Inny wariant życia

Ocena: 4 (1 głosów)

Opowieść o Izie i Januszu rozpoczyna się w albumie ze starymi zdjęciami. Kobieta przegląda go i z sentymentem wspomina ich wspólne lata. Poznali się w liceum i oboje zakochali w sobie. Najstarsze zdjęcia przypominają jej ich pierwszy taniec na szkolnej potańcówce, wyjazd na wykopki do pobliskich pegeerów oraz szkolną wycieczkę do Malborka. Na niektóre tylko zerka, ale na wielu zatrzymuje wzrok na dłużej. Wspominając, prowadzi czytelnika od licealnych lat, poprzez wczesne macierzyństwo, które zniweczyło jej młodzieńcze plany. Aż po dzisiejsze czasy, ukazując życie, które wiele razy zaskoczyło ich, pukając do drzwi i przynosząc zupełnie inny wariant, niż mieli w planach.

Patronat nad książką objęli: Molinka Książkowa, Nietypowe recenzje Agi, Nie oceniam książki po okładce, W szponach literek 

źródło opisu:

Informacje dodatkowe o Inny wariant życia:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2018-09-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-8119-224-8
Liczba stron: 210
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Inny wariant życia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inny wariant życia - opinie o książce

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2018-10-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Moje 2018, 52 książki 2018,

Każdy jest kowalem swego losu… – ale czy naprawdę? Czy do końca my sami mamy wpływ na to, jak potoczy się nasze życie? Czasami jedno zdarzenie, jedna decyzja, jedna chwila powodują, że ścieżka naszego życia gwałtownie skręca, prostuje się, zawraca. Tytuł najnowszej powieści Grażyny Mączkowskiej Inny wariant życia jest bardzo wymowny.

Janusz i Iza – żyli życiem beztroskim, pełnym marzeń, spontanicznym, grzesznym. Jeszcze nie wiedzieli, że istnieje inny jego wariant. (s. 44)

Opowieść o miłości i życiu Izy i Janusza rozpoczyna się od przeglądania starych zdjęć z albumu fotograficznego. Kobieta z sentymentem wspomina początek ich licealnej miłości – pierwszy taniec na potańcówce szkolnej, wyjazd na wykopki do pegeerów, wycieczkę szkolną do Malborka. Są zdjęcia, na których jej wzrok zatrzymuje się dłużej, na inne tylko przelotnie zerka. Wspomina szkolne czasy, ich marzenia i nieplanowany wariant życia – wczesne macierzyństwo, które zniszczyło ich młodzieńcze plany. Kobieta ogląda zdjęcia i wspomina wspólnie spędzone lata, aż po dzisiejsze czasy.

Zdradę można wybaczyć. Żyjącym dać drugą szansę, a śmierć jest na zawsze. Nie pozostawia żadnych możliwości. (s. 101)

Matka Izy słusznie pewnego razu zauważyła, że nie wszystko od nas zależy, szczególnie gdy życie z kimś się dzieli. Wówczas nie wszystko się uda, choćby się po kolei realizowało skrupulatnie przygotowane plany na różne ewentualności. Dodała, że realne plany są tylko jednoosobowe. I dużo w tym racji. Zycie potrafi zaskoczyć, los rzuca kłody pod nogi, a problemy same potrafią nas znaleźć okrężną drogą. Do pewnego momentu dwuosobowe plany Izy i Janusza spełniały się. Któregoś razu bohaterka znalazła się w dziwnej sytuacji psychicznej – z jednej strony cieszyła się z tego, co wspólnie przeżyli, a z drugiej strony żałowała, że czegoś razem nie przeżyli. To swoiste zawieszenie przerwała myśl – przeżywają inny wariant życia. Tylko jeszcze wtedy nie zdawała sobie sprawy, jakie warianty przyjdzie jej przeżyć, gdy pozna prawdę o pracownicy męża i jej synku. Przyjdzie jej się zmierzyć ze zdradą, matczyną miłością, troską o byt osieroconego dziecka, śmiercią, żałobą, smutkiem.

Życie jest podróżą, a podróże kształcą. (s. 180)

Na przykładzie historii miłości Izy i Janusza autorka porusza wiele innych tematów. Oczywiście na plan pierwszy wysuwa się przezwyciężanie kryzysów małżeńskich i wybaczanie. Jak ważna jest rozmowa o związku, by nie zapiec się w skorupie żalów i nienawiści i nie doprowadzić do rozwodu, widać na przykładzie rodziców Izy z czasów, kiedy młodzi mieszkali z nimi w małym mieszkaniu w bloku. Czytelnik poznaje różne małżeństwa, te udane i nieudane. Z tym zagadnieniem wiąże się szeroko rozumiane macierzyństwo. I tu są skrajne przykłady – Iza kochająca dzieci, swoje i cudze, wyrodna matka Janusza, która wyjechała do Niemiec, a syna zostawiła z babcią, Hania stale zamartwiająca się o synka, matka jej i Joli zostawiła swe córki z ojcem, gdyż znalazła inną miłość. Łatwo oceniać i przypinać łatki, jednak wpierw wypadałoby poznać przyczyny, które spowodowały te wszystkie zdarzenia. Ważne są babcie. Zaciekawił mnie wątek konnej pasji Joli, lecz nie został on zbyt rozwinięty, trochę szkoda. Za to opis ślubu humanistycznego na długo zostanie w mej pamięci. W tym wszystkim ważne jest fotografowanie, by zdjęcia upamiętniły różne ważne chwile w życiu bohaterów, a przeglądanie albumów przywoływało wspomnienia.

Trzeba kochać swoją drogę życia póki trwa, póki tworzy meandry, bo może się zdarzyć tak, że nagle stanie się niedokończona. I wariant życia niezaplanowany przez nas, też warto pokochać. (s. 139)

Ta niepozorna książka uczy tak naprawdę jednego – akceptowania tego, co przyniesie los i jak na nowo zaplanuje nam życie, gdy przeznaczenie postawi nas na kolejnym zakręcie. Tylko czasami bardzo trudno jest się z tym pogodzić, skoro los zafundował nam wielkie kłopoty, traumę, nieuleczalną chorobę, a my nie mieliśmy na to najmniejszego wpływu i trudno to zaakceptować. Najważniejsze jest to, by żyć i pełnić najważniejszą fukncję wśród życiowych różnorodności – samemu podejmować decyzje, dokonywać wyborów, szukać kompromisów. Nie można przekreślać życia za jeden błąd, gdyż błądzić jest rzeczą ludzką. Należy dawać drugą szansę, gdyż od jednej decyzji zależeć będzie wszystko – który wariant życia będzie realizowany.

Ludzie nie kochają się równo, bo jedno zawsze kocha mniej. (s. 88)

Kolejne ciekawe spostrzeżenie matki Izy na temat miłości i życia. Jest ich wiele w książce, niektóre tutaj przytoczyłam. To one spowalniały moje czytanie, gdyż od razu atakowały mnie myśli, nachodziły refleksje i robiło się tak trochę filozoficznie i wspomnieniowo, nieco nostalgicznie. Autorka wie, jak poruszyć humanistyczne struny w człowieku. Pisze dobrze, językiem przystępnym i prostym, bo i takie było życie bohaterów jej książki. Powieść czytało mi się dobrze z wyjątkiem pierwszych kilkunastu stron. Nie wiem dlaczego. Może zbyt szczegółowe wspomnienia. Chyba czekałam na jakiś moment zwrotny, na akcję. I się doczekałam.

Niczego nie żałuję, przeżywamy inny wariant życia. (s. 189)

Tak mówi Iza. A czy Ty, czytelniku, też jesteś w stanie tak powiedzieć teraz o swoim życiu? Ja prawie tak. Prawie… Po lekturze powieści Grażyny Mączkowskiej Inny wariant życia bardziej jestem skłonna to powiedzieć. Polecam tę mądrą życiowo powieść, byście mogli powtórzyć za bohaterką jej słowa i zrozumieć swoje warianty życia w oczekiwaniu na kolejną zmianę Waszych planów przez los.

Link do opinii
Inne książki autora
Tajemnice różanego ogrodu
Grażyna Mączkowska0
Okładka ksiązki - Tajemnice różanego ogrodu

Na rzeszowiankę Różę spada niespodziewana wiadomość: ciotka zapisała jej dom leżący na drugim końcu Polski. Niezbyt przekonana Róża postanawia na próbę...

Turkawki
Grażyna Mączkowska0
Okładka ksiązki - Turkawki

Kazia wychowała się w PGR-ze. Jej ojciec wciąż pił, a chora na depresję matka nie potrafiła poradzić sobie z wychowywaniem dzieci. Chociaż dziewczynka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Powrót matki
Danuta Awolusi ;
Powrót matki
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy