-cytat z książki.Tą grubą jest Magda,bohaterka książki Natalii Rogińskiej.Książka przybliża nam,jak trudno jest żyć w społeczeństwie osobom otyłym.Jak są wytykane palcami ,i wyśmiewane..Może mają satysfakcjonującą pracę,wyrozumiałych kolegów i koleżanki,kochaną babcię-tak jak Magda.Ale uważają że nie mają szans na miłość,i ciągle zagryzają swoje smutki. Dowiemy się też,jak nie traktować osób otyłych-które słyszą ( od własnej matki nawet )nie raz-że są tłustymi krowami.Nie wiemy czy otyłość danej osoby ma podłoże chorobowe czy inne.Więc nie mamy prawa ich oceniać.Nadwaga jest obecnie jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych związanych ze stylem życia.To plaga Naszych czasów.Książka -Gruba-napisana jest z poczuciem humoru ,pokazuje że osoby otyłe też mają prawo do miłości i szacunku.Bohaterka Magda mimo swoich problemów ,jest bardzo sympatyczną i towarzyską osobą..Polecam tę książkę.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-09-05, 26 książek-2013,
Książka opowiada o 28 letniej Magdzie, która jest grafikiem komputerowym. Kobieta dobrze zarabia, lada dzień ma otrzymać klucze do własnego mieszkania. Wydawać by się mogło, że bohaterka jest spełnioną i szczęśliwą kobietą, może i by tak było gdyby nie największy jej problem jakim jest ogromna nadwaga. Życie Magdy jest zdeterminowane potrzebą zaspokajania tzw. ssania. Jedzenie pełni dla niej funkcję kompensacyjną. Magda jest wyśmiewana i nieakceptowana przez otoczenie, a co gorsza nawet przez własną matkę. Ileż to razy gdy jest nam smutno sięgamy po coś słodkiego? To pomaga odgonić smutek chociaż na chwilę. Ja jako przyszły pedagog czytając tę książkę, zastanawiałam się nad przyczynami problemów z otyłością głównej bohaterki. Książka pokazuje, iż problemy ludzi mają swe przyczyny głębiej niż może się to wydawać. Magda jest gruba bo za dużo je. Tak to prawda - ale dlaczego? Brak ojca, obojętna i toksyczna matka... Magdzie od wczesnego dzieciństwa brakowało miłości. Wsparcie otrzymywała tylko od babci. Dziewczyna pocieszenia i ukojenia szukała w jedzeniu. Babcia która chciała przychylić jej nieba i wynagrodzić wszystko dziewczynce, a widząc, że jedzenie sprawia jej radość dawała jej wszystko na co miała ochotę. Jedynie ona akceptowała Magdę i każdy kilogram jej ciała. Pewnego dnia Magda postanawia wypowiedzieć wojnę dodatkowym kilogramom. Czy jej się to uda i jakie będą tego konsekwencje - tego nie zdradzę, jednak zachęcam do poznania losów Magdy.
Avatar użytkownika - malwina309
malwina309
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Bardzo spodobało mi się jak Pani Natalia wykreowała Magdę i jej otoczenie. Znienawidziłam matkę tytułowej "grubej" a bardzo polubiłam jej babcię. Głowna bohaterka budzi sympatię i chętnie czyta się, żeby się dowiedzieć jak potoczą się jej losy ;p Najbardziej przypadły mi do gustu retrospekcję z jej życia
Chcę ją przeczytać, gdyż bohaterka jest akurat w moim wieku ;)

Powieść obyczajowa o funkcjonowaniu w społeczeństwie osoby z problemami, głównie z jednym problemem - otyłością. Powieść o stereotypach, o powierzchownym traktowaniu i odbieraniu innych osób, o tym, jak bardzo można kogoś skrzywdzić nieprzemyślanym słowem. Autorka pokazuje, że prawdziwą wartością nie jest wygląd, ale wnętrze, co niejednokrotnie potwierdza zachowanie głównej bohaterki.

Avatar użytkownika - gertruda25
Przeczytane:2014-04-18, Ocena: 3, Przeczytałam,
Alicja
Natalia Rogińska0
Okładka ksiązki - Alicja

„Co ze słowami, że dopóki śmierć nas nie rozłączy, w zdrowiu i w chorobie? Bzdura! Naiwniactwo! Do śmierci to dla mężczyzn zdecydowanie za długo...

Maciejka
Natalia Rogińska0
Okładka ksiązki - Maciejka

Karolina ma trzydzieści siedem lat i tyle samo przygodnych znajomości na koncie. Mimo gorącej chęci stworzenia trwałego związku i założenia rodziny, wciąż...