Historia Krakowa dla każdego

Cała historia Krakowa w jednym pasjonującym i bogato ilustrowanym tomie

Tysiąc lat dziejów Krakowa! Najważniejsze wydarzenia, miejsca i ludzie - wszystko opisane piórem Jana M. Małeckiego, profesora PAU, miłośnika Krakowa i wybitnego znawcy jego dziejów. Atutem książki jest lekki język i przystępna forma. Historyczne fakty oraz daty sąsiadują tutaj z licznymi anegdotami i legendami, związanymi z miastem. Całość zaś ilustrują grafiki autorstwa Ignacego Czwartosa, wywodzącego się właśnie z Krakowa rysownika i malarza.

- Aby nie nużyć Czytelnika, zrezygnowano z wszelkich przypisów i odwołań do literatury naukowej, a także nadmiaru dat. Ten brak może zrekompensować dociekliwemu czytelnikowi kalendarium zamieszczone na końcu książki. Ubarwieniu narracji i oddaniu klimatu epoki mają służyć liczne cytaty z oryginalnych źródeł oraz wprowadzone wątpliwości anegdotyczne. Pragnąc zaś przybliżyć opisywane sprawy i zdarzenia, wiązano je z zachowanymi zabytkami - i tymi powszechnie znanymi, i tymi, których się przeważnie, chodząc po mieście, nie zauważa. Nie zrezygnowano też z przypomnienia niektórych legend, zaznaczając jednak, jak się one mają do prawdy historycznej.

fragment ,,Słowa wstępnego"

Jan Marian Małecki (1926-2017) - profesor Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Specjalizował się w historii społecznej i gospodarczej, szczególnie historii miast. Był członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem honorowym Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Informacje dodatkowe o Historia Krakowa dla każdego:

Historia Krakowa dla każdego - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2020-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020,

Bardzo ciekawa, dobrze się czyta. Wiele informacji o Krakowie, któych nie znałam.

A History of Kraków for Everyone
Jan M. Małecki0
Okładka ksiązki - A History of Kraków for Everyone

Angielskie wydanie popularnej książki, która w przystępnej i atrakcyjnej formie opisuje dzieje Krakowa. Książka opisuje tysiąc lat z historii Krakowa...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz