Homo Deus. Krótka historia jutra

Światowy bestseller. Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku.

Tak będzie wyglądała nasza przyszłość!

Yuval Noah Harari w słynnej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów, sprzedanej na całym świecie w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy, opisywał ewolucję i historię ludzkości. W swym najnowszym dziele stawia kolejny krok - w Homo Deus... myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom.

Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.

Śmierć to tylko problem techniczny.

Światowe korporacje prowadzą wyścig po nieśmiertelność. Już niebawem najbogatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie?

Czy ludzkość osiągnie szczęście?

Człowiek to biologiczna maszyna, a skoro tak, można nią sterować. W XXI wieku poczucie szczęścia po prostu będzie można włączyć na żądanie.

Wojna to przeżytek

Już dzisiaj więcej osób umiera w wyniku samobójstw niż w konfliktach zbrojnych. O czym to świadczy?

Nowe religie, nowa struktura społeczna, nowa ekonomia, bioinżynieria, cyborgizacja, nowa etyka i nowy humanizm. Jesteśmy na to gotowi? Czy odnajdziemy się w takim świecie?

To rodzaj książki, która zmiata pajęczyny z naszych mózgów. Styl Harariego, promieniujący mocą i jasnością sprawia, że czytelnik patrzy na świat jak na zjawisko dziwne i zarazem nowe.

,,The Sunday Times"

Yuval Noah Harari (ur. 1976) - izraelski historyk, profesor na Hebrew University w Jerozolimie. Obecnie uważany jest za jednego z najważniejszych makrohistoryków i filozofów współczesnych. Autor międzynarodowego bestsellera Sapiens. Od zwierząt do bogów. Książka okazała się wielkim sukcesem - ponad 5 milionów sprzedanych egzemplarzy w 45 krajach. Druga książka Homo Deus również okazała się bestsellerem - dotarła do trzeciego miejsca na liście bestsellerów ,,New York Timesa", a na brytyjskiej liście ,,The Sunday Times" przez 8 tygodni gościła na pierwszym miejscu (dzieląc miejsce z pierwszą książką Harariego).

Yuval Noah Harari mieszka pod Jerozolimie wraz ze swoim mężem. Jest weganinem i nie posiada telefonu komórkowego.

Informacje dodatkowe o Homo Deus. Krótka historia jutra:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-04-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Homo Deus: A Brief History of Tomorrow

Kup książkę Homo Deus. Krótka historia jutra

Homo Deus. Krótka historia jutra - opinie o książce

Uwielbiam literaturę faktu, więc jestem zachwycona tą książką. Kolejna na liście to 21 lekcji na XXI wiek :)

Książkę wybrałam od niechcenia, czyli nie czytałam recenzji ani opisu z tyłu. Tak czasem mam, gdy chce się zaskoczyć i nie oczekiwać za wiele. To była dobra decyzja, bo po jej przeczytaniu dowiedziałam się, że jej nie zrozumiałam ?

Czytając ją „widziałam” historię pokazującą, jak zmieniał się świat, jak wiele rzeczy jest ze sobą powiązanych i każda zmiana społeczna wpływa na resztę naszego życia. Sporo ciekawostek i trochę nowej dla mnie perspektywy patrzenia na świat. Czy była to książka o przyszłości, trochę tak, ale w rzeczywistości poznajemy bardziej krótką historię człowieka stadnego.

Wizja przyszłości nieprawdopodobna, ale prawdopodobnie możliwa.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2019-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Byłam pełna obaw sięgając po tę pozycję - czy wytrwam, czy będzie wystarczająco angażująca jak to z wywodami filozoficznymi bywa. Nic bardziej mylnego - czytało i słuchało się ją miejscami jak ekscytujący kryminał. Główne pytanie dotyczy naszej przyszłości. I nie jest to wizja optymistyczna - niszczymy naszą planetę z zatrważającą bezmyślnością, odbieramy przestrzeń życiową zwierzętom i traktujemy je z okrucieństwem, tworzymy nowe technologie oddając się z naiwnością w jej władanie. Szczególnie bliski jest mi sam światopogląd autora: laicki, a wręcz momentami antyreligijny, racjonalny. Niezwykle wnikliwie została przedstawiona rola religii w życiu ludzkości i uzasadniony krok po kroku jej anachronizm i mechanizm tworzenia tej "zbiorowej fikcji".
Raziła mnie jednak pewna powierzchowność prezentowania funkcjonowania emocjonalno - społecznego człowieka. Widać, że autor jest oczytany, czerpie garściami z różnych badań, ale robi to niezbyt wnikliwie. Szczególnie irytujące było podporządkowywanie wielu zachowań prostym mechanizmom biologicznym - no niestety aż tak prosto jak to autor przedstawia to nie jest. Ciekawie połączyło mi się czytanie książki z oglądanem serialu "Ad vitam", w którym ludzie właśnie dzięki rozwojowi technologii stali sie prawie nieśmiertelni. Serial pokazuje, jakie wówczas pojawiają się dylematy i problemy. Natomiast na pewno nie pojawia się powszechna szczęśliwość. "Homo deus" to naprawdę ciekawa książka przede wszystkim ze względów poznawczych, nakłania do refleksji i zadaje intrygujące pytania.

Sapiens. Opowieść graficzna. Filary cywilizacji
Yuval Noah Harari0
Okładka ksiązki - Sapiens. Opowieść graficzna. Filary cywilizacji

Światowy megabestseller Sapiens. Od zwierząt do bogów w graficznej odsłonie. Epicka, pięknie ilustrowana i pełna humoru historia ludzkości. A gdybyśmy...

21 lekcji na XXI wiek
Yuval Noah Harari0
Okładka ksiązki - 21 lekcji na XXI wiek

Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość? Nowa książka autora światowych bestsellerów Sapiens i Homo deus. Krótka historia jutra. ...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis