Hej, Jędrek! Szukasz guza?

Kto powiedział, że dziesięć lat to najlepszy wiek na przygodę?

Jędrek to koleś, z którym nie grozi wam tylko jedno: nuda! Za to wszystko inne jest bardzo prawdopodobne. Lepiej miejcie się na baczności!

Jeżeli wydaje się wam, że ludzie chętnie przyjmują pomoc, to jesteście w błędzie. Wcale tak nie jest. Zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc w odchudzaniu. Nie wspominając o włączaniu się w rozwiązywanie zagadek kryminalnych. A przecież Jędrek ma w tej kwestii spore doświadczenie! Dlatego mimo wszystko nie odpuszcza. Sami się przekonajcie, czy słusznie!

Piąty tom znakomitej serii, która zachwyci fanów ,,Dziennika cwaniaczka"!

Świat Jędrka zmusza bohaterów do poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań. W obliczu szkolnych trudności, takich jak niespodziewany sprawdzian czy wezwanie na dywanik do dyrektora, najbardziej liczy się pomysłowość. Nawet jeśli pomysły mogą przysporzyć kłopotów. Na pewno znacie ludzi takich jak Jędrek i jego przyjaciele - sprytnych, inteligentnych, którym jednak nie zawsze wszystko się udaje. Wierzę, że pokochacie tych bohaterów!

Tadeusz Baranowski

Serię ,,Hej, Jędrek" czytam z córką. Dorotka zgłębia pokręcony świat chłopaków, a ja przypominam sobie dziecięce lektury, ale też poznaję dzisiejsze dziecięce obyczaje. Oboje jesteśmy pod wrażeniem. Odkąd po raz pierwszy siedliśmy do czytania tych książek, uderza mnie myśl: połączenie powieści i komiksu to przegenialny zabieg! Jestem zachwycony, jak pięknie to razem działa.

Karol Kalinowski

Rafał Skarżycki - zawodowo pisarz i scenarzysta, prywatnie mąż, tata dwóch córek i właściciel psa. Publikuje od blisko dwudziestu lat i tylko dzięki temu, że debiutował jako siedemnastolatek, nie jest jeszcze w wieku emerytalnym. Los zetknął go z Tomkiem Leśniakiem w liceum -- znajomość zaowocowała przyjaźnią i profesjonalną współpracą, początkowo komiksową. W głowie Rafała narodziły się takie postaci komiksowe jak: Jeż Jerzy, Tymek czy Mistrz. Oprócz scenariuszy komiksów pisze także scenariusze filmowe, opowiadania oraz powieści.

Seria ,,Hej, Jędrek!" pozwala mu łączyć to, co jako twórca kocha najbardziej: literaturę i komiks.

Tomasz Lew Leśniak - zawodowo rysownik i reżyser animacji, prywatnie mąż, tata dwóch córek i właściciel kota. Debiutował wspólnie z Rafałem Skarżyckim, którego rozpraszał podczas lekcji, namawiając do pisania kolejnych scenariuszy. Nadał wygląd postaciom komiksowym takim jak: Jeż Jerzy, Tymek czy Mistrz. Obecnie, oprócz rysowania komiksów, zajmuje się animacją i reżyserią filmów animowanych (niektórzy z was mogą się już domyślać, kto pisze scenariusze...).

Seria ,,Hej, Jędrek!" to dla niego okazja, by udowodnić, że jest nie tylko świetnym komiksiarzem, lecz także wybornym ilustratorem.

Informacje dodatkowe o Hej, Jędrek! Szukasz guza?:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2017-08-16
Kategoria: Komiksy

Kup książkę Hej, Jędrek! Szukasz guza?

Hej, Jędrek! Szukasz guza? - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Ocena: 5, Przeczytałem,

MIŁOŚĆ, DIETA I INNE NIESZCZĘŚCIA

Piąty tom serii „Hej, Jędrek” nie zawodzi. Jeśli czytaliście poprzednie części i dobrze się przy nich bawiliście (a dało się inaczej?), także i teraz będziecie zachwyceni. A jeśli nie znacie jeszcze psotnego dziesięciolatka, cóż, nadróbcie jak najszybciej ten błąd, bo czy macie lat 7 czy 70, przygody Jędrka dostarczą Wam mnóstwa znakomitej, poprawiającej humor zabawy, która młodych czegoś nauczy, a starszym zapewni powrót do dziecięcych lat, pozwalający choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk.

Jędrek ma dziesięć lat i jest chłopcem cierpiącym na nadmiar energii i pomysłów, które nie pozwalają się nudzić nikomu. Posiada starszą siostrę, pieszczotliwie zwaną Wyjcem (antybohaterkę tworzonych przez niego komiksów), ojca mechanika, mamę zajmującą się tropieniem „wszelkich ściemniaczy, złodziei i innych bandytów”, a także dwóch przyjaciół – Witka i Grubego. Czasem w ich gronie pojawia się inteligentna koleżanka Karola, czasem wrogowie w postaci szkolnych prześladowców Siwego i Karka. I to właśnie ci dwaj ostatni sprawiają, że Jędrek wpada na kolejny genialny pomysł. Kiedy bowiem zaczynają gonić jego i jego przyjaciół, okazuje się, że Gruby jest za gruby, żeby uciekać. Dlatego też nasz bohater postanawia go odchudzić, co niestety okazuje się wyzwaniem o wiele większym niż mógł się spodziewać. Z czego, jak z czego, ale z jedzenia kolega nie zamierza rezygnować w najmniejszym stopniu, a sama sugestia, by ograniczył nieco spożycie tego i owego potrafi go zranić. Jak zatem poradzić sobie tym kłopotem? Wkrótce pojawia się kolejny problem do rozwiązania. Wyjec znajduje sobie chłopaka! Że jak, że co?! Jak ktoś mógłby ją chcieć i w ogóle po co? Jędrek postanawia przeprowadzić w tej sprawie śledztwo!

Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak, autorzy takich komiksów jak seria „Jeż Jerzy” czy „Tymek i Mistrz”, tworząc „Jędrka” zdecydowali się na zabieg połączenia książki z komiksem. Treści i ilustracji jest tutaj mniej więcej tyle samo, do tego obie te formy uzupełniają się wzajemnie, tworząc nierozerwalną całość. Nie jest to może zabieg szczególnie odkrywczy, w końcu inne serie dla dzieci także łączyły w sobie literaturę i komiks, ale nadal na tyle świeży, by nie było w nim nic wtórnego. Co ważniejsze jednak autorzy wykorzystali go w znakomitym stylu, lepszym nawet niż „Zapiski Luzaka”, tworząc wprost wspaniała lekturę.

Fabularnie „Jędrek” jest ciekawy, akcja pędzi na złamanie karku, ciągle coś się dzieje, a humor wylewa się prawie z każdej strony. Pod względem stylu całość napisana jest prosto, ale nie infantylnie, tekst nie jest więc pusty, ale pochłania się go bardzo szybko i z wielką przyjemnością. Do tego dochodzi jeszcze znakomita szata graficzna – przeurocze, cartoonowe ilustracje, doskonale oddające klimat książki i zachwycające absolutnie genialną mimiką bohaterów (dodatkowe ukłony należą się Leśniakowi za podobizny znanych twórców na czwartej stronie okładki, Baranowski to prawdziwe mistrzostwo! Brawa!). W skrócie, znakomita lektura dla każdego. I nie ważne czy czytaliście poprzednie tomy, czy też nie, bo ich znajomość nie jest potrzebna do tego, by cieszyć się „Szukasz guza?”. Dlatego też polecam Wam gorąco tą część – jak i wszystkie pozostałe.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/08/12/hej-jedrek-szukasz-guza-rafal-skarzycki-tomasz-lew-lesniak/

Hej, Jędrek! Masz cykora?
Rafał Skarżycki0
Okładka ksiązki - Hej, Jędrek! Masz cykora?

Kto powiedział, że dziesięć lat to najlepszy wiek na przygodę? Jędrek to koleś, z którym nie grozi Wam tylko jedno: nuda! Za to wszystko inne jest bardzo...

Hej, Jędrek. Znowu pod górkę?
Rafał Skarżycki0
Okładka ksiązki - Hej, Jędrek. Znowu pod górkę?

Wakacje to najlepszy czas na przygodę! Przynajmniej według Jędrka i jego paczki: Witka, Grubego i Karoli. A ponieważ z podziwu godną łatwością pakują...