Ida sierpniowa

Tom 4 cyklu Jeżycjada

Powieść o brzydkiej, chudej, rudej i nieszczęśliwie zakochanej dziewczynie. Idusia Borejko ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i, by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako dama do towarzystwa u starszego pana, który ma wnuka przecudnej urody. Ida ratuje życie nie tylko wnukowi, ale i małym złośliwcom Lisieckim, którzy wyzywali ją od rudych kościotrupów, zostaje także bohaterką tragiczną: na drodze do jej szczęścia staje piękna blondynka...

Informacje dodatkowe o Ida sierpniowa:

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2002 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Ida sierpniowa

Ida sierpniowa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Nimphelos
Nimphelos
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012/13, Z biblioteki,
Lekka i miła historia o Idzie - młodej dziewczynie, która z zakompleksionej zmienia się w pewną siebie i pełną radości. "Ida sierpniowa" jest pełna humoru i prostoty. W sam raz na nudne wieczory. Nie jestem wielką fanką "Jeżycjady", ale ta część przypadła mi do gustu.
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2016-11-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Małgorzata Musierowicz umie mnie rozbawić. A przecież już nie jestem nastolatką... Może właśnie dlatego, patrząc z dystansem świetnie się bawię czytając kolejne części Jeżycjady. Ten tom opowiada historię Idy Borejko. Pełnej kompleksów piętnastolatki. Jak zwykle dzieje się wiele, tym bardziej, że to przecież wakacje!
Ida ucieka z rodzinnych wakacji od Poznania. Panna Borejko podejmuje się niezwykłej pracy, z czego wyniknie wiele problemów, wiele przygód i wiele nowych znajomości. Polecam: zdecydowanie bardzo ciepła książka, na deszczowy wieczór.
Avatar użytkownika - elizak
elizak
Przeczytane:2013-10-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
W jej powieściach zaczytuje się młodzież i starsi czytelnicy. Taka ich uroda. Wydaje się, że Małgorzata Musierowicz pisze dla dziewcząt, bo bohaterami jej książek są zwykle dziewczęta i kobiety. Bohaterki, to silne i niezależne kobiety. Każda inna i wyjątkowa. Osobiście największą sympatią darzę Idę, bohaterkę czwartej powieści z kultowego cyklu. Cykl Jeżycjada bierze swoją nazwę od dzielnicy Poznania - Jeżyc. To tam autorka umieściła większość wydarzeń. Tam też mieszkają główni bohaterowie. Musierowicz zwykle poświęca swoje książki jednemu z członków rodziny Borejków lub z kręgu ich znajomych. Cykl rozpoczyna się od powieści Szósta klepka, poświęconej Cesi - nieśmiałej i skromnej dziewczynie. Druga powieść to Kłamczucha, której główną bohaterką jest Aniela - oczytana i inteligentna nastolatka, marząca o karierze aktorki. Sympatyczna rodzina Borejków pojawia się dopiero w trzeciej z kolei powieści - Kwiat kalafiora, opowiadającej o losach najstarszej z sióstr Borejko - Gabrysi i jej grupie dyskusyjnej ESD: Eksperymentalny Sygnał Dobra. Czwarta powieść, to Ida sierpniowa wydana pierwszy raz w 1981 r. i opatrzona (jak zwykle) ilustracjami samej autorki. Ida Borejko, to wrażliwa, dumna i zakompleksiona 15-latka, zakochana (prawdopodobnie bez wzajemności) w swoim koledze - Klaudiuszu. Ida uważa, że jest rudym, piegowatym, chudym i nieładnym stworzonkiem. Znudzona i zmęczona rodzinnymi wakacjami na łonie natury, postanawia wcześniej wrócić do domu. Niestety lodówka świeci pustkami, zapasów na zimę nie śmiałaby ruszyć, a pieniędzy brak. Decyduje się zatem podjąć pracę u starszego jegomościa - pana Paszkieta, jako dama do towarzystwa. Przy okazji poznaje jego nastoletniego wnuka, Krzysia, który z jakiegoś powodu nie opuszcza swojego pokoju. Wraz z rozwojem akcji w Idzie dokonuje się przemiana fizyczna i mentalna. Okazuje się, że wystarczy zmienić fryzurę i odbyć z mamą poważną rozmowę, aby nabrać pewności siebie i wiary we własne możliwości. I tak oto z zakompleksionej, przygarbionej dziewczyny, Ida zmienia się w uśmiechniętą i zdecydowaną. Powieści osadzone są w naszych realiach i choć akcja niektórych ma miejsce w minionym ustroju, to problemy, z którymi borykają się nastolatki się nie zmieniły. To co jest największym atutem powieści Małgorzaty Musierowicz, to pewność, że niosą ze sobą uniwersalne wartości z dużą dozą humoru. Tu najważniejsze są więzi rodzinne dające poczucie stabilizacji i miłość. Autorka mówi o sobie i swoim pisarstwie, że jest do czegoś zobowiązana i nie może zawieść zaufania, które się w niej pokłada. W mojej opinii jej książki można w ciemno podsunąć dorastającym dzieciom bez obawy o wszędobylski obecnie erotyzm.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Szalona Ida w wakacyjnej pracy. Uwielbiam wszystkie jeżycjadowe pozycje M.Musierowicz.
Avatar użytkownika - Florentynka
Florentynka
Przeczytane:2013-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Czyta się bardzo szybko. Leciutka. Ogólnie okey.
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Ciekawe perypetie rudowłosej Idy. Pełna humoru, miłości i ciepła. Chyba najlepsza z całej Jeżycjady

Uwielbiam Jeżycjadę, a szczególnie pierwsze jej części. Szalona Ida to jedna z moich ulubionych bohaterek.

Avatar użytkownika - PaniWynalazkowa
PaniWynalazkowa
Przeczytane:2018-08-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Sierpień kojarzy mi się z Jeżycjadą. Zawsze w wakacje czytałam powieści Musierowicz, uznałam więc, że jeśli mam okazję to zrobić, to nie mam co zwlekać. Tym razem sięgnęłam po Idę sierpniową.

Borejkowie wyruszają na wakacje. Nad jeziorem niemiłosiernie leje, jest okropnie nudno, na domiar złego Gabriela non stop całuje się z Pyziakiem, a wiele codziennych obowiązków spada na barki Idy. Dziewczyna więc postanawia zawinąć kiecę i wrócić do Poznania. W trymiga wsiada do PKS-u i trafia do mieszkania swojego wujka. Gdy ten zaczyna podejrzewać, że narwana Ida przyszła po pożyczkę, dumna dziewczyna zaczyna szukać pracy. Tak trafia do pana Paszkowskiego w charakterze damy do towarzystwa. To wydarzenie rozpoczyna całą lawinę wydarzeń, tych przezabawnych i wzruszających.

Ida jest jedną z ciekawszych bohaterek utworzonych przez Małgorzatę Musierowicz. Jest rezolutną hipohondryczką, która bardzo stara się być skupioną jedynie na sobie, ale zdecydowanie lepiej wychodzi jej ratowanie świata. Niby przez przypadek pomaga wszystkim wkoło, ale nawet w sytuacjach, w których niejeden straciłby głowę, Ida zachowuje zimną krew.

Kolejna część Jeżycjady przenosi czytelnika niczym wehikuł czasu do czasów PRL-u, kartek i niedostatku. Mimo tego, Ida radzi sobie doskonale. Umie zrobić coś z niczego, nawiązuje więzi, które ostatecznie pozwolą uwierzyć jej w siebie i pomagać innym. Musierowicz ukazuje ten inny świat, gdzie znajomości rozpoczynało się w realnym świecie i nie wgapiało nieustannie w ekrany smartfonów.

Ida sierpniowa zafundowała mi świetny czas z książką. Z przyjemnością wróciłam do lektury serii, którą swego czasu darzyłam nabożną czcią. Na pewno będę kontynuować czytanie kolejnych tomów.

Avatar użytkownika - Melisa2004
Melisa2004
Przeczytane:2023-01-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2023,
Frywolitki czyli Ostatnio przeczytałam książkę!!!
Musierowicz Małgorzata0
Okładka ksiązki - Frywolitki czyli Ostatnio przeczytałam książkę!!!

Felietony, zawarte w tym tomie, ukazywały się pod nazwą "Frywolitki" w "Tygodniku Powszechnym". Przeznaczone dla młodzieży, wkrótce zyskały także...