Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci

W swoim przewodniku, bogato ilustrowanym i napisanym obrazowym, żywym językiem, Michael Bird zabiera nas na niezwykłą wyprawę. Wyruszymy w tę podróż z prehistorycznej jaskini, w której powstawało malarstwo naskalne, a skończymy ją wśród awangardy XXI wieku. Po drodze spotkamy oczywiście Vincenta van Gogha, Fridę Kahlo, Leonarda da Vinci, Jacksona Pollocka, Claude'a Moneta czy Pabla Picassa, lecz także mniej znanych w kulturze zachodniej artystów chińskich, japońskich, arabskich czy nawet azteckich...

Gotowi do drogi? Przed nami czterdzieści tysięcy lat historii sztuki!

Michael Bird jest historykiem sztuki, wykładowcą akademickim, eseistą i autorem poczytnych książek. Najgłośniejsze spośród jego publikacji książkowych to ,,100 idei, które zmieniły sztukę" oraz ,,Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci".

Informacje dodatkowe o Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2017-11-08
Tytuł oryginału: Vincents Starry Night and Other Stories: a Childrens History of Art

Kup książkę Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci

Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci - opinie o książce

Avatar użytkownika - zyjeboczytam
zyjeboczytam
Przeczytane:2019-03-10,
Jakoś specjalnie nie interesuję się sztuką, aczkolwiek na moich półkach znajdują się pozycje z tej tematyki, a to dzięki mężowi, który wykazuje zdolności artystyczne. Te, po nim, odziedziczyła córka i w naszym domu sztuka jest obecna coraz częściej. Propozycja Wydawnictwa  Nasza Księgarnia  "Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści" bardzo mi się spodobała i uznałam, że to ciekawy sposób na poznanie  historii sztuki, niby w formie dla dzieci, ale przeważnie z takich książek dorośli także, mogą się wiele nauczyć. Książka jest dość gruba, wydana w twardej oprawie z mnóstwem ilustracji autorstwa Kate Evans.
Uważam, iż to świetna sprawa, uzupełniać, poszerzać talent i zainteresowania młodego człowieka, wiedzą, przedstawioną w formie krótkich historii, wpadających w ucho, napisanych przystępnym językiem, bez encyklopedycznego słownictwa i zadęcia. Sztuka to coś niezwykłego, ale zarazem bardzo codziennego i autor właśnie tę codzienność twórców pokazał. Ich problemy, słabości, zmagania.
Książka ta prezentuje czterdzieści tysięcy lat historii sztuki, chronologicznie, począwszy od pierwszych artystów zamieszkujących jaskinie, po współczesną sztukę reprezentowaną np. przez Ai Weiwei. Po drodze "odwiedzamy" twórców bardzo znanych i tych trochę mniej. Autor swoje opowiadania oparł na życiorysach i twórczości artystów, ale co sam przyznaje, okrasił je sporą dawką wyobraźni, co nadaje niepowtarzalnego charakteru. Opowiadania są krótkie, więc wystarczy ich na długie zimowe wieczory. Co bardzo ważne, książka rozbudza wyobraźnię i chęć dalszego poszukiwania informacji.
Myślę, że każdy młody artysta, będzie tą pozycją zainteresowany. Moja Lena z chęcią obejrzała całą książkę i sama wybrała sobie twórców, którzy ją zainteresowali.
Mnie trochę przykro, że nie został opisany mój ulubiony malarz  - Modigliani.
Zdecydowanie książka warta polecenia!
Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-03-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci” autorstwa Michaela Birda to przepięknie wydana i przepięknie napisana książka o sztuce – na pewno nie tylko dla dzieci, gdyż moim zdaniem jej język i przekaz są uniwersalne, przystępne i interesujące dla osób w każdym wieku. Michael Bird jest historykiem sztuki i wykładowcą uniwersyteckim, jednak swoją wiedzą potrafi dzielić się w sposób tak pełen pasji i zachwytu nad dziełami rąk ludzkich, że jego książka ma szansę spodobać się nawet tym, którzy sztuką specjalnie się nie interesują.

Autor zabiera nas we wspaniałą i pełną przygód podróż przez tysiąclecia, w bardzo pomysłowy i przystępny sposób ukazując nie tylko, jak zmieniała się sztuka w miarę rozwoju cywilizacji, ale też przybliżając nam mentalność, gusta, wierzenia i obyczaje ludzi żyjących wiele lat przed nami. Czasami narratorem czyni twórcę dzieła, innym razem – jego ucznia, jeszcze innym – osobę zamawiającą obraz czy rzeźbę albo przypadkowego przechodnia. Mamy okazję przyjrzeć się bliżej najsłynniejszym dziełom sztuki od malarstwa i posążków z czasów jaskiniowych, poprzez cuda starożytnego Egiptu i Rzymu, freski i mozaiki zdobiące domy i pałace najbogatszych mieszczan i możnowładców, skarby chińskich cesarzy, wspaniałe dzieła renesansu, bogato zdobioną sztukę secesyjną – aż po współczesność. Poznajemy artystów, ich życie i zainteresowania, sposób, w jaki pracowali oraz okoliczności, jakie towarzyszyły powstawaniu ich dzieł, a także anegdoty i ciekawostki z ich życia oraz z czasów, w których żyli. Przy czym artystami są dla autora nie tylko malarze i rzeźbiarze, ale też twórcy mozaik i malowideł naskalnych, fresków na ścianach domów, a nawet kaligrafowie, którzy ze sztuki pisania uczynili prawdziwe misterium. Mamy niepowtarzalną szansę popatrzeć na ich życie, obserwować proces tworzenia, mieszania barwników, dojrzewania do jakiegoś tematu; poznajemy zaszczyty, ale i niebezpieczeństwa, jakie czekały na artystów…

Nie będzie przesadą powiedzieć, że czytelnik czuje się częścią tej książki, ponieważ autor bardzo często zwraca się do nas bezpośrednio, odwołując się do naszych doświadczeń, opinii, odczuć, marzeń.

Analizując dzieła sztuki, autor próbuje wniknąć w umysły ich twórców, odgadnąć, o czym myśleli, marzyli, jak żyli, co było dla nich ważne. Co skłoniło naszych przodków do tego, aby – w czasach, gdy o każdą rzecz trzeba było walczyć, gdy jedzenie trzeba było zdobywać z narażeniem życia i zewsząd czyhało niebezpieczeństwo – zająć się dekorowaniem jaskiń, malując w nich przepiękne wizerunki zwierząt i ludzi? Czym kierowali się władcy i cesarze, zmuszając artystów do tworzenia ich wyidealizowanych i często odrealnionych wizerunków? Po co chińskiemu cesarzowi była armia terakotowych żołnierzy? Jak to się stało, że syn ubogiego rzemieślnika został najsłynniejszym nauczycielem Kaligrafii i założył własną szkołę? O czym myślał i co przeżywał Vincent van Gogh, malując słynną, niezwykłą „Gwiaździstą noc”?

Autor uświadamia nam, że dzięki dziełom sztuki, zyskujemy wgląd w życie ludzi, których inaczej nie moglibyśmy spotkać: chińskich cesarzy, egipskich faraonów i ich niewolników, władców, służących, malarzy, kupców i zwyczajnych ludzi, których wizerunki – za sprawą utalentowanych artystów – są rozpoznawalne dla wielu ludzi na całym świecie. Często też dzieła, które powstały wiele stuleci temu, stają się inspiracją dla współczesnych artystów oraz projektantów, którzy zamieszczają fragmenty dzieł na torebkach, tkaninach, ceramice.

Książka napisana jest niezwykłym, bardzo pięknym językiem, widać u autora ogromną miłość, prawdziwą pasję i podziw dla sztuki. Niemal każdą stronę zdobią piękne rysunki, które wiernie odwzorowują opisane dzieła sztuki. Jestem zachwycona stylem Michaela Birda oraz jakością wydania tej przepięknej książki.

Avatar użytkownika - Ammala
Ammala
Przeczytane:2018-01-29, Przeczytałam,
100 idei, które zmieniły sztukę
Michael Bird0
Okładka ksiązki - 100 idei, które zmieniły sztukę

Od najdawniejszych malowideł naskalnych, poprzez Internet i sztukę uliczną, ta inspirująca książka zbiera w całość 100 najbardziej wpływowych idei, które...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski