Harry. Książę niepokorny

Czarna owca rodu Windsorów?

Od najmłodszych dni Harry ścigany przez obiektywy kamer i aparatów wszędobylskich fotoreporterów i żądnych sensacji dziennikarzy.

Obserwowano jego pierwsze kroki, śledzono postępy w nauce, wypominano suto zakrapiane imprezy, na których odreagowywał stres i nieustanne bycie na świeczniku. Media, które znienawidził, obwiniając za spowodowanie wypadku w paryskim tunelu, w którym zginęła księżna Diana, towarzyszą mu na każdym kroku.

Choć rzekomo to właśnie nadmierne zainteresowanie ze strony paparazzi spowodowało słynny Megxit, czyli rezygnację Harry'ego i Meghan Markle z obowiązków wynikających z przynależności do rodziny królewskiej i przeprowadzkę do Stanów Zjednoczonych, z czasem okazało się, że para nie broni tak zaciekle swojej prywatności. Udzielali wywiadów, podpisali kontrakt na serial dokumentalny o ich życiu, wpuszczając kamery do ich domu, a autobiografia Harry'ego pozostaje jedną z najszerzej komentowanych książek 2023 roku.

Buntownik? Wrażliwiec? Hipokryta? Nieszczęśliwy i dotknięty traumą czy wreszcie spełniony? A może wszystko po trochu? Poznaj bliżej niesfornego księcia Harry'ego, który sprawia tak wiele problemów brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Informacje dodatkowe o Harry. Książę niepokorny:

Harry. Książę niepokorny - opinie o książce

Avatar użytkownika - sabinapisarek
sabinapisarek
Przeczytane:2023-11-20, Ocena: 6, Przeczytałem,

Muszę przyznać, że rzadko sięgam po biografie i przedstawiana w niej postać musi być dla mnie wyjątkowo interesująca, bym chciała dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Może nie szaleję jakoś specjalnie za księciem Harrym, jednak za sprawą licznych skandali, jakie wpisują się w jego historię, siłą rzeczy jego postać stała się dla mnie ciekawa. Podobnie zresztą jak postać Meghan, która wciąż pozostaje dla mnie zagadką. Z przyjemnością więc sięgnęłam po książkę „Harry. Książę niepokorny” Iwony Kienzler. Książka nie należy do najchudszych, bo liczy sobie prawie 500 stron, jednak czyta się ją w ekspresowym tempie, gdyż jest napisana w bardzo przystępny sposób, a jej autorka umie wzbudzić zaciekawienie. Przechodzimy tu przez wiele ważnych aspektów z życia Harry’ego, tj. utrata matki, czasy szkolne, okresy buntu i intensywnego imprezowania, pobyt w wojsku, związek z Meghan. Książka jest poniekąd próbą wniknięcia w życie księcia i analizy poszczególnych czynników, które mogły mieć wpływ na ukształtowanie jego buntowniczej osobowości. Nie odczułam, by autorka opowiadała się po jakiejkolwiek stronie, co oceniam na plus. Była tu zostawiona przestrzeń na wyrobienie sobie własnego zdania.

Czytelnik prowadzony jest przez poszczególne fakty z życia Harry’ego, dostrzegamy, jak niełatwe jest życie pod nieustannym okiem kamer… czy można się do tego przyzwyczaić? Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, jednak dziwi mnie, że z jednej strony Harry i Meghan starali się uciec ze świecznika, a w efekcie jeszcze bardziej wystawili się na światło reflektorów. Brak mi tu konsekwencji. Książka zawiera obszerną wiedzę na temat relacji panujących w rodzinie królewskiej, poznajemy prywatne fakty z życia księcia i nie tylko. Wiele historii mnie zaskoczyło, choć nie należę do osób, które interesują się jego życiem w sposób szczególny. Myślę jednak, że dla wielu osób, podobnie jak dla mnie, biografia ta będzie na swój sposób zaskakująca i pozwoli na bardziej obiektywne przyjrzenie się postaci Harry’ego. Łatwiej opowiedzieć się po jakiejś stronie i wyrobić sobie opinię na czyjś temat, jeśli dysponujemy obszerniejszą wiedzą w kwestii tego, co kształtowało charakter tej osoby na przestrzeni lat. Zachęcam do sięgnięcia po tę biografię. Bez wątpienia będzie to jedna z ciekawszych pozycji w biblioteczce, szczególnie dla osób, które cenią sobie ten gatunek i interesują się życiem członków rodziny królewskiej.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2023-11-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

Przyznam, że dotychczas z doniesień prasowych i telewizyjnych znałam podstawowe informacje na temat najbardziej rozpoznawalnej i medialnej Rodziny Królewskiej na świecie, ale dopiero biografią autorstwa Iwony Kienzler „Harry. Książę niepokorny” znacznie poszerzyłam wiedzę o Windsorach.

Cieszę się, że wybrałam właśnie tę pozycję, bo Autorka nie tylko przedstawia postać księcia Harry’ego, który przysparza wielu zmartwień swojej słynnej rodzinie, ale rysuje jej pełen obraz czerpiąc z wielu często niosących sprzeczne informacje źródeł. Zachowując obiektywizm i wstrzymując się od oceniania pozwala czytelnikowi samemu wyrobić sobie zdanie w wielu kwestiach.

Co ważniejsze jednak pisze tak zajmująco, że tę dość pokaźnych rozmiarów biografię czyta się lekko i z ogromnym zainteresowaniem. Przywołuje wiele ciekawostek ubarwiających historię, którą dzieli na rozdziały ukazujące kolejne etapy życia Harry’ego. Dla mnie najciekawsze okazały się te poświęcone jego czasom szkolnym, bogatemu życiu towarzyskiemu i u boku Meghan szczególnie po „wypisaniu się” z obowiązków wobec rodziny i wyjeździe do USA.

Z książki wyłania się obraz chłopca, później mężczyzny, na którego życiu cieniem kładzie się śmierć matki, a obarczanie winą za tę tragedię bezwzględnych paparazzi tłumaczy jego wrogość do mediów. Faktem jest, że mimo że był jedynie „Zastępcą Następcy” nie miał łatwego życia. Każdy jego krok, wyczyn czy wpadka były szeroko komentowane publicznie. Czy rzeczywiście zainteresowanie mediów miało tak duży wpływ na jego wcześniejsze związki prowadząc do ich rozpadu? Czy to chęć zapewnienia rodzinie „normalnego” życia przyczyniła się do Megxitu? Jeśli tak, to dlaczego tak aktywnie Harry i Meghan udzielają się w mediach wpuszczając ich w prywatne życie, wyjawiając rodzinne tajemnice na szkodę Rodziny Królewskiej? Hipokryzja czy po prostu biznes?

Wiele pytań nasuwa się w trakcie czytania i na wiele jeszcze nie znajdziemy odpowiedzi, bo ta bajka nadal trwa i zobaczymy, co przyniosą jej kolejne strony. Czy bracia zakopią topór wojenny i ich relacja wróci na właściwe tory? Czy Harry nie pożałuje kiedyś swojego odcięcia się do rodziny? A może w końcu znalazł to, czego szukał, stabilizację i prawdziwą miłość?

Fascynująca historia napisana przez prawdziwą znawczynię i pasjonatkę tematu.

Avatar użytkownika - ksiazkowa_patryc
ksiazkowa_patryc
Przeczytane:2024-03-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane,

Henry Charles Albert David Mountbatten- Windsor, dla większości ludzi znany jako książę Harry. Syn króla Karola i księżnej Diany. Już od najmłodszych lat jego droga była wyznaczona, jako członek rodzinny królewskiej miał w przyszłości wspierać koronę brytyjską.

Wydawać by się mogło, że książę Harry wiedzie szczęśliwe życie, ale cieniem na całym jego życiu położyła się tragiczna śmierć matki, gdy wzrok całego świata zwrócony był na dwóch braci, Williama i Harry'ego. Śmierć ukochanej matki, kondukt żałobny na oczach tłumu, brak przeżycia żałoby, teorie spiskowe i udział przedstawicieli mediów w wypadku księżnej Diany to na pewno odcisnęło na nim piętno i traumę.

Jako wnuk królowej, syn następcy tronu był łakomym kąskiem dla tabloidów, tym bardziej gdy jego wybryki opisywane były na pierwszych stronach gazet, a zdjęcia były warte duże pieniądze. Każdy jego krok był omawiany publicznie, był zbesztany by za chwilę go chwalono.

Gdy świat obiegła informacja o zaręczynach z Meghan Markle wielu pomyślało, że krnąbrny książę się ustatkuje i spoważnieje. Niestety jak czas pokazał w rodzinie królewskiej doszło do rozłamu i odcięcia sie księcia Harry'ego od rodziny.

Książę Harry to pełna sprzeczności osoba. Pełen wrażliwości i dobroci mężczyzna, a za chwilę szalejący w uniformie esesmana klubowicz. Kochający rodzinę, a za chwilę twierdzi, że jego rodzina jest "zła". Obwiniający media o śmierć matki, nękanie, by za chwilę za kilka milionów udzielać wywiadów. Postępowanie księcia na zarówno zwolenników i przeciwników, ale w tej książce Autorka nie staje po żadnej ze stron.

Konflikt pomiędzy rodzicami, ich rozwód, śmierć matki, bycie tym "drugim" dzieckiem. Czy to miało aż tak duży wpływ na księcia Ha

rry'ego?

Skandale we współczesnych rodach królewskich
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Skandale we współczesnych rodach królewskich

Największe tajemnice i skandale, o których się milczy... We współczesnej Europie istnieje aktualnie 12 monarchii, wśród których znajdziemy siedem królestw...

Bodo i jego burzliwe romanse
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Bodo i jego burzliwe romanse

Eugeniusz Bodo - przedwojenny aktor, reżyser, producent i celebryta, przedwojenna ikona męskiej elegancji, człowiek, który ze swego nazwiska uczynił...